„Nem akarhat igaztalan módon nyerni! Nem igaz vádakkal választást nyerni az nem igaz országhoz vezet.” Talán ismét elhangozhatna Gyurcsány Ferenc (egyik) legendás mondata, ha létrejönne a miniszterelnök-jelölti vita a 7 százalékos Demokratikus Koalíció és a nagyjából hétszer akkora támogatottságú Fidesz vezetője között. Márpedig a korábbi miniszterelnök nagyon szeretné, és jobb formában érzi magát, mint valaha, hiszen úgy véli, nagyon megverné Orbán Viktort.
Orbán miniszterelnök gyáva és felkészületlen
– jelentette ki Gyurcsány a Hír TV stúdiójában, hozzátéve, hogy 2006-ban egészen brutális vereséget mért rá, ma pedig még jobban megverné. A Hír TV-n sugárzott beszélgetés egy módszertani kétséget támasztó állítással indult, miszerint „az emberek nagy része, egész konkrétan 46 százalékuk” szeretne látni egy miniszterelnök-jelölti vitát. A 24.hu által közölt felmérés szerint ugyanis az emberek 54 százaléka nem szeretne ilyen vitát, vagy nem érdekli a dolog, vagy nem válaszolt. Tehát a vita felvetése az emberek kevesebb, mint felét szólítja meg, és ezen az sem változtatott, hogy a 24.hu nagyon megpróbálta úgy magyarázni a felmérés eredményét, mintha tényleg komoly igény mutatkozna a miniszterelnök-jelöltek közötti vitára.
A kérdést ráadásul tovább bonyolítja, hogy vajon kivel vitázzon Orbán Viktor, hiszen ha Gyurcsány Ferenccel kiállna, akkor Vona Gábort, Karácsony Gergelyt és Szél Bernadettet sem lehetne kihagyni a szórásból, az pedig borítékolható, hogy Juhász Péter is azonnal ott toporzékolna a történések fókuszpontjának bejárata előtt, hogy ő is, ő is! És akkor a nagy álmokkal és nagy tervekkel indult Momentumról még szót sem ejtettünk, hiszen ez esetben az ő miniszterelnök-jelöltjüknek is kijárna a megmérettetés lehetősége, amennyiben éppen tudni fogják, hogy ki a vezetőjük. Fekete-Győr András pozíciói ugyanis inognak két és fél hónappal a választások előtt, és elképzelhető, hogy a haladó sajtó által új Orbán Viktornak kikiáltott ifjúpolitikus politikai szempontból nem éri meg az új 1990-et sem.
A baloldal szétverője máig büszke a csalással elért sikerre
Na, de Gyurcsánynál maradva további gond, hogy ő tulajdonképpen nem is miniszterelnök-jelölt, csak a DK listavezetője, és amúgy is indokolatlan magabiztosság lenne, ha miniszterelnök-jelöltet állítana a párt, habár a korábbi miniszterelnököt sosem riasztották el az indokolatlan dolgok. Egy hónappal a 2006-os vita előtt, az őszödi beszéd alkalmával Gyurcsány Ferenc nagy vehemenciával beismerte az MSZP frakciónak: a hazudozáson kívül nem csináltak semmit négy évig, és majd’ beledöglöttek, hogy úgy tegyenek, mintha kormányoznának. Ezután következett az a vita, amelyről Gyurcsány ma is előszeretettel hangoztatja, mennyire megverte Orbán Viktort, éppen csak azt felejti el közölni, hogy mindezt példátlan hazudozással érte el. Azóta is ez hullik azonban vissza rá, és amikor a 2006-os vita megnyerését emlegeti, az éppen olyan, mintha az eltiltott orosz sportolók azzal hencegnének, hogy milyen kiváló eredményeket értek el dopping hatása alatt. És Gyurcsány meg en bloc a magyarországi baloldal is akkorát bukott a hazudozásuk nyilvánosságra kerülése miatt, mint az orosz sportélet.
Gyurcsány fegyverarzenálja miniszterelnök-jelölti vitához
Érdemes felidézni, milyen állításokkal kellett vitáznia Orbán Viktornak 2006-ban, amikor a most újabb vitát óhajtó Gyurcsány Ferenc – saját értelmezése szerint – brutális vereséget mér rá. Amikor Orbán felhozta az MSZP szándékait az egészségügy fizetőssé tételére, arra ezzel a legendássá vált mondattal reagált az akkori miniszterelnök:
Ezt a nagyon buta és igaztalan kampányt, hogy itt valaki gyógyszerfelírási díjat akar bevezetni, legyen olyan kedves, vonja vissza! Nem akarhat igaztalan módon nyerni. Nem igaz vádakkal választást nyerni az nem igaz országhoz vezet.
Hogy egyértelműbb legyen, Gyurcsány a lehető legnyomatékosabban elmondta, nem lesz vizitdíj. Aztán lett:
Magyarországon az egészségügy-biztosítás úgy működik, mint eddig: befizetjük a társadalombiztosításba, és amit kaptunk, mandulaműtéttől szülésig, tüdőröntgentől a kéz begipszeléséig, azt a biztosító fizeti ki. Oktalan riogatni, igaztalan riogatni. Nem elegáns, nem úriemberhez méltó, és nem konzervatív párthoz méltó. Cáfolom, tagadom, egyértelműen mondom.
Az MSZP–SZDSZ 1994–1998 közti kormányzati teljesítményét elnézve joggal merülhetett fel sokakban, hogy amint kicsit megszorul anyagilag a baloldali kormány, ismét vad privatizációba kezd. Természetesen ezt is kikérte magának az önérzetes baloldali vezető:
Azt kérem, még ma este, hogy azt a kampányt, ami arra épül, hogy mi el akarunk adni, privatizálni akarunk, azt vonják ki a forgalomból. Így Ön se akarhat nyerni. Ez nem tisztességes, Elnök úr.
Azután jött a pénzügyi válság, és mit ad ég, ismét felpörgött a privatizáció.
Gyurcsány arra is felhívta a figyelmet, hogy útépítéssel, vasútépítéssel, beruházásokkal és építkezésekkel lehet fejleszteni az országot, ez az igazi program. E téren igazán elégedett lehet a 2010 óta eltelt időszakkal a DK elnöke, így ma már talán nem buzdítaná nagyobb beruházási bátorságra Orbán Viktort, aki egyébként például rezsicsökkentést ígért 2006-ban. Nem tudni, Gyurcsány mi mindennel rukkolna elő, ezúttal milyen igaztalan, nem elegáns, nem úriemberhez méltó vádak ellen kellene védekeznie, ha esetleg megvalósulna a miniszterelnök-jelölti vita, az viszont tény, hogy a doppingvétség miatt mélybe zuhant sportolók igencsak gyakran nyúlnak doppinghoz a visszatérésük után is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS