Jelen állás szerint még az Európai Bizottság is megtagadta, hogy bármilyen érdeklődést mutasson az őshonos nemzeti kisebbségek megmaradása iránt, mi azonban nem mondhatunk le erről, ha a nemzetek és nemzetállamok Európájában gondolkodunk – fogalmazott portálunknak adott interjújában Németh Zsolt, akit a közelgő a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor kapcsán kérdeztünk. Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke kiemelte: a Tusványoson tervezett közös, ökumenikus mise a békéért a keresztény egyházaknak a béke megteremtésében játszott elévülhetetlen szerepét és jelentőségét hangsúlyozza majd.
Tusványos, ha az eredeti szándékok szerint még nem is, napjainkban mindenképpen az őshonos kisebbségek hangját erősíti fel a migrációval és a más kisebbségekkel szemben. A tábor ezen szerepével kapcsolatban kérdeztük Németh Zsoltot, aki elöljáróban kiemelte:
komoly vita van arról, hogy Európának milyen jövőt szánunk; mi a nemzetek szerepe, és mi a migráció, és a migráció által létrejövő multikulturális, multietnikus társadalmak szerepe Európa jövőképén.
Az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke kiemelte:
a nemzeti kisebbségek egyértelműen a nemzeteknek és a nemzetállamok Európájának az érdekkörébe tartoznak, hiszen a nemzeti kisebbségek megmaradásának egy kulcskérdése, hogy két állam viszonylatában hogyan tudják megtalálni a számításaikat, hogyan tudják kiépíteni a kapcsolataikat az anyanemzettel.
Németh Zsolt kitért arra, hogy magyar kitekintésben ennek a viszonyrendszernek a nemzetközi jogi feltételei fennállnak, amióta a státusztörvényt elfogadta a magyar országgyűlés, a Velencei Bizottság pedig megfogalmazta véleményét a státusztörvények, valamint az anyaország és a hozzájuk tartozó kisebbségek kapcsolatáról. A bizottsági elnök kiemelte:
nagyon fontos kérdéskörré vált, mi lehet a szerepe egy anyaországnak a nemzeti kisebbségek megmaradásában, de ugyanez a jelentés hangsúlyosan kimondja, hogy az elsődleges felelősséget ezen kisebbségek megmaradásáért, jogaiknak a biztosításáért a nemzetállam hordozza.
Mint megjegyezte, miközben az őshonos nemzeti kisebbségek döntően a többségi nemzettől várhatják a támogatást, jelen állás szerint még az Európai Bizottság is megtagadta, hogy bármilyen érdeklődést mutasson ezen kisebbségek megmaradása irányába.
Erről azonban nem mondunk le, hiszen mi egy olyan Európában gondolkodunk, amelyik a nemzeteknek és az államoknak a kiszolgálásában gondolkodik
– fogalmazott. Németh Zsolt hangsúlyozta: teljesen más a menekültek, a migránsok és az egyéb kisebbségek kérdésköre, amelyeknek ez a típusú beágyazottsága, anyaországhoz, illetőleg nemzetállamhoz való kötöttsége eltérő.
A nemzeti kisebbségek vonatkozásában semmilyen dilemma nincsen abban a tekintetben, hogy egy olyan Európában érdekeltek, ahol erős nemzetek, erős államok vannak, és ezáltal létrejöhetnek a kisebbségi autonómiák, a kisebbségi önrendelkezésnek a keretei, mert egy erős állam attól válik erőssé, hogy képes lesz arra, hogy jogokat adjon és biztosítson a hagyományos nemzeti kisebbségi közösségeknek is
– jelentette ki Németh Zsolt. A bizottsági elnök kitért arra is, hogy a Tusványoson tervezett közös, ökumenikus mise a békéért a keresztény egyházaknak a béke megteremtésében játszott elévülhetetlen szerepét és jelentőségét hangsúlyozza.
Sajnos azt láthatjuk, hogy vannak olyan nacionalista politikai körök, akik az egyházakat is fölhasználják a megosztottságra
– jegyezte meg, hozzátéve:
az, hogy ukrán, görögkatolikus, ortodox, protestáns, római katolikus lelki vezetők vállalják a közös istentiszteletet, az ökumenikus misét, azt a célt szolgálhatja, hogy az egyházak a béke eszközei legyenek. Ferenc pápa a békének egy nagyon hangsúlyos, látványos eszköze, és a Szentatya vonatkozásában semmifajta politikai befolyásoltságról nem lehet beszélni.
Vezetőkép: MTI/Veres Nándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS