„Willkommenskultur, vagy a határok lezárása? Én Orbán Viktornak adok igazat abban, hogy az unió nem engedheti meg magának a tömeges és ellenőrizhetetlen bevándorlást” – szögezte le a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban Joby Warrick, a Washington Post Pulitzer-díjas újságírója. A publicista az Orbán Viktort élesen bíráló Bill Clintonnak, az Amerikai Egyesült Államok korábbi elnökének is beszólt. Hangsúlyozta, Clintonnak abban nincs igaza, hogy a magyarok az Amerikai Egyesült Államoknak köszönhetik szabadságukat. „A magyar rendszerváltás előtt Bécsben voltam tudósító, így pontosan tisztában vagyok azzal, hogy 1956-ban és az azt követő évtizedekben rengeteg magyar halt meg az ország szabadságáért” – fogalmazott Joby Warrick. Soros Györgyről kifejtette, a spekuláns nem mindig korrekt. Az újságíróval a „Fekete lobogók – Az Iszlám Állam felemelkedése” címmel megjelent könyvéről is beszélgettünk. Kérdésünkre elárulta, az ISIS nevű szörnyszülöttnek az USA adott életet, a kegyetlen szervezet Bush és Obama elnök ballépéseinek köszönheti felemelkedését.
„Olyan embereket hozok ellenetek, akik mohóbban szomjazzák a halált, mint ti az életet” – ezzel a Mohamed bajtársától, muszlim harcostól származó idézettel, mottóval jelent meg az Iszlám Állam felemelkedéséről szóló könyve, a Fekete Lobogók. A lényegre tapintott: Az Iszlám Állam szomjazza a halált és vérbe akarja borítani a világot. Kezdjük is a legfontosabb kérdéssel. Le lehet győzni az ISIS-t?
Úgy látom, Ön is lényegre törően indít, akárcsak én. Valóban ez a legfontosabb kérdés. Őszintén szólva nehéz válaszolni, mert én úgy látom, hogy az ISIS legyőzésével, felszámolásával nem oldódna meg a probléma. Túl terebélyesek és túl mélyen vannak ahhoz a gyökerek, hogy a fa ledöntésével a probléma is megoldódjon.
Nincs remény?
Remény mindig van, de az Iszlám Állam túl nagyra nőtt. Már világszintű problémát okoznak. Brutálisak és már annyi katonát képzetek ki, hogy az ISIS jelentette probléma sokáig velünk fog élni. Az Iszlám Állam óriási tömeget radikalizált, sejtjeik pedig már most is ott vannak a világ minden pontján. Kiválóan felszerelt katonai bázisaik vannak és dollárszázmilliók állnak rendelkezésükre.
Kinek a felelőssége az Iszlám Állam megerősödése, felemelkedése és virágzása?
Sok összetevős a történet, de leegyszerűsítve azt tudom mondani, hogy a jordán királynak, egy bűnöző fanatizmusának, valamint Bush és Obama elnök ballépéseinek köszönheti az Iszlám Állam a felemelkedését.
Csak nem azt akarja mondani, hogy az Amerikai Egyesült Államok adott életet a szörnyszülöttnek?
De. Pontosan azt akarom mondani, hogy Amerikának is köszönhetjük a terrorkalifátust. Az Iszlám Állam létrejötte, megalakulása is fontos, de a döntő momentum az Amerikai Egyesült Államok által elindított 2003-as iraki invázió. Az amerikai beavatkozás hatására vált a felkelés vezetőjévé Abu Muszab az-Zarkávi, az Iszlám Állam alapítója, az Iraki Al-Kaida vezetője. Az invázió adott indokot és felületet a dzsihádista csoportoknak, amelyekhez ezután emberek és pénz áramlott. Az Egyesült Államok akkor is tévedett, amikor Bin Láden és Szaddám Huszein összekötőjének vélték Zarkávit, ezzel pedig akaratlanul is a zászlaja alá terelték a hozzá hasonló szélsőségeseket. Lefejezéses kivégzések és öngyilkos merényletek sorát hajtották végre 2006-ig, amikor a jordániai és amerikai hírszerzés információi alapján sikerült légicsapást mérni Zarkávi búvóhelyére. A mozgalom azonban túlélte teremtőjét, és először Iraki al-Káida, majd Iraki és Szíriai Iszlám Állam (ISIS) néven vetették meg lábukat az Irak és Szíria határán fekvő senki földjén. Barack Obama pedig ott hibázott óriásit, amikor a 2011-es szíriai polgárháború kitörése után passzív maradt az Egyesült Államok, az ISIS pedig Obamának köszönhetően esélyt kapott rá, hogy beteljesítse Zarkávi álmát és létrehozza ultrakonzervatív iszlám kalifátusát.
Zarkávi az, akit az imént bűnözőként emlegetett, Bush és Obama szerepére is rávilágított, de hogy jön a képbe a jordán király?
II. Abdullah jordán király volt az, aki 1999-ben amnesztiát és politikai menedékjogot adott politikai menekültek egy csoportjának, amivel Zarkávi is kiszabadult a hírhedt al-Dzsafr börtönből. A jordán király nem volt tudatában annak, hogy a menekültekkel Zarkávit is befogadja, akinek a vezetésével megalakult az Iszlám Állam. Zarkávi hozta be a rendszerbe a brutalitást, a vallási fanatizmust. Ő építette fel azt a vallási építményt, amely bűnözői alapokra épült. Zarkávi a bűnözés és a vallásosság különös kombinációját teremtette meg, ő volt az, aki először tette fel az internetre egy olyan videót, amelyen ártatlan embert fejez le. A legnagyobb baj pedig az, hogy az Iszlám Állam regnáló vezetői már nem csak fanatikusak, erőszakosak és kegyetlenek akarnak lenni, hanem híresek is. Publicitást akarnak, azt, hogy az egész világ róluk és az ISIS-ről beszéljen. Brüsszelben és Párizsban ezért is robbantottak, öltek.
Az Iszlám Állam katonái lángokban akarják látni Európát, amelyhez most óriási segítséget is kaptak, hiszen Európa határai nyitottak, a migránsokkal pedig embereiket is játszva bejuttathatják az unióba.
Pontosan ezt is teszik. A migránnsokkal ISIS harcosok is bejönnek Európába, ezért sem értem az unió vezetőit. A migráció gazdasági kihívásain túl jelentős biztonsági kockázatokat is úgy vállalnak magukra, mintha ez semmiség lenne. Az unió szerintem nem engedheti meg magának a tömeges és ellenőrizhetetlen bevándorlást.
Mindezekre fittyet hánynak az unió vezetői, akik még azt is megengedik maguknak, hogy lefasisztázzák és lebarbározzák Magyarországot, amelynek kormánya határzárral, kerítéssel kontrollálja a migrációt. A magyar kerítés és Orbán Viktor politikája ellen még Washington is felemelte a szavát, pedig a mexikói határon nem kerítés áll, hanem fal.
Egy olyan fal, amely sok amerikai szemében még kicsi is. Az USA számos politikusa egy sokkal nagyobb falat látna szívesebben a mexikói határon. Ezt csak azért mondom, hogy az éremnek mindig két oldala van. Ha ilyeneket hallanak Amerikából, akkor ezt az információt is érdemes tudni.
Ha a migrációs krízisről és annak kezeléséről van szó, akkor Európában két szemben álló politikust és a két vezető két különböző útját, megoldási javaslatait emlegetik szívesen. Orbán Viktor és Angela Merkel politikájáról van szó, arról, hogy Európának melyik irányba kellene elindulnia. Willkommenskultur, vagy a határok lezárása – ez most a két alternatíva a európai közösségen belül. Ön akkor Orbán Viktorral ért egyet?
Én csak azt mondtam, hogy az unió nem engedheti meg magának a tömeges és ellenőrizhetetlen bevándorlást. Egyetlen ország sem engedheti meg magának. Orbán Viktornak ebben adok igazat. Angela Merkelnek pedig abban, hogy nem lehet helyes út, ha csupán a vallásuk miatt zárunk ki embereket. Azzal én is tökéletesen egyetértek, hogy korlátozásoknak lenniük kell.
Az előbb Obamát hibáztatta az ISIS virágzása miatt, most Orbán Viktornak adott igazat. Félek, nem lesz túl népszerű Washingtonban. Mit fog szólni Soros György, ha megtudja, hogy kiállt a spekuláns legfőbb ellensége, a magyar kormányfő mellett.
Soros Györgynek kisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy az én szavaim miatt rosszul aludjon. Tény ugyanakkor, hogy Soros nagyon aktív politikailag. Sokakat támogat és szponzorál, a befolyása is nagy, így ő magának is sok ellensége van világszerte.
A volt amerikai elnök, Bill Clinton a legutóbb szintén durván és példátlanul belerúgott Orbán Viktorba. Az mondta, a lengyelek és a magyarok az USA-nak és a hidegháborúnak köszönhetik szabadságukat, most mégis elegük lett a demokráciából és tekintélyelvű diktatúrát, Putyin-féle vezetést akarnak. Erre mondta azt Orbán Viktor, hogy a száj Clintoné, de a hang Sorosé.
Bill Clinton egyszerű válaszokat ad bizonyos kérdésekre, pedig ez nem helyes politikai stratégia. Clinton tipikus politikus, aki a saját, vagy országa szerepét helyezi előtérbe. Clintonnak ugyanis abban nincs igaza, hogy a magyarok az Amerikai Egyesült Államoknak köszönhetik szabadságukat. A magyar rendszerváltás előtt Bécsben voltam tudósító, így pontosan tisztában vagyok azzal, hogy 1956-ban és az azt követő évtizedekben rengeteg magyar halt meg az ország szabadságáért. Ezért nem szerencsés, ha ilyen egyszerű és puritán nyilatkozatokat tesz egy korábbi elnök. Ami pedig Orbán Viktort illeti, szerintem az ő válasza sem volt szerencsés és elegáns. Amerikában az ilyen viszontválaszokat agresszív megnyilatkozásoknak tartják, amelyeket nem szeretnek az amerikaiak. Másként fogalmazva ez nem PC, nem korrekt politikailag. Persze tudom én, hogy számos esetben az amerikai politikusok sem PC-k, mint ahogy Soros Györgyre is lehet azt mondani, hogy nem mindig PC.
Ön egyébként nem fél? Könyvével lerántotta a leplet az ISIS-ről, amely nem éppen a megbocsátásáról ismert. Gyakran néz maga mögé?
Vigyázok én magamra, nincs okom félni. Már csak azért sincs, mert az ISIS-nek sokkal nagyobb célpontjai is vannak, mint egy újságíró. Szóval nem gondolok erre. A félelemről, az aggódásról pedig inkább a feleségemmel beszélgessen, ne velem.
Vezető fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS