“Mi, szabadságharcosok mindig is, a kettéosztottság idején is tudtuk, hogy Európa csak egy van, hittünk benne és újraegyesült; újraegyesült, mert hittünk benne, és ma is ezen múlik minden” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Sopronban, a Páneurópai Piknik 30. évfordulója alkalmából tartott ökumenikus istentiszteleten, amelyen Angela Merkel német kancellár is beszédet mondott. “Kelet és Nyugat egysége fennmarad, ha hiszünk benne, és ha hiszünk benne, akkor Európa erős, gazdag otthona marad az európaiaknak. Keresztény államalapítás, határáttörés, különös és erős német-magyar kapcsolatok, erősödő németség Magyarországon: mindez egy irányba mutat, egy erősödő Európa irányába” – fogalmazott Orbán Viktor. A kormányfő kiemelte: harminc éve ezen a napon a magyarok, a soproniak és a keletnémet sorstársak összekapaszkodva áttörték a Magyarországot a Nyugattól elválasztó börtönkerítést, az áttöréssel pedig leomlott a fal, amely leválasztott minket Európáról és amely a szovjet világ részévé tette hazánkat. “Itt, Sopronban, keletről bontottuk meg a falat, itt nyitottuk meg a német és az európai egyesítés előtti utat” – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök beszédében arra is felhívta a figyelmet, hogy 30 évvel ezelőtt mi, magyarok nagyobb arányban voltunk hívei a német újraegyesítésnek, mint Németországban a németek, Európáról már nem is beszélve. Emlékeztetett: már akkor tudták, hogy a szovjet világból való kiszakadást csak az teszi véglegessé, ha Németország egyesül, és ha együtt leszünk tagok a NATO-ban, valamint az Európai Unióban. A magyarok a németekhez fűződő kapcsolatukat mindig is különleges viszonynak látták.
Régi dolog ez, régebbi, mint a soproni piknik, és régebbi, mint a XX. századi közös vereségeink
– tette hozzá Orbán Viktor. Hangsúlyozta azt is ugyanakkor, hogy Európa alapját a szabad nemzetek adják, ezért az egység sosem lesz kész, azért mindig tenni, dolgozni kell.
Európát újra és újra, vitáról vitára, konfliktusról konfliktusra, napról napra újra és újra egyesíteni kell
– szögezte le Orbán Viktor. Beszédében külön megemlékezett Helmut Kohl kancellárról, kereszténydemokrata politikusról, akit a magyarok hősének nevezett, és akinek személyét kultusz övezi Magyarországon. Államalapító Szent István királyról is szólt, aki súlyos döntéseket hozott azért, hogy Magyarországot beágyazza a kereszténységbe, és aki koronát Rómából, de feleséget Bajorországból hozatott.
Dicsőség Sopron városának, amely különleges helyet foglal el a magyarok szívében, hiszen mindig a hűség városaként tekintünk a településre, és a gyerekeinknek az iskolában is megtanítjuk ezt. Tragédia, hogy 1946-ban a város németségének kétharmadát kiűzték és kitelepítették. Sopron alámerül, de el nem süllyed
– mondta Orbán Viktor, aki Angela Merkel német kancellárt is méltatta beszédében.
Köszönetét fejezte ki Magyarországnak a német egység megteremtésében játszott szerepéért a német kancellár a soproni evangélikus templomban tartott hétfői, a harminc évvel ezelőtti Páneurópai Piknik évfordulója alkalmából tartott istentiszteleten.
Mi, németek nagy hálával gondolunk arra, ahogy Magyarország hozzájárult Európa megosztottságának megszűnéséhez és a német egység megteremtéséhez. Köszönetet mondunk ezért Magyarországnak
– hangsúlyozta Angela Merkel. A kancellár felidézte: a 30 évvel ezelőtti piknik célja az volt, hogy a rendezők, a Magyar Demokrata Fórum és a Páneurópai Unió megünnepelje az európai békét, és azt tervezték, hogy néhány órára szimbolikusan megnyitják a magyar-osztrák határt.
A magyar kempingekben nyaraló keletnémet állampolgárok között hamar elterjedt a rendezvény híre, és mindenüket hátrahagyva százával keltek útra Sopron felé, hogy kijussanak a szabadságba
– tette hozzá. Angela Merkel világraszóló eseménynek nevezte a Páneurópai Pikniket, és kiemelte: a magyar határőrök nem lőttek a keletnémet állampolgárokra, és ezzel olyan bátorságról tettek tanúbizonyságot, amely a szolgálati előírások fölé helyezte az emberiességet.
Vezető kép: Szecsődi Balázs/Miniszterelnökség
Facebook
Twitter
YouTube
RSS