A külföldi sajtó is foglalkozott a Népszabadság felfüggesztésével. Mint ismert a lap írott változata szombaton még megjelent, az online kiadás azonban reggel 9 óta nem elérhető. Az oldalon jelenleg csak a kiadó Mediaworks közleménye olvasható a felfüggesztés indokát és a jövőt illetően. A nemzetközi megjelenéseket a HVG szemlézte.
A tulajdonosok új üzleti modellről, a szerkesztőség viszont puccsról beszél – írja a német Spiegel honlapja a Népszabadság működésének beszüntetéséről.
A szombati lapszám éppen kikerült az utcára, amikor megjelent a tulajdonos közleménye a döntésről, illetve annak indoklásáról.
A Spiegel emlékeztet arra, a liberális Népszabadság az utóbbi hónapokban feltűnést keltett azzal, hogy alapos kutatások alapján megírt cikkeket közölt azokról a botrányokról, melyek Orbán Viktor miniszterelnök jobboldali-nemzeti kormányának tagjaihoz kapcsolódnak. A rendszerváltás előtt, 1956-ban megjelenő lap a kommunista párt szócsöve volt. A Spiegel felidézi, hogy a bécsi Der Standard korábbi értesülései szerint a nyáron egy, a Fideszhez közel álló vállalkozás, a Duna Aszfalt szerződést kötött a Mediaworks megvásárlásáról.
Az Euronews a címlapon számol be a szombati történésről. Azt emlékeztet, hogy az elmúlt időszakban a Népszabadság írt Matolcsy György barátnőjéről és Rogán Antal helikopterezéséről. Az Euronews az előzményeket illetően ír azokról a meg nem erősített médiaértesülésekről, hogy az események mögött egy titkos ügylet áll, amelyet az Orbán Viktor jó barátjához, Mészáros Lőrinchez köthető Duna Aszfalt kötött a Népszabadság tulajdonosával, a Vienna Capital Partnersszel. Az Euronews azt írja, ugyanezen értesülések szerint a Fidesznek nincs szüksége a Népszabadságra, amint a Vienna Capital Partners sem kívánja megtartani, így azt esetleg eladják egy a baloldalhoz kötődő médiatársaságnak. Az Euronews ugyanakkor úgy véli, nagyon valószínűtlen, hogy a lap kiadásának felfüggesztése segíthet csökkenteni a lap kiadójának veszteségeit és megállíthatja az olvasótábor csökkenését. A cikk szerint a történet az Origóéhoz hasonlít, amikor a Magyar Telekom eladta a portált.
A BBC szűkszavúan, de címlapon hozza a Népszabadság körüli fejleményeket. Az AFP hírügynökség tudósítója pedig a Kossuth téri tüntetésről számolt be a Twitteren, írja a HVG.
A New York Times azt emeli ki, hogy minden magyar ellenzéki párt elítélte a történteket, és kivétel nélkül azzal vádolják a kormányt, hogy dominanciáját az egész sajtóra ki akarja terjeszteni. Az amerikai lap idézi a Jobbik szóvivőjét, Mirkóczi Ádámot, aki szerint a Népszabadság tönkretétele legújabb példája Orbán Viktor megalomániájának, és a Fidesz egyetlen célja, hogy 100 százalékban kontrollálja a médiát. Szigetvári Viktortól, az Együtt elnökétől azt idézi a New York Times, hogy Orbán azért lépett, mert útjában volt a tényfeltáró újságírás, és ezzel az akcióval az Orbán-rezsim sajtószabadság elleni harca a csúcsra ért. Az amerikai lap emlékeztet arra, hogy az elmúlt években a nyomtatott és az online média, illetve a rádiók és tévék nagy része került a kormányzat ellenőrzése alá és lett észrevehetően kormánypárti hangvételű.
Az ukrajnai Radio Svoboda honlapja a France Presse hírügynökségre hivatkozva közölte, hogy az egyik legfontosabb magyar ellenzéki sajtóorgánum, a Népszabadság felfüggeszti tevékenységét. A beszámoló szerint a lépés ráirányítja a figyelmet a szólásszabadsággal és a demokrácia állapotával kapcsolatos aggodalmakra a tízmilliós Magyarországon. Idézik a tulajdonos Mediaworks Media Group tájékoztatását arról, hogy üzleti döntésről van szó, amelyet a tervezett koncepcióváltás tett szükségessé. A Radio Svoboda arra is kitér, hogy az ellenzéki szocialisták a magyar sajtó „fekete napjának” nevezték a mait, illetve megjegyzi, hogy a Népszabadság rendkívül kritikusan viszonyult Orbán Viktor kormányához, amelyet európai vezetők bíráltak a sajtószabadság elnyomása és migránsellenes politikája miatt.
Forrás: HVG
A fotót a 24.hu közölte.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS