Járai Judit vehette át idén a Jótollú újságíró díjat a Nézőpont Intézet szervezésében megrendezett ünnepség keretében, ahol a külpolitikai újságíró, író, szerkesztő köszönőbeszédében többek között kiemelte, nagyon fontos, hogy “a világot magyar szemmel nézzük és magyar szívvel mutassuk be”. Portálunk érdeklődésére kiemelte, tapasztalhatóan átalakulóban van a média, ugyanakkor a jelenleg divatos rövid anyagok, az egymondatos üzenetek „elbutítanak bennünket”. Úgy vélte, ezért sem lehet ez a jövő útja, lesz egy visszatérése az értékteremtő műsorokhoz, cikkekhez, rádió és tévé műsorokhoz.
“Köszönöm, hogy ennek a közösségnek a tagja lehetek” – mondta az idei Jótollú magyar újságíró díjat átvevő Járai Judit beszédében, amelyben elöljáróban kiemelte, azt kívánja fiatal kollégáinak, hogy legyen olyan szerencséjük és adasson nekik is annyi lehetőség, amennyi neki megadatott a rendszerváltást követő időszakban. Külpolitikai újságíróként ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy úgy a kongói őserdőben, mint a római harangok megkondulásakor az újságíróközösség tagjainak mindig jusson eszébe, hogy magyar, hogy
a világot magyar szemmel nézzük és magyar szívvel mutassuk be. Bármilyen furcsán hathat, ez igaz a külpolitikai újságírásra is.
Mint megjegyezte, ez a szemlélet vezérelte például, amikor Szudánban a polgárháborús időkben is volt arra érkezésük, hogy a török időben külföldre szakadt magyarábokat is fölkeressék.
Nagyon érdekes tanulságok adódhatnak ebből, hiszen ezzel kinyitjuk a világot a magyar honfitársaink előtt is, és így jobban értékelhetjük magunkat és a mi nemzedékünk nagy tetteit is
-fogalmazott. Járai Judit Paolai Szent Ferencet idézve kiemelte,
nem tehettem meg, hogy ne mondjam el azt, amit láttam, azt, amit hallottam, azt, amit megtapasztaltam.
Úgy vélte, az újságírás nemcsak szakma, hanem hivatás, elhivatottság kérdése is. Megjegyezte, a történetek, interjúk megváltoztatják nemcsak az újságíró képét a világról, de formálják az olvasók gondolkodását is.
Mindenkit a másik ember sorsa, a másik nemzet sorsa érdekel
A díjátadót követően Járai Judit portálunk érdeklődésére elmondta, tapasztalhatóan átalakulóban van a média, ugyanakkor a jelenleg divatos rövid anyagok, az egymondatos üzenetek „elbutítanak bennünket”. Úgy vélte, ezért sem lehet ez a jövő útja, lesz egy visszatérése az értékteremtő műsorokhoz, cikkekhez, rádió és tévé műsorokhoz. Mint kifejtette,
bárki bármit mond, mindenkit a másik ember élete érdekel, egy másik ország, egy másik nemzet sorsa, hogy ott mit csinálnak, hogyan élnek, hogyan gondolkodnak. Nincs semmi csodálatosabb, mint az ember, és mindenkit ez érdekel.
Megjegyezte, az emberek szeretnek önállóan véleményt alkotni a beszámolók alapján, ezért egy idő után elkapcsolnak az olyan műsorokról, ahol ezt a lehetőséget nem teremtik meg a számukra. Járai Judit kiemelte, ezért is hisz a közszolgálati médiában, amely mind a mai napig értékeket közvetít, értékes műsorokat készít. Ugyanakkor meg kell találni azt a formát, ahogyan ezt a modern világnak közvetíteni lehet.
Kíváncsiság, felkészültség, empátia
Portálunk érdeklődésére kitért arra is, az újságírói hozzáállás tekintetében fontos, hogy minden fél hallgattassék meg, ugyanakkor az újságírónak folyamatosan fel kell tennie magának a kérdést:
Miért csinálom ezt? Mert szeretnék valamit elmondani a világról.
Megjegyezte, helyzete válogatja, hogy az újságíró az empátiában meddig mehet el, és meddig muszáj távolságot tartani.
A helyszínen nem sírhatom el magam, majd otthon elsírom magam a vágóasztalnál, de ott muszáj távolságot tartanom hideg fejjel
-fogalmazott. Hozzátette, ezt azért is kell szem előtt tartani, mert más oldalról az újságíró sokkolni akar, érzelmekre akar hatni, úgy elmesélni a történéseket, hogy az érdekes, elgondolkodtató, megindító legyen.
A kíváncsiságot tartom a leges-leges-legfontosabbnak. Felkészült legyen az ember, és kíváncsi és empatikus
-fogalmazott Járai Judit.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS