Több heti időhúzás után kiderült, hogy mégiscsak van illetékes hatóság, amely tárgyalhat a magyar kormánnyal a CEU ügyében. New York Állam kormányzója szerda délután jelentkezett be egy közleményben. Az egyetem üdvözli a közleményt, és bízik benne, hogy olyan megegyezés születik, amely által megtarthatja a 2004-ben, különutas módon megszerzett előnyöket.
A magyar kormány hivatalos tárgyalási megkeresésére ezidáig nem érkezett válasz az amerikai szövetségi kormányzattól, csupán egy külügyminisztériumi sajtóközleményt adtak ki, amelyet Heather Nauert sajtószóvivő ismertetett kedden. Ebben az állt, hogy az amerikai kormánynak „nincs hatásköre vagy szándéka” tárgyalni Magyarországgal a CEU vagy más magyarországi egyetemek ügyéről. A magyar kormány részéről Altusz Kristóf miniszterelnöki megbízott, kijelölt főtárgyaló azt közölte, hogy egy sajtóközlemény messze van a hivatalos diplomáciai választól, és sajnálatát fejezte ki, hogy Magyarország hiába érdekelt a megállapodásban, ha az amerikai szövetségi kormányzattól nem érkezik támogatás. Hozzátette, hogy a magyar és az amerikai kormány az elmúlt évtizedekben háromszor kötött oktatási témájú együttműködési megállapodást.
A magyar kormány emellett többször is hangsúlyozta, hogy a megállapodást keresi az amerikai fél illetékes szervével, és ezt a CEU vezetőségének is megmondta nyilvánosság előtt is. A heteken át tartó elzárkózás után végül sikerült megtalálnia az Egyesült Államoknak ezt a szervet, hiszen New York Állam kormányzója, Andrew M. Cuomo is kiadott egy közleményt szerda délután, melyben ez áll:
Magyarország Kormánya többször nyilvánosan kifejezte, hogy a CEU jövőjéről csak az Egyesült Államok illetékes hatóságaival hajlandóak tárgyalni, jelen esetben ez New York Állam.
Cuomo közleményében hangsúlyozza, hogy mindegyik fél érdeke a CEU Budapesten maradása, hiszen az intézmény a magyar-amerikai együttműködés szimbóluma. A korábban mélyen hallgató kormányzó éppen egy nappal azelőtt adta ki a közleményét, hogy a magyar kormánynak választ kell adnia az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárás megindításáról szóló hivatalos levelére.
A CEU üdvözölte a kormányzó szerdai közleményét, és Michael Ignatieff reményének adott hangot, hogy a magyar kormányzat pozitívan reagál majd.
Bízunk benne, hogy elérhető egy olyan, a 2004-es megállapodásra alapuló megegyezés, amely garantálja a CEU tanszabadságát és megerősíti szerepét
– közölte, utalva arra a 2004-es felsőoktatási törvényre, amely Magyar Bálint akkori oktatásügyi miniszternek és Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnöknek köszönhetően, külön kedvezményeket és előnyöket biztosított a CEU számára.
forrás: Index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS