Pesti Srácok

Orosz diplomata: katasztrófához vezethet Kijev fellépése a zaporizzsjai atomerőmű ellen

null

Kijev lépései veszélyeztetik a zaporozsjei atomerőművet, és katasztrófához vezethetnek – mondta Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ-nak adott interjújában.

– mutatott rá Galuzin. Az orosz külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta: Moszkva azt szeretné, ha mielőbb létrehoznák a biztonsági zónát a zaporizzsjai atomerőmű körül.

PestiSracok facebook image

– folytatta.

– mondta a diplomata. Galuzin közölte azt is: Oroszország nagyra értékeli a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójának, Rafael Grossi közvetítői erőfeszítéseit, aki az ügy előrelépésén dolgozott.

Az Enerhodar városában található zaporizzsjai atomerőmű a legnagyobb Európában, kapacitása körülbelül 6000 MW. Az orosz csapatok február végén vették át az irányítást a létesítmény felett. Azóta az ukrán hadsereg Enerhodar lakónegyedeit és a zaporozzsjai atomerőmű helyiségeit is ágyúzta, drónokkal, nehéztüzérséggel és több rakétavetővel támadták. Szeptember elején látogatott el a létesítménybe a Rafael Grossi vezette NAÜ-misszió, amelynek két tagja megfigyelőként a helyszínen maradt. A NAÜ később közzétett egy jelentést, amelyben egy biztonsági zóna létrehozását szorgalmazta az erőmű körül, hogy megakadályozzák a folyamatban lévő katonai tevékenységekből eredő csapásokat. Grossi Oroszországgal és Ukrajnával tárgyalt a kezdeményezésről. Október 11-én Szentpétervárra látogatott, hogy megbeszélést tartson Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Forrás: TASZSZ