Tényleges életfogytiglant, illetve nyolc és húsz év közötti fegyházbüntetéseket szabott ki a budaörsi Tescónál, illetve másutt elkövetett fegyveres rablások miatt megvádolt öt ember ügyében a Fővárosi Törvényszék szerdán kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A nyolcadszor – első fokon hetedszer – újrakezdett büntetőper végére a vádpontok közül kikerült a legsúlyosabb bűncselekmény, egy kalocsai házaspár meggyilkolása, mivel a nyomozóhatóságok olyan mulasztásokat követtek el a vizsgálat idején, hogy a bizonyítékokat ki kellett zárni az eljárásban; ennek a vége az lett, hogy a kettős gyilkosság ügyében a bíróság valamennyi vádlottat bizonyítottság hiányában mentette fel.
A bíróság a 2005-ben a budaörsi Tescónál egy pénzszállító ellen elkövetett támadás ügyében megállapította a vádlottak bűnösségét, és cselekményüket nyereségvágyból, több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletének minősítette, továbbá rablás és lőfegyverrel, illetve robbanóanyaggal visszaélés bűntettében is kimondta több vádlott bűnösségét. A tescós rablással kapcsolatban a bíró a szóbeli indokolásában megjegyezte: tűzharc nem volt az elkövetők és a kiérkező rendőrök között, a rablók nem lőttek a rendőrökre, ahogy azt korábban a hatóság állította, sőt, az állítólagos tűzharcban részt vett járőröket ki is tüntették. D. Lajos – akit korábban, más ügyben emberölés miatt már jogerősen életfogytiglanra ítéltek – ezúttal tényleges életfogytiglant kapott. Süveges Péter elsőrendű vádlottat húsz év, három másik társát tizenhat, tizennégy, illetve nyolc év fegyházzal sújtotta a törvényszék. Egy vádlottat ugyanakkor felmentettek, a nyolc évre ítélt vádlott pedig már letöltötte büntetését. Több vádpontban hozott ugyanakkor felmentő rendelkezést a bíróság, köztük az illegális pénzváltással foglalkozó kalocsai házaspár megölése, illetve több más rablás ügyében.
A döntés szóbeli indoklásában a bíró azt mondta: a nyomozás során súlyos hibák történtek, a bizonyítékokat nem sikerült teljes körűen feltárni, megkérdőjeleződött a vádalku alapján terhelő vallomással előálló tanúk szavahihetősége, ezért született több vádpontban is felmentő rendelkezés. Ugyanakkor elhangzott az is, hogy több vádlottnak lehetett köze a házaspár halálához: az áldozatok járműve például az elsőrendű vádlott birtokába került, ám a rendelkezésre álló adatok nem voltak elegendőek a bűnösség megállapításához. Az elsőfokú ítélet nem jogerős, miután az ügyészség valamennyi vádlott tekintetében bűnösség megállapítása, illetve súlyosítás érdekében fellebbezett, az elmarasztalt vádlottak és védőik pedig felmentésért, illetve enyhítésért. A másfél évtizeddel ezelőtti bűncselekmény-sorozatról – amelynek ügyében nyolcszor kezdődött büntetőper – öt éve már született elsőfokú, nem jogerős ítélet. Akkor a törvényszék hét vádlott közül hármat ítélt életfogytiglanra, egyet közülük tényleges életfogytiglanra. Azt a döntést azonban a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte, és új bizonyítást rendelt el. A megismételt eljárásban az ügyész öt vádlottal szemben életfogytiglani büntetést indítványozott. A szerdán meghozott döntés értelmében az első-, a másod-, a harmad- és a negyedrendű vádlott nem bocsátható feltételes szabadságra. Az ítélet nem jogerős, az ügyészség valamennyi vádlott tekintetében a felmentéssel érintett cselekmények miatt bűnösség megállapítása érdekében, továbbá súlyosításért, a vádlottak és védőik – az ötödrendű kivételével – elsősorban felmentés, másodsorban pedig a büntetések enyhítése érdekében jelentettek be fellebbezést.
Forrás: MTI/Fővárosi Törvényszék/PS; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS