Orbán Viktor és Donald Trump közeledéséről közölt terjedelmes cikket a New York Times és a Bloomberg, a liberális lapok magyarországi fegyverhordozója, a HVG pedig magyar nyelven is visszhangozta az üzenetet, mely szerint egyre sötétebb fellegek gyűlnek Európa felett. Mindkét külföldi lap azon a véleményen van, hogy Orbán Viktort csak kihasználja az amerikai elnök, aki a magyar miniszterelnökhöz hasonlóan régi szövetségeseit támadja és régi ellenségeknek nyújt kezet, illetve visszasírják a régi szép időket, amikor Obama nem gratulált Orbán Viktornak a választási győzelem miatt.
Egyre jobbak az amerikai-magyar kapcsolatok, ezt pedig a külföldi haladó sajtó nem nézi jó szemmel. Meglepő módon szinte egyszerre szentelt terjedelmes cikket a Bloomberg és a New York Times is a jelenségnek. A New York Times felidézi, nemrég még más szelek fújtak, a “független magyar sajtónak” ugyanis 700 ezer dollárt kellett volna kapnia a washingtoni külügyminisztériumtól, hogy ellensúlyozzák Orbán Viktor állítólagos médiafölényét, a programot azonban váratlanul lefújták. Ezt Simonyi András volt washingtoni nagykövet “hatalmas győzelemnek” nevezte, és ezzel azt az üzenetet küldte Magyarországnak az amerikai vezetés, hogy „minden rendben van, Magyarország egy demokrácia”. A lap emlékeztet, hogy hasonló véleményen van David B. Cornstein, az USA új budapesti nagykövete is, aki saját bevallása szerint a sajtószabadság híve, de nem látja úgy, hogy bármi ilyen jellegű gond lenne Magyarországon.
A haladók szerint Trump és társai csak kihasználják Orbán Viktort
A New York Times visszasírja a régi szép időket is, amikor az amerikai elnök (Obama) erősen bírálta a magyar miniszterelnököt, sőt, megpróbálta kirekeszteni őt a nyugati közösségből, hiszen Orbán Viktor kegyetlen diktatúrával sújtott le a civil közösségre Magyarországon. De akkor megérkezett Donald Trump, aki az ellenséget az Európai Unióban látja, és barátként tekint mindenkire, aki a szövetséget bomlasztani tudja. Természtesen ennek tulajdonítják azt, hogy Steve Bannon tavasszal Budapesten járt, hiszen Trump volt tanácsadója most éppen egy olyan szervezetet akar létrehozni, amely összefogja a populista erőket Európában.
Felidézik Jiří Pehe cseh politikai elemző gondolatait is, aki kifejtette, nem igazi barátságról van itt szó, hanem arról, hogy a Trump-kormány ugyanúgy kihasználja hazánkat, mint a többi olyan európai országot, ahol nacionalista vezetés van, hiszen így akarják kettészakítani az EU-t.
A lap megemlíti azt is, hogy Donald Trump erős vezetőnek tartja magát, éppen ezért maga is az erős vezetőket szereti. Ezzel persze nem Orbán Viktor próbálták dicsérni, hanem minél jobban megkísérelték összemosni az általuk gyűlölt amerikai elnökkel.
Orbán Viktor: Az Európát felforgató populista
Hasonló álláspontot képvisel a Bloomberg. A lap szerint Orbán Viktor a legerősebb populista vezér Európában, aki kitaszítottból Trump miatt most barát lett, ezt pedig annak köszönheti, hogy elhatározta, felforgatja Európát a jövő évi EP-választásokon, és az Uniót egy általa “illiberálisnak” nevezett irányba viszi el. A lap megemlíti, hogy Donald Trump teljesen megváltoztatta a külpolitikai játékszabályokat, és miközben nekiment korábbi szövetségeseinek az EU-ban és a NATO-ban, olyan régi ellenségeknek nyújtott kezet, mint Észak-Korea, illetve Oroszország. Ezen a ponton a lap ismét megpróbálja összemosni Trumpot és Orbánt, a cikk szerint a magyar miniszterelnök szintén Oroszország és Kína kegyeit kezdte el keresni, miközben hadat üzent az EU-nak és elterjesztette az “illiberális demokrácia” eszméjét a kontinens néhány országában.
A lap megemlíti, a barátság olyan mély, hogy Trump gratulált Orbán Viktornak a választási győzelem után, ami Obama idején nem fordulhatott volna elő. Ezt részben azzal indokolják, hogy az Orbán-kormány által Magyarország déli határára felhúzott határkerítés tökéletes összhangban van Trump terveivel a mexikói határon.
Mi van akkor, ha tényleg szüksége van Trumpnak Orbán Viktorra?
Egy dolog azonban egyik neves lapnak sem jutott eszébe (vagy a megrendelő nem fizetett azért, hogy ezt le merjék írni): mi van akkor, ha Orbán Viktort nem kihasználja Trump, hazánkat pedig nem az EU szétzúzására szeretnék felhasználni, hanem az amerikai elnök egyetért Orbán Viktorral, és lehetőséget lát a magyar miniszterelnök által meghatározott irányban, amelynek segítségével maga is keresztül tudja vinni terveit? Bármennyire is furcsán hangzik, elképzelhető, hogy Donald Trumpnak tényleg szüksége van a magyar miniszterelnökre, hogy félidős tervét képes legyen maradéktalanul megvalósítani a novemberi időközi választáson – ami nem más, mint a Republikánus többség.
Ahogy korábban megírtuk, Donald Trump nem titkolt célja, hogy szakítani akar a Clintonék által erőltetett demokráciaexporttal, és maradéktalanul meg akarja valósítani az úgynevezett Trump-doktrinát, vagyis azt, hogy kizárólag Amerika érdekeit nézi. Ehhez azonban szüksége lesz arra, hogy a republikánus párt nyerjen a novemberi időközi választáson. És itt jön a képbe Orbán Viktor: Trump rájött arra, hogy a migrációval meg lehet nyerni egy választást, ahogyan az sok európai országban is történt. Nyilvánvaló, hogy a magyar példán keresztül az amerikai elnök meggyőzheti a választóit arról is, hogy kerítéssel, határvédelemmel igenis meg lehet állítani a migrációt.
Forrás: Bloomberg, New York Times, HVG; Vezető kép: Sky News
Facebook
Twitter
YouTube
RSS