Gyöngyöspata olyan ügy 2011 óta Magyarországon, mint a magyar foci. Vagy az aszfaltozás. Mindenki ért hozzá. Ha nagyon nem is, egy kicsit mindenképpen. Annyira pedig feltétlenül, hogy billentyűzetet, mikrofont, kamerát ragadjon, és pár ezer lájk vagy néző reményében megfejtse a helyiek helyett a világot, amely körbeveszi őket és megmondja nekik, hol és mit kellett volna jobban csinálni. Szigorúan messziről, mert a pataiak ennyi sajtótámadás után érthetően idegesek, a cigánysor meg balhés és saras hely; elég, ha telefonon értekeznek. BELÉNYESSY BALÁZS vendégszerzőnk írása.
Vona Gábor budapesti lakos régen OKJ-s patás ördög volt az ATV-ben; főleg akkoriban volt ott patássága csúcsán, amikor Gyöngyöspatán szította a feszültséget. Ugyanezt a budapesti lakost 2020 januárjában véleménymondó emberként hívták be a stúdióba (itt megnézhető), hogy alkalma legyen úgy csinálni, mint aki eredetileg ott sem volt Gyöngyöspatán, mint főkolompos, olyan színvonalas cimboráit egyenruhában masíroztatva arrafelé, mint a privátszaunás Janiczak Dávid, vagy a szelíd arcú Sneider Tamás.
Vona Gábor budapesti lakos bizonyára mindig arról álmodott, hogy egykori Jobbik-elnökként stabil esti ATV-bútordarabként végzi, miután elvett egy kis lelket, azzal pár százezer szavazót egykori politikai marketingtermékétől. Ez gyönyörű szimbiózis persze a műsorkészítők oldaláról is, akik korábban a fél országot Vonáékon keresztül riogatták Gyöngyöspatával, és hopp, most is pont őt húzták elő a cilinderből „Gyöngyöspata felelősségéről”.
A gárdamellényt kockás nagypapa-mellényre váltott előkelő idegen előke nélkül etette nézőközönségét, kvaterkázott Rózsa Péterrel a 168 Óra éléről, a telefonon bekapcsolt Bogdán László cserdi bezzeg-polgármesterrel meg Vadai Ágnessel a DK-ból, aki 2011-ben még pont a politikai ellenfele volt, de ma már – kicsi ez a piac – az ideológiai tábornok asszonnyal is egy kordonon belül fociznak a népszerűségért. Vona Gábor, aki ugye többször is jól otthagyta a politikát, visszatért kedvenc marketingtémájához, Gyöngyöspatához. A nézettség mégiscsak nézettség, jól jön az egyszeri influencernek.
Lampé Ágnes Mona Lisa-mosollyal kezdte levezényelni a cigányügyi tévés világmegváltást. 19 percig kellett várni arra, hogy igazán szóba kerüljön Gyöngyöspata, és Lampé emlékeztesse Vonát, hogy a Jobbik foglalkozott a cigánykérdéssel: „a cigánybűnözés volt az egyik jelszava, és pont Gyöngyöspatán is ez nagyon sokszor elhangzott”.
Csodák csodája, Vona így veszi át a szót valahol féltávon, először még a Lengyel László–Török Gábor-féle semmitmondási muszájtengelyen egyensúlyozva: „Pont ezt akartam idehozni”, „hogy mindkét oldalon van felelősség”. Ő sokat volt erről szóló vitákon, és azt látja, hogy „mindenki felmondja a magáét és mindenki a másikban keresi a hibát”. Hüppögünk csöndesen. Aztán Bogdán Lászlót dicséri, de Lampé leállítja a reklám miatt, épp akkor, amikor mutogatni kezd, és szentté avatja a „független” Bogdánt.
Körömtépve várjuk a folytatást. Amit akkor képviselt Vona, azt képviseli most Orbán, magyarázza Vona, s „ez sok emberben rezonál”, „ezért volna fontos erről a kérdésről őszintén beszélni”, nem szabad belemerevedni a törzsi logikába, mereng. Jóságot, nyitottságot, egymás „lefegyverzését” emlegetve, és újra csak Bogdán Lászlót. Régi szép idők, amikor a harcias Toroczkai László és a katonás Orosz Mihály Zoltán voltak Vona polgármesteri mintaképei; a háttérben halkan dalol tán a sportos Betyársereg is.
Majd Rózsa Péter jön. Vonához csatlakozva felveti Vadai felé, hogy a Fidesz „ördögi mechanizmust” visz e kérdésben, de hadd ne pazaroljunk karaktert Vadaira, hiszen magáért beszél, amikor Gyurcsány hű jobbkeze aggódik a gyűlöletpolitika terjedése miatt, figyelmeztetve az egyszeri ATV-nézőt, „ez ellene is irányul, nemcsak a gyöngyöspatai gyerekek ellen”.
Mert sokkal beszédesebb ennél, amikor a jogállamiság miatt a gárdamozgalommal a törvényekkel simán szembemenő Vona ragadja vissza a szót, és – spanyolviaszként találva fel a kormány álláspontját – a patai romák kártérítését nem pénzben, hanem oktatásban adná oda. Ezt már Vadai sem bírja cérnával, előhozza: akkor mi lenne, ha Vona megnyert sajtópereit sem pénzben kapta volna meg, hanem „simogatásban”. Rózsa Péter azzal vádolja Vonát, hogy osztja a miniszterelnök érvelését. Szóval Vonát, aki eszerint azt sem tudja eldönteni, jó-e Orbán Viktor álláspontja vagy támadni érdemes, aki oly harsányan tudja nyomni a sódert egy pulpituson, egyszerűen leiskolázzák, hebegve-makogva kisebbségben marad az eszmecsere vége felé.
Több tanulsága van az efféle műsoroknak: elsőként az, hogy néhány hatalmi érdekváltozás után bárki leül bárkivel kvaterkázni és andalogni az egykori harcias ellenfelek közül; szemkilövető, gárdistafiú forr ölelésbe egy pillanat alatt, ha fordul a szél. A másik tanulság: a romok, amelyeket maguk mögött hagynak a köpönyegforgató ellenzékiek, már nem látszanak a fűtött tévéstúdióból. A harmadik: a Vona Gábor aktuális politikai showja miatti óriási kárt, amit Gyöngyöspata hírnévben, előítéletekben, turizmusban elszenvedett, Vona Gábor nem fogja visszaadni többé a városnak például a saját zsebéből. A negyedik: hiába akart beidomulni a ballib csapatba, amikor érvelni kezd és kicsit is kiszól a narratívából, Rózsa Péter és Vadai Ágnes is azonnal idegállapotba jön, és kész a baj, Lampé is csak harmadik nekifutásra tud témát ugrani.
Sebaj, Vona Gábor budapesti lakos jól tudja, amikor becsüccsen a meleg ATV stúdióba: a pataiak számára már messze vannak úgyis, az elvek meg a pénztárnál rég le lettek adva.
Forrás: PestiSrácok.hu, ATV.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS