Pesti Srácok

Zelenszkij megköszönte a 7,6 milliárd dolláros pénzügyi támogatást Japánnak

Zelenszkij megköszönte a 7,6 milliárd dolláros pénzügyi támogatást Japánnak

Volodimir Zelenszkij köszönetet mondott Japánnak és miniszterelnökének "a korábban kiutalt 7,6 milliárd dolláros (6,1 milliárd font) pénzügyi segélycsomagért", valamint a sebesült ukrán katonák gyógykezeléséért és az elküldött 100 teherautóért is – közölte a Reuters. Az ukrán vezető elmondta, hogy tájékoztatta Kisida Fumio miniszterelnököt a frontvonalon kialakult helyzetről, és hangsúlyozta az Oroszországgal szembeni szankciós politika fenntartásának fontosságát.

A japán miniszterelnök volt a kezdeményezője annak, hogy Hirosimát válasszák ki a G7-csúcs helyszínéül, ami egyedülálló dilemma elé állította: egyrészt szeretné népszerűsíteni a nukleáris fegyverek nélküli világ vízióját, amely már régóta politikai retorikájának egyik sarokköve, másrészt viszont tudatában van a nukleáris fegyverekkel rendelkező szomszédok agressziója miatti széles körű aggodalmaknak. A japán vezető nehéz egyensúlyozását jól mutatta, hogy a G7-ek nagy hangsúlyt fektettek az Ukrajna Oroszország inváziójával szembeni védelmének támogatására, amit Zelenszkij személyesen is kiemelt Hirosimában.

Joe Biden amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a G7-csoport egységes megközelítésben állapodott meg Kínával kapcsolatban, amely az ellátási láncok diverzifikálására szólít fel az egy országtól való függőség csökkentése érdekében. Továbbá utalt arra, hogy hamarosan tárgyalni fog a kínai elnökkel.

PestiSracok facebook image

– mondta Biden a G7-országok vezetőivel tartott háromnapos csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy a G7-országok minden eddiginél egységesebbek abban, hogy "közösen álljanak ellen a gazdasági nyomásgyakorlásoknak".

Forrás: Reuters; Fotó: MTI/EPA/AFP/Jamazaki Juicsi

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!