Érdemes szétnézni az ellenzéki képviselők vagyonnyilatkozatai között, az éjfélkor megjelent bevallások valódi csemegét kínálnak. Kiderül például, hogy a Jobbik elnökének valahonnét az ölébe pottyant 4,1 millió forint, Hadházy Ákos pedig 5,1 millió forintot tarhált össze 2020-ban. Míg a szája nagy, addig a következményeket már nem vállalja a baloldali politikus, aki többmillió forintos bírságait nem saját zsebéből, hanem támogatói pénztárcájából fizetett ki. Külön pikantéria, hogy közösségi oldala szerint a saját nevére gyűjtött büntetés mértéke nem érte el a 3 millió forintot, azaz jóval több pénzt szedett be, mint amennyire megbüntették. Pikáns, hogy a jobbikos Steinmetz Ádám gyarapodását a járvány sem tudta megtörni: 2019-ben 61 ingatlantétel szerepelt a vagyonnyilatkozatában, ezt sikerült tavaly 69-re duzzasztania.
Orbán Viktor vagyonnyilatkozatából kiderül, hogy a kormányfő nem rendelkezik megtakarítással, és 2002 óta törleszti a feleségével közösen felvett jelzáloghitel-tartozását. A miniszterelnöknek a 20 millióból már csak 882100 forintot kell visszafizetnie. Orbán Viktor résztulajdonosa egy 2002 májusában vásárolt XII. kerületi ingatlannak, és tulajdonosa egy 2013 szeptemberében vásárolt felcsúti háznak. A kormánypárti sorok nagy bulvárcsemegéje, hogy Rogán Antal vagyonnyilatkozatából kiderült, a miniszter újraházasodott.
Szegény gazdagok….Gyurcsány Ferencnek még autó sincs a nevén
Gyurcsány Ferencnek Pápán van egy 50 négyzetméteres lakása, Kötcsén pedig felerészben birtokol egy 267 négyzetméteres lakóházat. A vagyonnyilatkozata szerint autó nincs a nevén, értékpapír-megtakarítása tavaly óta 89 millió forinttal nőtt, és jelenleg 823 millió forintot tesz ki. Készpénzt nem tüntetett fel a DK elnöke, akinek azonban 2,5 millió forintos hitelintézeti számlakövetelése van, emellett továbbra is fennáll vele szemben egy 225 milliós követelése „lakásvásárlás foglaló és előleg” címén. A bukott miniszterelnök bankhitele és értékpapír-fedezetű hitele összesen 272 millió forintra rúg. Mind a kettő jelentősen emelkedett tavalyhoz képest – mintegy 66 millió forinttal. Az Altus Portfólió Kft. nevű cégéből jóval kevesebbet, 55,4 millió forintot vett ki tavalyhoz képest, amikor ez az összeg 238 millió forint volt. Már tavaly is lehetett arról olvasni, hogy a Gyurcsány család vagyona jelentősen megcsappant az elmúlt években, ugyanis a sokat emlegetett Altus Portfólió Kft. mára teljesen kiürült, viszont a DK elnök vagyonnyilatkozatokban ennek nyoma sincs. Az elmúlt években több mint 2,1 milliárd forintot vett ki a cégéből, ugyanakkor a saját vagyona csupán 198 millió forinttal növekedett 2016 óta. Adódik a kérdés: mire költötték a fennmaradó 1,9 milliárd forintot? Köztudott, hogy az ex-miniszterelnök és felesége finoman szólva sem élnek nehézkörülmények között. Bár ez a vagyonnyilatkozatokban ugyan nem látszik, egyértelmű, hogy a majdnem 500 négyzetméteres Apró-villa a Rózsa-domb oldalában önmagában is szép summát képvisel.
Ezen kívül viszont sok egyéb szövetséges révén a Gyurcsány házaspár mindig is komoly befolyással bírt. Ha valaki visszaolvassa a ’90-es évek krónikáit, akkor könnyen a nyomára bukkan, hogyan zajlott a magyar alumínium ipar privatizációja. Tudják, amikor az Apró Piroska vezette állami Magyar Hitel Bank 700 milliót adott Gyurcsány cégének, hogy megvegye az állami vagyont. A 705 milliós vételárhoz neki csak 5 milliót kellett hozzátenni. Így lehet politikai tőkéből pénzügyi tőkét kovácsolni néhány hét alatt és így lett például a MOTIM Zrt. Gyurcsány család a házi malacperselye. A modell a következő volt: eleinte személyesen, aztán már csak cégkapcsolatokon keresztül (bár Dobrev Klára a mai napig felügyelő bizottsági tag a MOTIM-ban) lehetett kiemelni a hasznot, és mindehhez az Altus Portfólió Kft. kiváló keretet is jelentett. Az elmúltévtizedekben szépen fialt is az üzlet, volt itt a kétezres évek idején olcsóbb áram és EU-támogatás is, azonban 2010 után kénytelenek voltak feltörni a zárat és hozzányúlni a családikészlethez. Ennek leginkább látható nyoma 2016-ban jött el, amikor is az Altus. eladta aMOTIM Zrt. beli érdekeltségeit és így gyorsan 2 milliárd forinthoz jutott.
Gyurcsány már 2016-ban kivett a cégből 1,2 milliárd forintot, majd évről évre újabb 2-300milliót és így szépen lassan ki is ürítette az Altust, amiben az aranykorában több milliárdforint lapult, mostanra mindent összevetve alig 100 millió maradt, 2020-ban azonban egy újabb 55 milliós részlet került ki a cégből. Ezzel együtt visszakérte az évek óta, egy magánszemélynek kölcsönadott 12 millió forintját is. Az érdekesség azonban nem ez. Nézzük meg az elmúlt 5 évet, mi is látszik az öszödi böszme vagyonnyilatkozataiból. Az ingatlanjai nem változtak, hosszú ideje tulajdonolja pápai lakását és kötcsei nyaralóját. Eladósodottsága is csupán az éves törlesztőrészlettel csökkent (2020-ban a kötcsei ház hitele nem csökkent, vélhetően a hitelfizetési moratórium miatt), bár ez alól kivétel 2019, itt vélhetően a gyerekek számára vásárlandó lakások előlegének és foglalójának érdekében 150 millió forintnyi többlet hitel jelent meg, ami 2020-ban újabb 65 millió bővült. Különös ingatlanvásárlás, amelynek előlegét és foglalóját már 2019-ben letették, de még mindig nem történt meg a vásárlás. Az egyedüli érdemi különbség a saját néven nyilvántartott értékpapírokban, bankszámlákon és követelésekben látjuk, amely összesen már 2019-ben megközelítette az 1 milliárd forintot, idénre pedig meg is haladta azt. Ezek alapján a következő látszik: Gyurcsány az Altusból kivett több mint 2 milliárd forintot(nem osztalékként, hanem kivont vagyonként!) ellenben 5 év alatt magánvagyona alig 198 millió forinttal gyarapodott. Míg 2016-ban a hiteleket levonva, az ingatlanokon felül összesen580 millió forintot tulajdonolt, addigra ma ez „alig” karistolja a 800 millió forintot úgy, hogy közben kiürített egy többmilliárdos céget. Adódik a kérdés, hova tűnt a maradék 1,9 milliárd forint. A Gyucsány család vagy évi közel400 millió forintból tengeti mindennapjait (a képviselői tiszteletdíjakon felül) vagy esetleg a DK háza táján sem volt olcsó az élet az elmúlt években, nem beszélve a kampányokról.
Krumpliszsák és milliók
Jakab Péter is hizlalta bankszámláját, míg tavaly a vonatkozó rubrikába nem írt semmit, mostanra lett hirtelen 4,1 millió forint készpénze, emellett pedig csökkentek a tartozásai majd egymillió forinttal, így már csak 9 millió 150 ezer forinttal tartozik. A Jobbik elnökének emellett van egy 106 nm-es miskolci háza, ám autóról továbbra sem tesz említést. A DK-s nehézkommandó prominense, Vadai Ágnes idei vagyonnyilatkozatában megemlíti, hogy van egy élettársa, Molnár Gábor, autója nincs, van 5,5 millió megtakarítása és egy 77 nm-es ingatlana a XIII. kerületben. A gyurcsányista képviselőnek majd’ hatmillió forint nyugdíjtakarékossága van, továbbá van még 13 millió forintja magánnyugdíjpénztárban. Devizában sem szenved hiányt Vadai, hiszen otthon tartja féltett 69 dollárját és 1860 euróját, ezek összértéke napi árfolyamon közel 700 ezer forint.
Szegfű mellé Zsiguli
Az egyik legszórakoztatóbb –már, ha van ilyen– vagyonnyilatkozatot Molnár Zsolt tette közzé, az MSZP-s politikus tavaly feltörte a malacperselyt és megvette álmai autóját, egy Zsiguli 1500-ast. Mondjuk, volt miből, hiszen eladott nagy értékű Volkswagen Arteont jó pár millió forintért. Míg tavaly csak 1,9 millió volt a számláján, ez idénre közel 11 millióra emelkedett. Ingatlanügyeiben nem változtatott, egy II. kerületi pince büszke tulajdonosa, emellett több más ingatlan résztulajdonosa, többek között egy budapesti, XIII. kerületi lakásban, és egy 119 négyzetméteres zamárdi lakásban is. Képviselői fizetése mellett havonta 100 ezer forint jövedelme van ingatlan bérbeadásából.
Négy iPhone mindig kell
Szél Bernadett független parlamenti képviselő nem autóival, hanem műszaki cikkekkel hívta fel magára a figyelmet, bár tulajdonrésze van egy budakeszi 90 négyzetméteres lakóházban, és Pátyon egy 170 négyzetméteres lakóháznak továbbra is száz százalékos tulajdonosa. A műszaki cikkek résznél több oldalon keresztül részletezte, hogy tavaly vett egy Asus Zenbookot 206143 forint értékben a már meglévő Dell Latitude netbookja – ez 245 500 forintot ért 2018-ban – és egy 2017-ben beszerzett 460 ezer forintos Lenovo notebookja mellé. A képviselőnek minden zsebére jut egy iPhone, hiszen már négy van belőle, egy 64 gigabájtos 6S, a másik modell egy iPhone SE, a harmadik, egy iPhone 7, negyedik és egyben a legfrissebb telefonja pedig egy iPhone X. Nagy beruházása volt még egy 4330 forintos szelfibot, amivel az MTVA-hoz történő jövőbeni betöréseket próbálhatja majd végig live-ozni, meg a biztonság kedvéért beszerzett egy hőmérős ébresztőórát. Emellett van még mindig van havi százezer forintja ingatlan bérbeadásából, viszont 2019-ben még nem volt különösebb megtakarítása, 2020-ra azonban szerzett magának egy nyugdíjbiztosítást, 600 ezer forint értékben. Kebelbarátja, a másik nagy független Hadházy Ákos az autókat gyűjti, egy harmadik autót is beszerzett, a lízingelt Skoda Kodiaq és a Trabant Combi mellett már van egy Volkswagen Caddy-je is. A politikus Szekszárdon eladta egyik társasházi lakását, a szerződést már megkötötték, de a teljes vételárat még nem kapta meg megjegyzése szerint. Szekszárdon emellett van egy másik lakása is, egyébként mindkettőnek fele részben tulajdonosa. Ezen kívül van egy 5000 négyzetméteres szőlője Fácánkerten. Míg tavalyi bevallásában 22,5 millió forint tartozásról írt, ez idénre 11 millióra apadt. Hadházynak van egy állatorvosi cége, viszont ismét csökkent benne a tulajdoni hányada: tavaly 50-ről 35-re, idén pedig már csak 25 százalékos részesedést írt be, de továbbra is neki jár a nyereség fele. Emellett kapott még több mint ötmillió forint adományt is. Hadházy a Facebook-oldalán azt írta, hogy a saját nevére érkezett büntetés mértéke nem érte el a 3 millió forintot, magyarul a “független” parlamenti képviselő jóval több pénzt kasszírozott annál, mint amennyire megbüntették. Hadházy hívei 5,1 millió forintot áldoztak a politikus akcióira. További érdekesség, azután, hogy az egyik dudálós tüntetés során Hadházy autójával nekiment egy tudósítónak, a rendőrség 750 ezer forintra büntette a politikust, erre azonban nem ő, hanem a lakásán nyilvántartott alapítvány gyűjtötte a támogatásokat, így ez nem is jelenik meg a képviselő vagyonnyilatkozatában. Hadházy tehát 2020-ban összesen csaknem hárommillió forint büntetést provokált ki, ezt az összeget azonban nem a saját zsebéből tervezte rendezni.
Egy, aki mindent visz
A leggazdagabb országgyűlési képviselőt minden bizonnyal a Jobbik soraiban kell keresnünk, Steinmetz Ádám személyében, akinek gyarapodását a járvány sem tudta megtörni: 2019-ben már 61 ingatlantétel szerepelt a vagyonnyilatkozatában, ezt sikerült tavaly 69-re duzzasztani. A nyolc új ingatlan mindegyike Steinmetz már eddig is jelentős somogyi birtokait bővíti, érdekességük pedig, hogy két településre, Somogyszentpálra és Kéthelyre koncentrálódnak. Négy-négy ingatlan, elsősorban szántók, valamint egy kivett anyagbánya (kavicsbánya) került a jobbikos politikushoz, ezek közül azonban csak a somogyszentpáli érdekeltségekért kellett fizetnie, a kéthelyi ingatlanokat egytől egyig ajándékozási szerződés jogcímen kapta. Ilyen jó üzletek mellett pedig nem csoda, hogy több készpénz maradt a kasszában, mint tavaly: 5,5 millió helyett immáron 7 millió készpénzt tart a párnacihában Steinmetz, a bankkal szembeni követelései pedig 17 millióról közel 37 millióra nőttek. A jobbikos politikus maga is szívesen hitelezett az elmúlt években, tavaly 66, idén már 80 millió forint egyéb szerződés alapján fennálló követelést jelölt meg vagyonnyilatkozatában. Ilyen mértékű pénzmozgásokhoz nem kis fedezet szükségeltetik, ezért izgalmas lett volna megtudni a családi vállalkozás(ok) bevételeit, ennek kapcsán viszont csak annyit közölt, hogy az a gazdálkodás eredményétől függ. A tartozások a vagyonelemekhez képest elhanyagolhatóak: a bank felé 19,5 millió, magánszemélyek felé pedig 16 millió forintos tartozást vallott be Steinmetz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS