A két évvel ezelőttivel csaknem azonos eredményt hozna egy parlamenti választás most, a kormányzati ciklus félidejében – írta közleményében a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásának eredményei nyomán. Európa-szerte ritkaságnak számít, hogy ciklusuk közepén a kormányzó erőknek közel azonos a népszerűségük, mint amilyen eredményt a választáson elértek.
Míg a centrális erőtér megléte továbbra is biztos alapot jelent a polgári kormányzásnak, az ellenzéki erőknek az egyértelmű protesthangulat hiánya, illetve a belső megosztottság okoz tartós, régóta megoldhatatlannak látszó problémát
– írják.
A Magyar Idők számára március 18. és 21. között, ezer ember megkérdezésével felvett kutatás eredményei szerint egy most vasárnapi választáson „a legvalószínűbb listás eredményt nézve” a Fidesz-KDNP 41, a baloldali pártok együtt 27 (az MSZP 12, a DK 9, az Együtt 4, a PM 2), a Jobbik 24, az LMP 5, míg az egyéb pártok 3 százalékot szereznének.
A két évvel ezelőtti áprilisi parlamenti választáson a belföldi listás szavazatokból a Fidesz-KDNP 44, a baloldali pártok együtt 26, a Jobbik 21, az LMP 5, az egyéb pártok pedig 4 százalékos eredményt értek el. A mindössze 1-3 százalékpontnyi eltérésekből arra is lehet következtetni, hogy a kormánypártok egy most vasárnapi választáson újból kétharmad közeli eredményt szerezhetnének – írták.
Mint elemzésükben fogalmaztak, rendkívül kedvező a kormánypártok számára, hogy az erőviszonyok változatlanok a ciklus-félidőben. A kormányzati ciklusok sajátosságait figyelembe véve ugyanis a kormánypártok támogatottsága jellemzően tartósan alacsonyabb pályán mozog a választáson elért eredményhez képest. Mivel a Fidesz-KDNP szövetség előnye a ciklus félidejében is kimondottan stabilnak tekinthető, így a kormánypártoknak a jelenlegi tábor egyben tartására kell koncentrálnia a következő választási kampány kezdetéig. Európa-szerte ritkaságnak számít, hogy ciklusuk közepén a kormányzó erőknek közel azonos a népszerűségük, mint amilyen eredményt a választáson elértek – jegyezték meg.
Mivel a Fidesz-KDNP előnye a ciklus félidejében is kimondottan stabilnak tekinthető, a kormánypártoknak a jelenlegi tábor egyben tartására kell koncentrálniuk a következő választási kampány kezdetéig – áll a közleményben. Az ellenzéki erőknek az egyértelmű protesthangulat hiánya, illetve a belső megosztottság okoz tartós, régóta megoldhatatlannak látszó problémát – tették hozzá.
A Nézőpont Intézet legfrissebb telefonos közvélemény-kutatása 2016. március 18-21. között készült 1000 fő megkérdezésével. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság esetén a maximális mintavételi hiba 3,2 százalék.
Forrás: MTI/nezopontintezet.hu
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS