A demokráciaexport nem jött be: az USA által alakított afgán vezetés gyakorlatilag puskalövés nélkül adta át a hatalmat a táliboknak, akik kedden bejelentették saját kormányuk megalakulását. Azonban az új radikális iszlamista vezetés több tagja bizonyítottan kapcsolatban állt terrorista csoportokkal, a kormányzat öt tagja pedig a hírhedt guantánamói börtön fogja volt, amíg Barack Obama szabadon nem engedte őket.
Barack Obama akkori demokrata elnök 2014. május 31-én öt magas rangú, a guantánamói fogolytáborban őrzött tálibot cserélt el egy Afganisztánban még 2009-ben fogságba esett amerikai törzsőrmesterre, Bowe Bergdahlra. Az öt, Obama által elcserélt egykori fogoly közül négyen most csúcsvezetők lettek a szeptember 7-én megalakult ideiglenes tálib kormányban.
Az Obama által elcserélt tálibok közül Hajrullah Hairhva tájékoztatási és kulturális miniszter lett, Nurullah Núri a határokért és a törzsi ügyekért felelős miniszter, Abdulhak Vaszik az új afgán hírszerzés igazgatója, Mohammad Fazl pedig a védelmi miniszterhelyettes lett. Az ötödik guantánamói volt foglyot, Mohammad Nabi Umárit még augusztus végén kinevezték Hoszt tartomány vezetőjévé. Közülük legalább ketten kapcsolatot tartottak fenn az al-Káida terrorszervezettel.
Az új tálib kormány belügyminiszterét, Sziradzsuddin Hakkánit pedig körözi az FBI, 10 millió dolláros vérdíjat tűztek ki a fejére. Sziradzsuddin Hakkánit az amerikaiak a tálib mozgalom egyik alapítójaként tartják számon, továbbá ő a vezetője a hírhedt Hakkáni-csoportnak, amely az amerikai katonák ellen Afganisztánban a legtöbb támadást végrehajtotta – írja az Origo.
A témával kapcsolatosan nyilatkozott a Foxnak Thomas Joscelyn, a Demokráciák Védelméért Alapítvány (FDD) vezető munkatársa. Thomas Joscelyn a mostani és az 1996-2001 között regnáló tálib kormányzat közötti folytonosságról beszélt. Ennek alátámasztásául kiemelte, hogy Mohammad Fazl most is védelmi miniszterhelyettes lett, akárcsak a tálibok első regnálása idején. Az FDD vezető munkatársa hangsúlyozta:
Mohammad Fazlról az amerikai hatóságok bebizonyították, hogy az al-Kaida több kulcsfontosságú vezetőjével működött együtt, többek között az Oszama bin Laden terroristavezér megbízható emberének tartott Abdel Hadi al-Iraki-val, akit jelenleg is Guantánamóban tartanak fogva.
Hajrullah Hairhváról 2011-ben a washingtoni kerületi bíróság kimondta, hogy a tálibok egyik magas rangú vezetője volt az amerikaiak 2001 októberében történt bevonulása előtt és utána is. Hairhva pedig be is vallotta, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után magas rangú iráni tisztségviselőkkel egyeztetett titokban egy Amerika elleni együttműködés reményében. Az egyeztetésnek az is a tárgya volt, hogy Irán fegyverekkel lássa el a tálibokat.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/AP/Rahmat Gul
Facebook
Twitter
YouTube
RSS