Norvégia lett Németország legnagyobb földgázszállítója tavaly 33 százalékos részesedéssel, míg Oroszország részaránya az ország gázimportjában 22 százalékra esett a 2021-es 52 százalékról.
A német szövetségi közüzemi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) pénteki adatai szerint tavaly 12 százalékkal, 1449 terawattórára (TWh) esett a német földgázimport. Oroszország augusztus végén leállította a szállításokat az Északi Áramlat–1 gázvezetéken. A kieső mennyiséget Norvégiából, Belgiumból és Hollandiából pótolták.
A német gázfogyasztás tavaly 14 százalékkal csökkent az enyhe időjárásnak és a takarékossági intézkedéseknek köszönhetően. Ezen belül az ipari felhasználás 15, a magánháztartások és a kereskedelmi vállalkozások fogyasztása 12 százalékkal mérséklődött 2021-hez viszonyítva. Az átlagos éves hőmérséklet tavaly 1,1 Celsius-fokkal volt magasabb az előző négy év átlagánál Németországban. Az év utolsó három hónapjában még meredekebb visszaesést mutatott a német gázfelhasználás. Az ipari vállalatok 23, a lakosság és a kereskedelmi cégek 21 százalékkal fogták vissza fogyasztásukat.
A német energiaipari statisztikai és szakmai képviseleti szervezet, az AGEB december végi jelentése szerint a földgáz részesedése a teljes német primerenergia-fogyasztásban 23,8 százalékra csökkent 2022-ben az előző évi 26,6 százalékról. Közlésük szerint Németország teljes energiafelhasználása tavaly 4,7 százalékkal, a hőmérséklethatással kiigazítva 3,9 százalékkal csökkent, és az újraegyesítés óta a legalacsonyabb szintre esett vissza.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/NTB/Fredrik Varfjell
Facebook
Twitter
YouTube
RSS