Az Országgyűlés hétfőn kezdte meg idei első ülését. Orbán Viktor beszédében többek között arról beszélt, hogy a védekezés irányítása kormányzati feladat, de a járványügyi szakemberek véleménye mindig megjelenik a döntésben. A kormányfő a magyar válságkezelésről azt mondta, hogy az következetes. Orbán Viktor kijelentette, hogy újból emelkedő tendencia van a járványban, úgyhogy emiatt kell folytatni az eddigi szigorú szabályokat, szükség van a parlament felhatalmazására.
Az ülést Kövér László házelnök nyitotta meg, aki a nemrég elhunyt három képviselőről emlékezett meg. Az egyperces néma felállás után Orbán Viktor megkezdte parlamenti beszédét. A miniszterelnök azzal kezdte, azért kért szót, mert alkotmányos szokás szerint tájékoztatja az Országgyűlést a legutóbbi ülés óta eltelt két hónap eseményeiről.
Ez a két hónap, ahogy az elmúlt egy év is a járvány elleni küzdelemről szólt”
– mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök azzal folytatta, hogy a baloldal felhatalmazást adott a kormányzati válságkezeléshez, Orbán Viktor elismételte, hogy a november 11-én vezették be a korlátozó intézkedéseket, amelynek köszönhetően csökkent a koronavírussal kapcsolatos megbetegedések és halálozások száma, míg Európa több államában enyhítettek, azokban az országokban sokkal rosszabbak a számok.
A járványügyi szakemberek tudásával nem egyenlő a politikusok tudása, de az utóbbiaké a felelősség. A védekezés irányítása kormányzati feladat, de a járványügyi szakemberek véleménye mindig megjelenik a döntésben
– közölte a miniszterelnök, aki azzal folytatta, hogy a magyarok a konzultáción döntettek, így a védekezés idején működnie kell az országnak.
Nem a vakcina területén kell bizonygatni az amerikaiak és a brüsszeliek iránti elkötelezettséget
A kormányfő a magyar válságkezelésről azt mondta, hogy az következetes. Orbán Viktor kijelentette, hogy újból emelkedő tendencia van a járványban, úgyhogy emiatt kell folytatni az eddigi szigorú szabályokat, szükség van a parlament felhatalmazására.
Az egész polgári társadalmi életet újra akarjuk indítani, de ennek feltétele a vakcina, vakcina nélkül nem lehet megállítani a vírus. Nem majd, hanem gyorsan kell minél több vakcinát szerezni”
– jelentette ki Orbán Viktor, majd azzal folytatta, hogy nem megengedhető az, hogy az a vakcina, mellyel a vajdasági magyarokat oltják, az ne legyen elérhető Magyarországon.
A miniszterelnök kijelentette, hogy 2,5 millió ember oltására elegendő vakcinát vásárolnak a Sinopharm kínai vakcinagyártótól. Orbán Viktor elmondta, hogy az európai vakcinaellátás bizonytalanságai mellett sikerült elérni, hogy a tavasz végéig 3,5 millió emberrel többet tudnak beoltani, mint egy hasonló méretű nyugati ország.
Reális esélyünk van arra, hogy április elejére a kétmillió főt is meghaladja a beoltottak száma. Magyarországnak minden oltóanyagra szüksége van, mert ez vezet vissza a normális élethez”
– közölte a miniszterelnök, majd kijelentette, hogy csak olyan vakcina adható be hazánkban, amely hatékony és biztonságos.
Orbán Viktor elmondta továbbá azt is, hogy nem a vakcina területén kell bizonygatni az amerikaiak és a brüsszeliek iránti elkötelezettséget, nem szabadna ebből politikai kérdést csinálni. Állítása szerint csak olyan korlátozásokat van értelme bevezetni, amit a többség elfogad, és érvényt lehet szerezni annak.
2020-ban a járvány nagyot ütött a magyar gazdaságon, de nem omlott össze
A miniszterelnök tájékoztatta az Országgyűlést, hogy újból nemzeti konzultációt indítanak, ezúttal online, amiben hét kérdésben várják a válaszokat az újraindításról. Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a járvány előtt gyorsan nőtt a gazdaság, alacsony és csökkenő hiány mellett.
2020-ban a járvány nagyot ütött a magyar gazdaságon, de nem omlott össze”
– fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a válságkezelés lényege a munkahelyek megvédése volt, ezért hitelmoratóriumot vezettek be, aminek többek között hála 3300 milliárd forint maradt az embereknél.
A kormányfő ismertette, hogy 1434 magyar vállalkozásnál indult beruházásvédelmi akcióterv, garanciaprogramokat vezettek be, és sokat költöttek arra, hogy a Széchenyi-kártya program elérhető legyen.
A gazdaságba áramoltatott források több mint fele a kis-és középvállalkozásokhoz került”
– mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor elmondta, a válságkezelés sikeres volt, mert 2020 decemberében ugyanannyian dolgoztak, mint a járvány előtt. A foglalkoztatottak száma elérte a 4,5 millió főt. A miniszterelnök kijelentette a munkanélküliséggel kapcsolatban, hogy a hazai adat a harmadik legjobb.
A korlátozások enyhítése az oltások terjedésével kezdődik. Hét lépésből áll az újraindítás: öt százalék a lakásépítés áfája, bértámogatás a vállalkozásoknak, visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat, jelentősen emeljük az orvosi béreket, jövedelemadó-mentességet adunk a 25 éven aluliaknak, 10 millió kamatmentes kölcsönt adunk a vállalkozásoknak, kibővítjük lakásfelújítási támogatást”
– mondta Orbán Viktor, aki szerint a következő időszak legnagyobb nyertese a felsőoktatás lesz, 2010 előtt a nyugdíjasokkal fizettették meg a válság árát.
A miniszterelnök kijelentette, hogy erős ország Magyarország, mert Brüsszelben több csatát nyert, és megbecsülik azokat, akik egy életet ledolgoztak és jobbá tették családjuk és az ország életét.
A 25 éven aluliak adómentességéről azt mondta Orbán Viktor, hogy ilyenre nem volt még példa. A fiataloknak munka mellé jár az adómentesség, és a különféle családtámogatási lehetőségek. A miniszterelnök elmondta, az elkövetkezendő hónapokban három nagy ügyön dolgoznak, végigviszik a tömeges oltási akciót, fokozatosan kivezetik a korlátozásokat az emberek véleménye alapján, és végrehajtják a gazdaság-újraindítási akciótervet.
Magyarország erősebb lesz a járvány után, mint előtte volt”
– fejezte be beszédét Orbán Viktor.
Jakab Péter történelmi bűnről delirált
A Jobbik frakcióvezetője és pártelnöke napirend előtti felszólalásában a Magyarországon jóváhagyott vakcinák ellen hergelt, Jakab Péter szerint a kormány kötelezővé akarja tenni az oltást, ami egyébként ez teljes hazugság, hiszen az önkéntes és ingyenes, majd azzal folytatta, hogy a Jobbik és ő biztosan nem szavazza meg a veszélyhelyzet hosszabbítását. Jakab Péter szerint, amit a kormány csinál az elmúlt hónapokban, az történelmi bűn.
Nem nagyon tudtuk meg, hogy tervezik újraindítani a gazdaságot. Óriásplakátokat látok, és négyszázalékos minimálbér-emelést, ami naponta 140 forintot jelent. Mintha egy kicsit döntésképtelen lenne miniszterelnök úr. Arra a bohóckodásra most nincs idő, amit a konzultáció jelent”
– mondta Jakab Péter, aki szerint az oltáshoz nem lehet előnyöket rendelni, mert ezzel másnak hátrányt okoznak.
A jobbikos politikus szerint az nem fordulhat elő, hogy Magyarországon jogfosztott helyzetbe kerüljenek olyanok, akik például a kínai vakcinával nem akarják beoltatni magukat.
Miniszterelnök úr, ön olyan, mint valami afrikai kuruzsló, vagy kínai gyógyszerügynök”
– fogalmazott a Jobbik parlamenti frakcióvezetője, aki szerint jelenleg emberkísérlet és zsarolás történik Magyarországon.
Bármilyen meglepő, de Jakab Péterhez képest sokkal nyugodtabb beszédet mondott Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke arról beszélt, hogy bár sokan tekintik őket, mint az ellenzéket oltásellenesnek, ez szerinte nem igaz és arra biztatnak mindenkit, hogy oltassák be magukat.
Én is be fogom oltatni magam”
– mondta Gyurcsány Ferenc, majd kijelentette, hogy nagyfokú érzéketlenség tapasztalható a kormány részéről az emberek iránt, és csak a sajátjait segíti. A DK vezére ezután a felsőoktatás átalakításáról beszélt, súlyos bűnnek nevezte azt. Gyurcsány azt mondta, úgy gondolja, hogy zavarja a kormányt az, hogy mostanra sikerült összezárni és egységes arculatot mutatnia az ellenzéknek.
“Kérek egy kis vizet, légy szíves!”
Schmuck Erzsébet, az LMP frakcióvezetője beszédében a járványügyi anyagokat ismételte meg, azt mondta, hogy félelem járja át a lakosságot, félnek az emberek attól, hogy kórházba kerülnek, mert nincs elég orvos, ápoló, felszerelés.
A kormány kétszer annyi támogatást adott a sportnak, mint az egészségügynek. Félnek az emberek a munkahelyük elvesztésétől is”
– mondta Schmuck Erzsébet, aki ezután megbökte párttársát, Keresztes László Lóránt, akit elküldött neki egy kis vízért, mert megszomjazott.
Tavaly a kormány négy százaléknál kevesebb emelést adott a nyugdíjasoknak, pedig az árak a csillagokba emelkedtek. Az egy heti plusz nyugdíj arra sem elég, hogy ezt kompenzálja”
– fogalmazott.
Szabó Tímea rég fröcsögött akkorát, mint most
Levegőt nem nagyon vett, a hangerő gombot pedig rettenetesen feltekerte a párbeszédes politikus. Szabó szerint a kormány járványkezelési teljesítése szánalmas. Nem okozott csalódást híveinek Szabó Tímea, aki kritika helyett csak luxusjachtokról és a Balaton körbebetonozásáról (!) beszélt. Szabótól végül Kövér László elvette a szót.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője arról beszélt, hogy örült volna annak, ha a kormány felkészül a járványra és az őszi hullámra, majd megismételte Schmuck Erzsébet mondatait, miszerint eddig 14 ezren haltak meg a járványban.
Orbán nem vállalta a felelősséget ezért”
– mondta.
Az SZFE-ügyet is érintette az utódpárt frakcióvezetője, azt mondta, hogy nem arra kapott a kormány felhatalmazást az MSZP-től, hogy “tönkretegye az SZFE-t” és felszámolja az egyetemi autonómiát és “elhallgattassa a Klubrádiót”.
A baloldal eddig egyetlen válságot sem oldott meg sikeresen
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője beszédében kijelentette, hogy a baloldal eddig egyetlen válságot sem oldott meg sikeresen, ezért is nehéz elfogadni a kritikákat, míg a Jobbik még nem volt soha olyan helyzetben, hogy válságot kezeljen.
Természetesen lehet itt hangosan beszélni, de a hitelesség kérdésében nem állnak jól”
– mondta Simicskó István, aki ezután köszönetet mondott a kormánynak és az operatív törzsnek.
Az ellenzék ezért nem hiteles, az emberek látják, hogy a kormányra minden nehéz helyzetben lehet számítani a migrációtól a járványig”
– közölte a KDNP-s frakcióvezető, majd azzal folytatta, hogy szükség van a védelmi intézkedésekre és a szabályok betartására, mert csak így lehet megállítani, vagy fékezni a járvány terjedését. A politikus azt mondta, teljesen támogatható, hogy minél több bevizsgált vakcina érkezzen az országba.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője beszédében kiemelte, hogy egyszerű hazugság az ellenzéki frakcióvezetőktől, hogy a kormány nem tesz semmit a mostani helyzetben. Arról is beszélt, hogy a hitelmoratóriumon át az orvosi béremelésekig egészen a 13. havi nyugdíjak visszaépítéséig nagyon sok lépés történt. A nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője arról beszélt továbbá, hogy nagyon rosszul sikerültek az ellenzéki felszólalások.
Furcsa, hogy a jobbikosok korábban uniós zászlót égettek, most pedig brüsszeli ódákat zengenek. Bárki kioktathatja erkölcsből Balla képviselőt erkölcsből, de Gyurcsány Ferenc az egyetlen, akinek erkölcsből semmilyen mondandója nem lehet. Odáig pedig végképp ne menjen, hogy fenyegetőzik. Mi nem kitalálunk vádakat Gyurcsány Úr, Ön hazudott és rátámadt a népére. Önnek takarodnia kellene a közéletből. Legalább attól tartózkodjon, hogy morális fölényről beszél Ön”
– jelentette ki Kocsis Máté, majd azzal folytatta, hogy az ellenzék politikai kultúrája a hazugságra és a gyűlöletre épül.
A frakcióvezető elmondta, hogy míg az ellenzék a rendkívüli jogrendet bírálja, azt kihasználva azért gond nélkül leszerződnek Czeglédy Csabával.
Önök eljutottak oda, hogy akár emberéletek árán térdre kényszerítsék a kormányt”
– zárta beszédét a Fidesz frakcióvezetője.
Orbán az ellenzéknek: Hagyják abban az oltásellenes agitációt!
A miniszterelnök viszontválaszában azt mondta, hiba ha a Jobbik frakcióvezetője oltásellenes hangulatot kelt és azt kérte az ellenzéktől, hogy hagyják abba az oltásellenes agitációt.
Sértőnek érzem, hogy a nemzeti konzultációt bohóckodásnak minősíti a Jobbik. Vannak akik azt gondolják, hogy ami tőlünk nyugatra van az jó, és a magyar hatóságok nem alkalmasak a munkájuk elvégzésére, de az, hogy a magyar orvosok és kutatók véleményét a brüsszeli mögé sorolják, az egyszerűen elfogadhatatlan”
– jelentette ki Orbán Viktor.
Az ellenzéknek címezve azt mondta a miniszterelnök, hogy “az Önök vörösbárói és tőkés csoportjai is kapnak beruházási támogatást, ha gazdaságilag értékes programokkal állnak elő”.
Gazdaságpolitikát nem lehet pártpolitikai alapon csinálni. Nincs másfél milliós részmunkaidős állású ember, Ön ezt rosszul tudja”
– válaszolta Tóth Bertalannak Orbán Viktor.
A gazdasággal kapcsolatos válaszában Orbán Viktor elmondta, hogy a gazdaságvédelem eredményessége abban mérhető le, hogy 5,2 százalékos visszaesés volt tavaly, míg sok európai országban ennél lényegesen rosszabb volt. Ezek után a miniszterelnök azt mondta, hogy nem ízléses a halálozások kapcsán megszólalni, és valóban a halálozás a legfontosabb.
Az Eurostat adatai szerint kilencszázalékos többlethalálozás volt a tavaly, de több európai országban bőven tíz százalék felett volt ez az adat”
– közölte a kormányfő, aki szerint csökken a GDP, miközben a munkában álló emberek száma nem csökkent, ez egy fantasztikus teljesítmény a vállalkozók és a munkaadók részéről.
A baloldal segélyt, míg mi munkát akarunk adni. A munkahelyek támogatását kell előtérbe helyezni, és a számok alapján jól látszik, hogy jól tesszük ezt. Nemzetközi szinten nézve a hazai munkanélküliségi adatok alacsonyabbak, mint a francia és az osztrák”
– mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök az államadósságról úgy szólt, hogy a járvány miatt 18 százalékponttal nőtt az államadósság, nálunk 82 százaléka az államadósság, míg az uniós átlag 95 százalék.
A 2021-es és 2022-es évet a magas beruházási ráta, a GDP arányos beruházási rátánk 27 százalék. 80 ezer ember nem fizet TB-járulékot, és piros lámpát kaptak. Ennek a 80 ezer embernek a fele külföldön dolgozik, és 11 százaléka semmilyen aktivitást nem mutatott”
– jelentette ki a miniszterelnök, aki azzal folytatta, hogy 13 százalék megítélésében van vita, és 7 százalék esetében súlyos szociális helyzetről van információ. Állítása szerint ők kedvezményt kapnak.
122 milliárd forint volt 2020. december 31-én a főváros számláján. Nagyon sokan cserélnének Budapesttel. Az összes állami támogatás 44 százaléka került Budapestre. Ez a kivéreztetés?”
– tette fel a kérdést Orbán Viktor.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy erős Magyarországhoz, erős fővárosra van szükség, ha Budapest támogatási aránya a jövőben csökken, az inkább az igazságosság felé viszi el majd az országot.
Kiemelt kép: MTI Fotóbank
Facebook
Twitter
YouTube
RSS