A bevándorlók családegyesítéséhez legalább két évi legális olaszországi tartózkodás szükséges, a Földközi-tengeren mentést végző civilszervezeteknek pedig külön engedély kell légi járművek használatához a római felsőházban szerdán este elfogadott új migrációs törvénycsomag értelmében.
A szenátus 99 igen, 65 nem szavazattal és egy tartózkodással elfogadta a Giorgia Meloni vezette jobbközép kormány október 23-én benyújtott migrációs törvénycsomagját. Az alsóház már november 27-én megszavazta azt. A csomag a Meloni-kormány utóbbi több mint két évében született migrációs jogszabályokat egészíti ki, de új szabályokat is bevezet.
Véglegesítették az úgynevezett biztonságos származási országok listáját, amelyen így 19 ország szerepel: Albánia, Algéria, Banglades, Bosznia-Hercegovina, Zöld-foki Szigetek, Elefántcsontpart, Egyiptom, Gambia, Georgia, Ghána, Koszovó, Észak-Macedónia, Marokkó, Montenegró, Peru, Szenegál, Szerbia, Srí Lanka és Tunézia. Utóbbira azért volt szükség, mert az olasz bíróságok az utóbbi hónapokban több alkalommal nem biztonságos országoknak nyilvánították Bangladest és Egyiptomot, és ezért nem rendelték el az onnan érkezett illegális bevándorlók elszállítását a Róma által Albániában létesített migránstáborokban.
A most elfogadott csomag azt is kimondja, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben az illegális migránsok jogi státuszát nem a területi bíróságoknak kell meghatározniuk, hanem a fellebbviteli bíróságoknak, ami a kormány szándéka szerint felgyorsítja az eljárást, és nem ad lehetőséget a kétszintű jogorvoslatra. Szigorították a családegyesítést: az eddigi egy évi helyett legalább két évi szabályos olaszországi tartózkodásra van szükség ahhoz, hogy a hozzátartozók csatlakozhassanak a már letelepedett és dolgozó bevándorlóhoz. Szabályozták a legális bevándorlást is, amely az utóbbi három évben már több mint négyszázötvenezer bevándorlónak adott munkalehetőséget. Szigorították a bevándorló munkavállalók védelmét a kizsákmányolástól, bántalmazástól.
Szigorúbb előírások vonatkoznak a Földközi-tengeren mentést végző civilszervezetekre, amelyeknek az olasz polgári légi közlekedési hatóság engedélyét kell kérniük, ha valamilyen légi járművel végeznek kutatást.
Meloni-Orbán találkozó: egyetértés az illegális migráció elleni fellépésben
A törvénycsomag elfogadásával szinte egy időben Giorgia Meloni hivatalában fogadta Orbán Viktort. Az olasz és a magyar kormányfő az illegális migráció elleni fellépés jelentőségét hangsúlyozta római találkozóján – olvasható a Meloni és Orbán találkozóját követően kiadott közös nyilatkozatban, amelyet a római miniszterelnöki hivatal tett közzé szerda este.
A két kormányfő a származási és tranzitországokkal való együttműködés erősítését szorgalmazta. Az emberkereskedelem elleni küzdelem jelentőségét is hangsúlyozták, kiemelve, hogy az illegális migránsok elindulásának megakadályozása emberéleteket ment. A nyilatkozat szerint naprakész “jogszabályi keretet” sürgettek az Európai Unióból való visszatoloncolások megkönnyítése, számbeli növelése és felgyorsítása érdekében, kiemelt figyelmet fordítva az úgynevezett biztonságos kiindulási országok meghatározására.
Ho incontrato oggi a Palazzo Chigi il primo ministro ungherese @PM_ViktorOrban, al quale ho espresso le mie congratulazioni per la riuscita della Presidenza di turno semestrale del Consiglio dell’Unione europea.
Al centro dell’incontro l’impegno comune a promuovere ulteriormente… pic.twitter.com/JFCiTp0LjN
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) December 4, 2024
Egyetértettek abban, hogy új módozatokkal kell megelőzni és szembenézni az illegális bevándorlással az uniós és nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett, ahogyan azt az Olaszország és Albánia közötti megállapodás elindította. Az ANSA olasz hírügynökség közlése szerint kilencven percig tartott a magyar és az olasz kormányfő kétoldalú megbeszélése a Chigi-kormánypalotában. A miniszterelnöki hivatal közleményében hangsúlyozzák, hogy Giorgia Meloni gratulált Orbán Viktornak a soros magyar uniós elnökség “sikeréért”.
Az olasz miniszterelnök mindenekelőtt az új európai versenyképességi megállapodásról szóló budapesti nyilatkozatot emelte ki, amelyet az uniós vezetők november 8-án fogadtak el. A magyar elnökség érdemeként említette azt is, hogy az Európai Unió megnyitotta az uniós csatlakozási tárgyalások első fejezeteit Albániával, valamint a schengeni övezet kibővítését Romániával és Bulgáriával. Kiemelte azt is, hogy az olasz és a magyar kormányfő – korábbi, júniusi római találkozójukhoz kapcsolódva – megerősítette szándékát a kétoldalú partneri kapcsolat további erősítésére. Megelégedésüket fejezték ki, amiért a két ország közötti kereskedelmi forgalom 2023-ban elérte a tizennégymilliárd euró értéket. Hangsúlyozták, hogy tovább akarják növelni a beruházásokat és az árucserét, elsősorban az infrastrukturális és energetikai ágazatban. Az együttműködés folytatását támogatták a legjelentősebb nemzetközi politikai kérdésekben is – húzták alá Rómában.
Giorgia Meloni és Orbán Viktor találkozóján szó volt a közel-keleti helyzetről is. Mindketten igazságos és tartós békét szorgalmaztak Ukrajnában az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog tiszteletben tartásával. Elkötelezettségüket hangoztatták Ukrajna újjáépítésében, amelyről 2025 júliusában Olaszország rendez nemzetközi donorkonferenciát – áll a közleményben. Megelégedésüket fejezték ki a NATO-n belüli kiváló együttműködésért a biztonság és a védelem területén. Kiemelték a magyar parancsnokságú többnemzetiségű zászlóalj munkáját, melyben kétszázhatvan olasz katona is szolgál. Hangoztatták, hogy tovább támogatják a NATO és EU kezdeményezéseit a nyugat-balkáni térség stabilizációja érdekében, valamint támogatják a térség országait érintő uniós bővítést.
A Soros-féle civilszervezetek tiltakoznak
Hét civilszervezet, a Mediterranea Saving Humans, az Orvosok Határok Nélkül, az Open Arms, a Rest, a Sea Watch, az SOS Humanity és az SOS Méditerranée közös nyilatkozatban vádolta a kormányt azzal, hogy tovább nehezíti a munkájukat, amivel szerintük tevékenységük teljes felszámolása a célja.
Az állam, és ne az emberkereskedők mondják meg, ki léphet be az országba!”
– jelentette ki a felsőházi szavazást követően Alberto Balboni, az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt egyik szenátora, a párt biztonságpolitikai felelőse e civilszervezetekre utalva. Hozzátette, hogy az emberkereskedők egyetlen céljának a migránsok bőrén szerzett anyagi haszon számít, ezért a civilszervezetek, amelyek “a mentést jól jövedelmező tevékenységgé alakították át”, megpróbálják megakadályozni a Meloni-kormány szigorításait. Úgy vélte, a politikai baloldal is cinkos ebben a “szabotázsban”.
Andrea Giorgis szenátor, a törvényre nemmel szavazó baloldali Demokrata Párt (PD) politikusa szerint Olaszország gazdaságának, társadalmának és nyugdíjrendszerének szüksége van a bevándorlókra.
(MTI / Kiemelt kép: MTI/EPA/Malton Dibra)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS