Mindössze négy európai csapat maradt versenyben a focivébén, és a kezdeti esélylatolgatások felemásan jöttek be. A legnagyobb nevű csapatok sorban kihullottak, a németek már a csoportban, a spanyolok és az Eb-címvédő portugálok a nyolcaddöntőben, a brazilok a negyeddöntőben zúgtak ki, és maradtak az elejétől fogva titkos esélyesként emlegetett válogatottak. Közülük kettő ma este dönti el, hogy Franciaország harmadszor vagy Belgium először játszhat világbajnoki döntőt.
A franciák talán kilógtak ebből a titkos esélyesi besorolásból, hiszen elejétől fogva sejthető volt, hogy komolyan kell venni őket, csak éppen a teljesítményükkel nem szolgáltak rá eleinte. Hasonlóan, mint a 2006-os világbajnokságon, ahol a csoportban még nyomorultabbul kezdtek, mint most, aztán az egyenes kieséses szakaszban csupa nagynevű ellenfelet küldtek haza, egyre magabiztosabban játszva. Ezúttal sem látszott az ausztrálok vagy a peruiak elleni tehetetlenkedésükön – nem beszélve a dánok elleni permanens munkakerülésről –, hogy benne lenne bármi maradandó eredmény Deschamps csapatában. Aztán egyértelmű fölénnyel verték Argentínát, Uruguayt még simábban, és hirtelen újra itt vannak a legjobb négyben.
Ahol a náluk is sötétebb ló belgákon át vezetne az útjuk a döntőbe. Belgium akkor járt utoljára itt, amikor mi világbajnokságon: 1986-ban. Ez annyiból is tanulságos, hogy ők 32 éven belül már a második világszínvonalú csapatukkal villognak, nálunk viszont ezalatt csak tovább mélyült az eredeti állapothoz képest már 1986-ban sem csekély válság. Akkor viszont Belgium korántsem menetelt olyan meggyőzően, mint az idei tornán. Roberto Martínez legénysége átszaladt a csoportján, majd a nyolcad- és negyeddöntőben is hozta ugyanazt a gyilkos támadójátékot. A csapat sokkal kiforrottabbnak tűnik, mint a két évvel ezelőtti Európa-bajnokságon, csupán a védelmük nem hibátlan. Tunéziától és Japántól is képesek voltak két gólt benyalni, az ázsiaiak ellen ráadásul ez majdnem a továbbjutásukat veszélyeztette. Brazília ellen aztán ők lettek a kiscsapat, amely behúzódva, fegyelmezetten védekezve és életveszélyes kontrákat vezetve bravúrsikert ért el.
Valószínűleg a ma esti elődöntő is a franciák labdabirtoklásáról fog inkább szólni, aztán majd kiderül, hogy Mbappé vagy Lukaku utolérhetetlen sprintjei érnek többet.
Franciaország–Belgium (20 óra)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS