Működik a gazdaság, ez nem kérdés – szögezte le a Heti Válasznak Bod Péter Ákos. Ám a közgazdász szerint ez nem a regnáló kormány érdeme. Tőlük függetlenül alakult így, azért, mert azok az ágaztok húznak, amelyekben nincs benne az állam keze. A Soros György érdekeltségébe tartozó Transparency International (IT) felügyelőbizottsági elnökeként nem hiszi, hogy a spekuláns mozgatja a világot, mert ha így lenne, akkor nem Donald Trump nyerte volna az amerikai elnökválasztást.
Nem a kormány, hanem a vállalkozások állítják elő a hazai a nemzeti összterméket, míg a munkaerőt a háztartások biztosítják – jelentette ki a Heti Válasznak Bod Péter Ákos. A közgazdász szerint a családok és a vállalkozások mozgatják a magyar gazdaságot, és az így megtermelt pénzt az állam közép-európai viszonylatban a legnagyobb mértékben lefölözi és újra elosztja, de szemlátomást nem megfelelően, mert a gazdaság jóval a kapacitása alatt teljesít. Véleménye szerint minél többet oszt vissza az állam, annál nagyobb felület nyílik a korrupcióra.
…miközben az infrastruktúránkkal a nemzetközi összehasonlításban 35. helyen állunk a 180-ból és a közép mezőnyhöz tartozunk a pénzügyi finanszírozási lehetőségekkel, az állammal kapcsolatos téren – adókultúra, bürokrácia, kiszámíthatóság – a 100. helyen vagyunk
– fogalmaz a volt jegybank elnök.
Nem tartja nagy előrelépésnek, hogy tavaly ősszel a “bóvliból” befektetésre ajánlott kategóriába emelték Magyarországot a nemzetközi hitelminősítők, mert 1990 óta csak 30-40 százalékkal vagyunk előrébb a nemzeti jövedelem terén. Ezzel szemben a lengyelek 140, a szlovákok 90 százalékos növekménynél járnak. A mostani besorolás ráadásul visszarepítette az országot a Horn-kormány idejébe, az 1996-os szintre, amikor Magyarország sem NATO-, sem EU-, sem OECD tag nem volt, tette hozzá.
A magyar gazdaságról szólva azt mondta, nem a válság a valódi veszély, az igazi bajok a kiszámítható folyamatokban vannak. Ugyanis minél többen fordulnak az államhoz védelemért a gazdasági szereplők közül, annál kevesebben lesznek versenyképesek. Az állam pedig bele fog roppanni ebbe a folyamatba. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel “sem az a gond, amit mond, hanem, amit tesz az már sokszor kompromisszum következménye, egyes intézkedések pedig nyilván a szándékai ellenére következnek be“.
Nem Soros-boy
Bod Péter Ákos tavaly tavasszal lett a Soros György által pénzelt korrupciót vizsgáló Transparency International felügyelőbizottsági elnöke. Már várta, hogy valaki “le Soros-bérencezze” emiatt, azonban szerinte egy szervezet működését nem az minősíti, hogy kik a támogatói. Állítsa szerint mindössze egyszer találkozott Sorossal, egy névjegykártyát kapott tőle, amin a következő állt: “George Soros, financier and philantrophist“, de ösztöndíjat nem, ezért nem nevezhető “Soros-boy”-nak. A magyar származású üzletember tevékenysége szerinte nem ármánykodás. Az ugyanis
nem kifogásolható, hogy gazdag emberek társadalomalakító ambíciókat táplálnak és ezért például egyetemet hoznak létre, főleg ha a saját pénzükből teszik…
A közgazdász egyébként nem hiszi, hogy Soros György mozgatja a világot, ugyanis “ha Donald Trump győzelmét nézzük, most épp nem arrafelé halad, amerre ő szeretné“.
Úgy látja, idővel a társadalom majd kitermel egy olyan alternatívát, amely – ha a baloldal erre képtelen – betölti a jelenlegi űrt a politikában, mert itt is hasonlóan a gazdasághoz, jót tesz a verseny. Szerinte ugyanis a “magyar kormányt ellenzék híján a nemzetközi megfelelési kényszer térítheti jobb belátásra“.
Addig is marad a taktikai illetve lábbal történő szavazás. Utóbbira nem is rég volt példa, amikor egy referendumon sikerült úgy feltenni a kérdést, hogy életemben először úgy éreztem, semmit keresnivalóm az urnáknál.
– mondta.
Forrás: Heti Válasz; Fotó: Molnár Ádám/Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS