A magyarok háromnegyedes többséggel utasítják el az állam megkárosítását, mégis közel kétharmaduk szerint jellemző az adókerülés a gazdaságra – derül ki a Nézőpont Intézet Gazdaságfehérítési Kerekasztalának közvélemény-kutatásából. A megkérdezettek szerint a készpénzalapú ágazatokat, az építőipart és az egészségügyet érintik leginkább a problémák.
A válaszadók háromnegyede egyáltalán nem ért egyet azzal az állítással, hogy az állam megkárosítása elfogadható cselekedet lenne – derül ki Nézőpont Intézet legújabb közvélemény-kutatásából. Emellett azonban még mindig magas azok aránya, akik szerint nincs baj azzal, ha valaki a közös kasszából vesz el, vagy – ami jellemzőbb –, nem tesz be oda az előírásoknak megfelelően.
A magyarok a hét vizsgált szürkegazdasági terület közül a hálapénzfizetést tartják a legelterjedtebbnek és a leginkább elfogadottnak. A válaszadók 72 százaléka vélte úgy, hogy a hálapénzfizetés jellemző Magyarországon, és 22 százalékuk azt is gondolja, hogy ez elfogadható.
A válaszadók több mint 60 százaléka találta jellemzőnek a hazai gazdasági életre különböző adókerülő technikák alkalmazását, a feketefoglalkoztatástól a jövedelem eltitkolásán át a kreatív könyvelési trükkök bevetéséig. Az adófizetés elkerülését 65 százalék tartja szokásos tevékenységnek, 16 százalékuk szerint nincs is semmi probléma ezzel.
Hasonlóak az arányok a csúszópénz elfogadásánál, 64 százalék szerint jellemző és 17 százalék szerint elfogadható ez a cselekedet, illetve a feketefoglalkoztatás esetében is azonos arányokról beszélhetünk, ezt 61 százalék véli elfogadhatónak és 17 százalék szerint jellemző a magyarokra nézve.
A jogosulatlan állami támogatás igénybevételét a megkérdezettek 64 százaléka jellemzőnek tartja Magyarországon, de elfogadhatónak már csak 13 százalék gondolja.
Kevésbé tartják ugyanakkor elterjedtnek a válaszadók a munkahelyi eszközök magáncélú hasznosítását, csak 52 százalék szerint jellemző nálunk ez a gyakorlat, miközben a tevékenységet magát is mindössze 15 százalék tartja elfogadhatónak.
A válaszadók egyébként látják, a rejtett gazdasággal leginkább az építőipar és az egészségügy fertőzött, míg kisebb az érintettség a kereskedelemben és a turizmusban. A megkérdezettek 73 százaléka szerint az építőipar érintett a szürkegazdaságban, míg 61 százalékuk gondolta úgy, hogy ez az egészségügyre is jellemző. A kiskereskedelmet 52, a turizmust 41 százalék látja érintettnek.
A felmérés rámutat arra is, a készpénz-alapú ágazatoknál nagyobb a visszaélések érzékelése, ezekben a szektorokban egyébként a jövedelmek eltitkolása is magasabb.
Teljes elemzés itt olvasható.
Forrás: Nézőpont Intézet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS