Mérlegelik az Európai Néppártból való távozás lehetőségét, és ha nem tudnak közös nevezőre jutni, akkor többen tárt karokkal várják a Fideszt – nyilatkozta Orbán Viktor egy ellenzéki újságíróknak tartott nőnapi háttérbeszélgetésen. A miniszterelnök szerint erős túlzás volt „casus bellit” csinálni a Soros–Juncker-plakátokból, amelyek Muppet Show-szerűen ábrázolják a két embert. Orbán beszélt Soros rendszerváltásban játszott elvitathatatlan szerepéről, és válaszolt a Mészáros Lőrinccel és Simicska Lajossal kapcsolatos kérdésekre is.
Az Európai Néppártból való esetleges kizárás, távozás ügyében „mérlegelést végez a Fidesz”, a gondolkodás nem a kizárási indítványról szól, hanem arról, hol a párt helye – mondta Orbán Viktor a Karmelita kolostorban tartott nőnapi háttérbeszélgetésen, amelyre csak ellenzéki női újságírókat hívott meg. A hölgyeket körbevezette az épületben, másfél órát teázott, beszélgetett velük a könyvtárszobában, végül virággal búcsúzott tőlük. A beszélgetés során a kormányfő utalt egy esetleges új formáció létrehozására még az EP-választás előtt.
Minket többen tárt karokkal várnak. Jobbról érkező pártok alig várják, hogy a Fidesz csatlakozzon hozzájuk
– hangsúlyozta Orbán, és ezek sorában említette Matteo Salvini Ligáját és Jarosław Kaczyński PiS-formációját, de mint mondta, másokat is tud sorolni. A legelső helyen természetesen a lengyelek vannak. Hozzátette: vasárnap Lengyelországba megy, ott tárgyalnak majd, a lengyel kormánypárt pedig nem a Néppárt tagja. Ha mennünk kell, és valami újba belefognunk, mindenekelőtt a lengyelekkel számolunk – jelentette ki a miniszterelnök.
Teljesen új helyzet van, amire válaszokat kell adni. A Néppártban szívesen keresem a válaszokat, de ha nem lehet közös nevezőre jutni, akkor nem érdemes együtt keresni
– fogalmazott Orbán Viktor, aki azt is többször elmondta: nem a távozásnak, hanem alapvetően a dolgok megjavításának a híve, de eljöhet az a pont, mikor már szerinte nincs értelme maradni. A kormányfő nem számol azzal, hogy veszteség érné akkor, ha kilépne a Néppártból, mert szerinte az európai politika átalakulóban van. Úgy véli,
Brüsszelben „buborékban élnek”, nem érzékelik a valóságot, azt, hogy a migráció kérdése a legfontosabb.
Soros és Juncker a Muppet Show-ból
A kormány plakátkampánya kapcsán a miniszterelnök megjegyezte:
Gondoltam, hogy nem lesz mindenki boldog, de ebből „casus bellit” csinálni túlzás.
Szerinte Soros Györgyöt és Jean-Claude Junckert a plakátokon „Muppet Show-jellegűen” ábrázolták, és kitart amellett, hogy a tájékoztató kampányra szükség van. Junckernek nincs oka megsértődni – már csak azért se, mert az Európai Néppárt kongresszusán Helsinkiben, november 8-án arról volt szó, hogy innentől kezdve „egység lesz”, ám Salzburgban egy európai uniós csúcs előtti néppárti tanácskozáson
Juncker felvetette a kizárásunkat. Akkor ki is volt illojális?
– tette fel a kérdést a miniszterelnök, aki szerint tehát nem az ő plakátkampányuk, hanem ez a junckeri magatartás volt az illojális. Manfred Weber néppárti frakcióvezető feltételeire pedig azt mondta: nem akart senkit megbántani, szerinte nincs oka bocsánatkérésre, de ellenére sincs ez, szívesen kér elnézést. Azt is megtanulta, Leninre holtában sem szabad hivatkozni, mert abból csak baj lesz – utalt arra, hogy lenini szóhasználattal „hasznos idiótáknak” nevezte az ellene felszólaló néppárti politikusokat. Személyesen jó a viszonya az Európai Bizottság elnökével, „én a hőse vagyok” – mondta a rendszerváltáskori szerepére utalva. Ugyanis „Juncker egy antikommunista ember”, és értékelte a harcosokat, akik a kommunizmus ellen harcoltak, „ezért Tuskot is tiszteli”.
Soros nem egy önzetlen ember
„Sorossal működött együtt”, jól ismeri belülről is, és elismeri a rendszerváltozás körüli érdemeit, „komoly érdemei vannak ebben”. De Orbán Viktor a pénzügyi spekulánst így jellemezte:
Nem egy önzetlen ember, bár az elsődleges gondolata az volt, hogy azt a rendszert össze kell dönteni, és „ebben volt neki szerepe”. Körülbelül 67 olyan szervezet van ma Magyarországon, ami Soros pénze segítségével működik, „enélkül nem is léteznének”.
Nem hiszi, hogy a Néppártban zajló folyamat egy tudatos provokáció része lenne, amely az euroszkeptikusok erősödésével az orosz érdeket szolgálja. Ő nem úgy látja, hogy az oroszok destabilizálni akarnák az EU-t, hiszen éppen most állapodtak meg a németekkel az Északi Áramlatról. Arról is beszélt, „az orosz ügy rosszul van fölrajzolva az EU-ban”. Bár az oroszokat a „bojtos farkú ördögnek próbálják láttatni”, nem szeretné, ha bárki figyelmét elkerülné, hogy leginkább a németek működtek együtt velük.
Csak Magyarország érdekli
„Engem Magyarországon kívül más nem érdekel, nem európai politikus vagyok”, a kormányzati politikában „fantasztikusak a kihívások”
– válaszolta Orbán arra a felvetésre, hogy többek szerint már Európára fókuszál. Azt soha nem értette, politikai ellenfelei miért mondják, hogy a Fidesznek lejt a pálya a választási rendszerrel; ő a régi rendszerben is nyert és vesztett választást. Az újban még nem vesztett, de ez sincs kizárva. „Szellemi okai vannak az ellenzék gyengeségének” – tette hozzá. Bizonyos emberek nyújtottak bizonyos teljesítményt, voltak kormányzati pozícióban; az már más kérdés, hogy nem sikerült, amit csináltak, vagy bajt okoztak.
A kormányfő ezután áttért az egészségügy helyzetére, amiről úgy vélekedik, hogy mindig lehet bírálni, de azt mondta, Kásler jó munkát végez, a várólisták érzékelhetően csökkentek, ahogy a sürgősségi ellátásban is érzékelhető a változás. Arról is beszélt a miniszterelnök: kulcskérdés, hogy a hálapénz marad-e vagy sem, ezt fenyegetéssel nem lehet eltüntetni. Orbán Viktor igazságtalannak tartja, hogy a nemzetközi adatsorokban nem számolják bele a paraszolvenciát annak vizsgálatakor, hogy egy ország GDP-arányosan mennyit fordít egészségügyre. Míg ugyanis máshol jelentős a magánszolgáltatók szerepe, itthon a hálapénznek is nagy súlya van.
Az MTA vagyonát nem akarják elvenni: „ami az övék, az az övék, az MTA saját tulajdona nem vonható be semmilyen diskurzusba”; a vita a kutatás finanszírozásáról szól, arról, hogy a kutatót magát – illetve a státuszát –, vagy egy projektet finanszírozzanak-e. Ezen a területen több uniós pénz lesz majd, de a pénz elosztásáról nem a független szellemi elitnek kell döntenie, hanem – egyeztetés után – annak, aki aztán el is számol a pénzzel, abba viszont „senki sem akar beleszólni, hogy mit kutassanak”.
Tarlósnak jó esélye van a győzelemre
Orbán beszélt arról is, hogy Tarlós Istvánnak jó esélye van a győzelemre az őszi önkormányzati választáson.
Tarlós Istvánnak jó esélyei vannak. Ha valaki körülnéz Budapesten, a városban „tisztességes fejlődést és nagyságrendekkel mérhető rendezettséget lát”. „Tarlós István az az ember, akiről elmondható, hogy ígért valamit és megcsinálta, Tarlós biztos pont” az emberek számára.
Arról, hogy mekkora szerepe van Mészáros gazdagodásában, azt mondta: itthon nincs oligarcharendszer, a gazdasági szereplőknek semmilyen befolyást nem enged a politikába. Felvetésünkre, hogy azért bírálják-e, mert Mészáros, illetve mások személyes gazdagodását szolgálja, Orbán Viktor azt mondta:
senki szegényedését és gazdagodását nem intézem, ez nem az én dolgom. Nekem a kevésbé jómódúakkal van dolgom.
Azt is viccnek tartja, hogy a Fidesz-közeli körök gazdagodásáról cikkeznek az újságok. „Baloldali nem gazdagodhatott ugyanúgy?!” Az ipart, a gazdaságot nem lehet pártalapon támogatni – hangsúlyozta. Arra a kérdésre, hogy megviselték-e a Simicska Lajossal történtek, visszakérdezett: „miért, mi történt vele?” Majd azt mondta, olyan van az életben, hogy egy barátság megszűnik, és ők a választás óta sem beszéltek. „Akivel van közös dolgom, azzal beszélek, akivel nincs, annak sok sikert kívánok.”
Beszélt arról is, hogy az általa felépített struktúra a jobboldalon nélküle is működne. Arra a kérdésre, hogy a túlóratörvény zárószavazásán tartott-e attól, hogy egy ellenzéki politikus megüti, azt mondta: „én mondtam, hogy az oroszok menjenek haza. A politikai kockázat, a hősiesség nálam máshol kezdődik”.
Az ATV tudósításában a háttérbeszélgetés egyik résztvevője, Csuhaj Ildikó azt írta: „Ilyen kötetlen, újságírókkal folytatott találkozó évek óta nem volt a miniszterelnökkel”. Valóban, korábban csak Antall József tett ilyen gesztust, a baloldali kormányfők egyszer sem hívtak háttérbeszélgetésre ellenzéki újságírókat.
Forrás: ATV, hvg.hu; Vezető kép: Orbán Viktor Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS