Pozsony, Dunaszerdahely és Bazin volt a helyszíne az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) kongresszusának az elmúlt hétvégén. A földrész őshonos nemzeti kisebbségeinek szervezete immár hetven éve működik, és próbálja enyhíteni azokat a károkat, amelyeket a XX. század igazságtalan határmódosításai okoztak. Az erdélyi Vincze Loránt megbízatását meghosszabbították, így változatlanul magyar elnök irányítja a szervezetet a következő években.
A fennállása 70. évfordulóját ünneplő szervezet régi-új elnöke hangsúlyozta, hogy a FUEN jelenlétét már nemcsak az európai őshonos kisebbségek tapasztalják, mostanra már több a kisebbségek kapcsolattartó és kulturális eseményeket rendező szervezeténél. A FUEN a kisebbségvédelem jogi és intézményi keretének kiépítésén munkálkodó, azért lobbizó, a kisebbségeket mozgósító ernyőszervezetté vált, amely az európai és a nemzetközi színtéren is megkerülhetetlen partner ebben az ügyben. A szervezet súlyát növeli, hogy első ízben lesz aktív EP-képviselő elnöke, hiszen Vincze Loránt a májusi választáson kapott mandátumot az RMDSZ színeiben.
Megtiszteltetés volt a felvidéki magyarságot képviselni a sok tekintetben rokon sorsú közösségek kongresszusán. A FUEN egyfajta szépségtapasz azokon a sebeken, amelyeket Európán ejtett a XX. század, számomra pont ezért jelképes, hogy magyar elnöke van. A kongresszus tanulsága, hogy bátornak kell lenni az új utak, új szövetségek keresésében. Történelmünk arra tanít minket, hogy ne a hatalmasokra számítsunk, hanem a környékbeli és a hasonló tapasztalatokkal bíró népek közt keressük a partnereinket, és nem engedhetjük, hogy egymás ellen fordítsanak bennünket. Bizakodásra ad okot, hogy a FUEN számos tagszervezetéből a Kárpát-medencei magyarság képviselőinek átlagéletkora volt a legalacsonyabb. Oda kell eljutnunk, hogy Európában a magyarság bírjon a legnagyobb életerővel.
– ezt már Gubík László, a felvidéki Via Nova polgári szövetség elnöke, egyúttal a Magyar Közösség Pártja elnökségi tagja nyilatkozta lapunknak, aki a rendezvény házigazdája volt. Szintén a Via Nova sikere, hogy alelnökét, Nagy Dávidot beválasztották a FUEN Európai Párbeszéd Fórum nevű munkacsoportjába.
Ukrajnától elvették a rendezést
A Magyar Közösség Pártja és a Szlovákiai Német Egyesület tulajdonképpen Ukrajna helyett rendezte meg a kongresszust, az ott kialakult, egyre agresszívebb kisebbségellenes hangulat miatt. Ukrajna így nemhogy rendezőként kiesett, hanem kiemelt programpont is volt, hiszen az ott élő magyar, ruszin, moldáv, görög és tatár közösségek képviselői a Kisebbségi Tanulmányok Európai Központja Ukrajna-szakértőjének társaságában, külön panelbeszélgetésben foglalkoztak a minden tekintetben egyre mélyebbre süllyedő kelet-európai országgal. Házigazdaként természetesen a felvidéki magyarok is kiemelt figyelmet kaptak: a nemzeti közösség százéves történetének, civil önszerveződésének, nyelvhasználatának, valamint a politikai érdekérvényesítése és az oktatásügye gondjainak is külön programpontokat szenteltek.
Jön a gazdasági Minority SafePack és az online törvénysértés-bejelentő
Az újraválasztott FUEN-elnök, Vincze Loránt elmondta, a kongresszus fontos jelzés, hogy az európai őshonos kisebbségek képesek összehangolni a lépéseiket, egységet és erőt tudnak felmutatni. Emlékezetes, hogy ez a szervezet indította el az azóta több, mint egymillió aláírással megerősített Minority SafePack polgári kezdeményezést, amelyet a sikeres aláírásgyűjtés folyományaként az év végéig terveznek az Európai Bizottság elé terjeszteni. A kongresszuson Stephan Mayer német belügyi államtitkár támogatásáról biztosította a Minority SafePack-et, Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja pedig bemutatta az ehhez kapcsolódó következő kezdeményezést, amely a nemzeti kisebbségek által lakott térségek gazdasági diszkriminációját hivatott megakadályozni. (A gazdasági Minority SafePack-ről ebben a cikkünkben írtunk.)
A FUEN szakértői bemutatták a kongresszuson a Minority Monitort, a szervezet új online eszközét is, amely segítségével az egyes kisebbségek azonnal eljuttathatják az őket ért törvénysértéseket és kirekesztéseket az európai elemző és döntéshozó fórumokra. Az új eszköz felhasználóbarát technikát és gyorsaságot biztosít, valamint az egyéni esetekre szabott érdekérvényesítésre helyezi a hangsúlyt.
Forrás: Felvidék.ma, ma7.sk, Dunaszerdahelyi.sk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS