Dimenzióváltás előtt áll a magyar gazdaság. Ha kijöttünk a mostani járvány időszakból, akkora léptékű fejlődés mehet végbe a magyar gazdaságban, amit ma elképzelni is nehéz. A fejlesztési tervek és annak anyagi fedezete is rendelkezésre áll egy olyan digitalizált gazdasághoz, amelynek köszönhetően fantasztikus évtized várhat ránk. Gyorsabban fogunk növekedni, mint az unió nyugati fele, egész más világ bontakozik ki előttünk, az év első két-három hónapja ugyan még nyomorúságos lesz, ha ezen túljutunk, onnantól hihetetlennek tűnő gyorsasággal állunk növekvő pályára. Minden azon múlik, hogy mikor lesz elegendő mennyiségű vakcina – erről beszélt Orbán Viktor a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában, az év első hagyományos kormányfői rádióinterjújában. A miniszterelnök szerint a járvány második hullámának adatai mutatják, hogy jó stratégiát választottak, amikor a nyugati országokkal ellentétben nem a fogyasztás, hanem a munkahelyek és a beruházások megvédését tűzték ki célul. Mint mondta, Magyarországnak az utóbbi egy évben egyetlen nagy tervéről sem kellett lemondania.
Két központi témája volt Orbán Viktor miniszterelnök újévi első megszólalásának: a járványhelyzet kezelése és a magyar gazdaság további növekedésének kilátásai. A miniszterelnök elmondása szerint ez utóbbi az első függvénye, de jó helyzetből indulunk, ugyanis a pandémia következtében a mai napig alig több, mint hatvanezerrel csökkent a munkahelyek száma. Orbán Viktor a munka alapú társadalom eredményeiben hisz: mint mondta, a kormánya által választott stratégia eredményeként, bár ma a járványügyi korlátozások, sok nyomorúság közepette talán elhinni is nehéz, de fantasztikus évtized elé nézünk.
Akkora fejlődés következhet be a következő években, ami egy egészen más világot hozhat
– hangsúlyozta az interjúban a kormányfő. Elsőként a vakcina és a tömeges oltás kérdése került terítékre. A kormányfő mindenkit óvatosságra intett.
Csínján kell bánni a feltételes módokkal és a fantáziánkkal
– mondta. Csak akkor van értelme a tömeges oltás tervét kidolgozni, ha lesz elegendő vakcina, mert most még nincs. A meglévő oltási terv arról szól, hogy a rendelkezésre álló vakcina elosztása, leoltása hogyan történjen. Mint ismert, első körben az egészségügyi dolgozók, majd a szociális szférában dolgozók lesznek beoltva; őket követően az alapbetegség miatt veszélyeztetettek következhetnek.
Harmincötezer ember beoltására elegendő oltásunk van. Ha holnap reggel megérkezne több millió vakcina, akkor is megvannak azok a pontok, ahol egyszerre, egészségügyi intézményen kívül sok embert be lehet oltani. Több, mint tízezer erre alkalmas számítógépes kiállási pont van az országban. A tömeges oltásnak tehát nem ez az akadálya, hanem az, hogy egyelőre nincs meg hozzá a vakcina
– emelte ki Orbán Viktor. A kormányfő arról is beszélt, hogy külön nem szerződtünk le gyógyszergyártókkal; Nyugatról az unión keresztül, kvótában kapjuk a vakcinát, és bízik benne, hogy Brüsszel igazságosan fogja elosztani.
Mi a keleti kapcsolatrendszert intézzük, mert Brüsszel azzal nem foglalkozik. Az orosz vakcina jó, de nincs belőle elég és nem is lesz, mert gyártási korlátok vannak. A kínai nagyobb mennyiségben lesz elérhető
– jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: mindenki maga választhat majd, hogy melyik oltóanyagot szeretné megkapni. Annak kapcsán, hogy Németország miért jut több vakcinához, mint a többi tagállam, a miniszterelnök emlékeztetett: minden tagállamnak lehetősége van, hogy a kvótán felül különféle megállapodásokat kössön a gyógyszergyártókkal, de a huszonhét tagállam lekötött kvótája elsőbbséget élvez.
Hogy mikor lesz tömeges oltáshoz elegendő vakcina, arról időnként ellentmondásosak az információk. A gyártók nem tudják pontosan megmondani a szállítási mennyiségeket és időpontokat
– hangsúlyozta Orbán Viktor. A miniszterelnök véleménye szerint nem érdemes spekulálni, hanem azt a munkát kell elvégezni, ami azt szolgálja, hogy a megérkező vakcinát azonnal, hatékonyan szét tudják osztani és le tudják oltani.
Magyarország egy következő járvány kitörésére is felkészül
Szóba került a saját vakcina fejlesztése és a gyártási kapacitás megteremtése is. Orbán Viktor emlékeztetett: azért nem rendelkeznek az országok nagyobb gyártási kapacitásokkal, mert ezeknek az üzemeknek a fenntartása békeidőben nem gazdaságos, a járvány első hullámában viszont felismerték, hogy életeket menthet. A magyar kormány célkitűzése, hogy egy következő járvány kitörésére elegendő saját oltóanyag- és gyógyszergyártó kapacitással rendelkezzünk. Ehhez a beruházások, az üzemépítés már előkészítési szakaszban van. A miniszterelnök azt is megjegyezte, hogy a Pfizer nevű vakcina gyakorlatilag magyar vakcina, hiszen annak fejlesztői magyarok, amerikai pénzből. Karikó Katalin professzor asszony, akivel személyesen is beszélt, családjával a nyolcvanas években hagyta el az országot, amikor a gyermeke – aki ma olimpiai bajnok evezős – kétéves volt.
A tudós gyermeke is tökéletesen beszél magyarul, van magyar állampolgárságuk is, ami azt mutatja, hogy a professzor asszonynak a szíve is a helyén van
– fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor úgy látja, hogy itthon a járvány második hullámát már teljes fegyverzetben vártuk és a magyar egészségügy globálisan kiemelkedően teljesített.
A magyar egészségügy, amit olykor becsmérelnek is, ebben a kéthullámos vírusban sokkal jobban helyt állt, mint számos nálunk előrébb sorolt, előkelőbb helyen álló ország
– jelentette ki a miniszterelnök. Magyarországon nem haltak meg emberek azért, mert a kórházakban dönteni kellett, kinek jusson lélegeztetőgép, nem feküdtek a kórházak folyosóin a betegek. A kormányfő kiemelte a tanárok, pedagógusok együttműködését és támogatását is, akik nélkül nem lehetett volna a munkahelyeket megvédeni. Helytálltak a digitális oktatásban, a bujtogatások ellenére is. Egyszóval, ahogy a kormányfő mondta, hazánkat magas polcra kell helyezni, mert Magyarországon, ha baj van, itt a fegyelmezettség, az egymásért való felelősségvállalás kiemelkedő.
Gazdasági kérdésekről szólva a miniszterelnök felsorolta, mi mindenre költöttek az idei évben, hogy megvédjék a magyar gazdaságot és kezeljék a járványt. Felszerelték a kórházakat, erőt meghaladó mértékben növelték az orvosok és egészségügyi dolgozók bérét, megvédték a beruházásokat, és a turizmus ágazat életben tartása érdekében a szálláskapacitás nyolcvan százalékát téríti az állam.
Válság idején nem növelni, hanem csökkenteni kell az adókat
Az adóterhek csökkentése Orbán Viktor szerint gazdasági válság idején elengedhetetlen, ez a jó stratégia, ami bizonyított, hiszen mostanáig alig több, mint hatvanezer munkahely szűnt meg a pandémia miatt. Az iparűzési adó megfelezése miatti önkormányzati panaszokra reagálva azt mondta: az adóbeszedőket persze nehezen érinti, ha csökken a bevételük, de ezt a pénzt nem a városoktól veszik el, hiszen ott marad a helyi családoknál, a helyi embereknél.
A köztehercsökkentés a bürokratáknak nem szokott tetszeni, de válság idején adót kell csökkenteni, az önkormányzatoknak is adót kell csökkenteni, a bankoknak is ki kell venni a részét a válságkezelésben, ezt szolgálja a hitelmoratórium meghosszabbítása
– emlékeztetett Orbán.
Az adócsökkentés a jó irány, tudom hogy a baloldaliak az adóemelésben látják a megoldást, de én nem ebben hiszek. A tények mintha a mi gondolkodásunk oldalán állnának. A csehek, németek, magyarok, harmadikak vagyunk a munkanélküliség visszaszorításában
– hangsúlyozta Orbán Viktor, aki megjegyezte, hogy Magyarországnak a járvány és a gazdasági válság miatt egyetlen nagy tervéről sem kellett lemondania. Visszaállítják most januártól a tizenharmadik havi nyugdíjat; az otthonteremtés támogatásokban, családtámogatásban sem kellett visszalépni.
Minden nagy tervét megvédte Magyarország
– emelte ki a kormányfő.
Hihetetlen gazdasági fellendülés előtt áll Magyarország
2010-2020 az utóbbi száz év legsikeresebb időszaka, minden rendben van Magyarországon, jól teljesített a gazdaság, megközelítettük a teljes foglalkoztatottságot, és a jövő, a következő tíz év ennél is jobb lehet. Olyan dimenzió nyílik meg előttünk a jövőben, ami aligha hihető most. Digitalizált gazdaság lesz, gyorsabban fogunk növekedni, mint az unió nyugati fele és egy egész más világ bontakozik ki előttünk. A fejlesztési tervek megvannak, a pénzügyi fedezetre a tervet Varga Mihály és minisztériuma elkészítette.
A következő két-három hónapot kell kibírni, ami nyomorúságos lesz, de ha ebből kijövünk, onnantól hihetetlennek tűnő gyorsasággal állunk növekvő pályára, ha lesz elég vakcina, ezen múlik minden
– vizionálta a jövőt Orbán Viktor. Hozzátette: éppen ezért nem szabad most enyhíteni a korlátozásokon, mert akkor egy újabb fertőzési hullámot szabadítanának el. Mint mondta, ennek a fejlődésnek az alapját az teremtette meg, hogy a magyar kormány más válságkezelést alkalmazott, mint a nyugatiak.
Mi a munkahelyek megóvását, beruházások megvédését helyeztük előtérbe, a nyugati államok a fogyasztást
– mondta a kormányfő. Véleménye szerint a nemzetközi visszatérés is gyors lesz, a magyar pedig még gyorsabb. A külföldről érkező beruházások tekintetében is jól állunk a miniszterelnök szerint, de úgy véli, ami ennél sokkal fontosabb, azok a hazai és a külföldön beruházó magyar vállalkozások. Orbán Viktor úgy véli, az évtized végre elérhetünk oda, hogy a kivitt és a magyarok által visszahozott profit kiegyenlítődjön.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS