Pesti Srácok

Kemény válaszlépésekkel fenyeget Moszkva, ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz

Kemény válaszlépésekkel fenyeget Moszkva, ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz

A NATO úgy döntött, hogy elhagyja a tagsághoz szükséges bürokratikus követelményt, így Ukrajna gyorsabban csatlakozhat, ha a háború véget ér - közölte ma az ukrán külügyminiszter. Holnap pedig a NATO csúcstalálkozót tart a Vilniusban, amelynek célja, hogy szolidaritást vállaljon Ukrajnával - írja a Sky News. Oroszország "egyértelmű és kemény" válasszal fenyegette meg a katonai szövetséget, amennyiben engedélyezik Ukrajna csatlakozását.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kiemelte,

"Intenzív" tárgyalásokat követően Ukrajna közölte, hogy a NATO elhagyta azt a követelményt, hogy kövesse a tagsági akciótervet (MAP) - a szövetséghez való csatlakozás útját. A terv során a kérelmező ország éves programokat nyújt be az integrációra való felkészüléséről politikai, gazdasági, védelmi, erőforrás-, biztonsági és jogi téren.

PestiSracok facebook image

- mondta Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter. Ukrajna legnagyobb nyugati szövetségesei még mindig véglegesítik azt a közös keretrendszert, amely hosszú távú biztonsági garanciákat nyújtana Kijevnek, és európai diplomaták szerint várhatnak a NATO e heti csúcstalálkozójának végéig, hogy bejelenthessék azokat. A 31 tagú NATO-szövetség kedden Litvániában ülésezik, és mindenekelőtt az a céljuk, hogy Ukrajnának valamilyen tervet biztosítsanak a tagsághoz, de még mindig megosztottak abban, hogy meddig menjenek el.

Ukrajna tudja, hogy nem fog belépni a szövetségbe, amíg az Oroszországgal folytatott háború folytatódik, mivel a NATO 5. cikke - amely szerint az egyik tag elleni támadás az összes tag ellen irányuló támadásnak minősül - a szövetséget háborúba sodorhatja Oroszországgal. A csúcstalálkozón azonban Ukrajna határozott ígéretet akar kapni, hogy a háború után meghívást kap a csatlakozásra. Addig is biztosítékokat kért a jelenlegi és a hosszú távú biztonsági kötelezettségvállalásokra vonatkozóan, amelyek segítenek megvédeni magát most, és elrettentik Moszkva újbóli agressziójától, ha a háború véget ér.

A NATO mint szervezet eddig is tartózkodott attól, hogy katonai segítséget nyújtson Ukrajnának. Ugyanis el akarja kerülni a szövetség, hogy közvetlen konfliktusba kerüljön Oroszországgal, és a fegyverszállításokat továbbra is a tagállamokra kívánja hagyni. Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és az Egyesült Államok, az úgynevezett "négyes", hetek óta tárgyal Kijevvel. Mégpedig egy olyan többoldalú szövetségről, amely keretet teremtene azon tagállamok számára, amelyek katonai segítséget, köztük fejlett fegyvereket, valamint pénzügyi támogatást kívánnak nyújtani továbbra is Ukrajnának. A többoldalú keret megkönnyíti az országok számára, hogy részletes egyedi megállapodásokat kössenek Kijevvel.

- mondta egy európai diplomata. Joe Biden amerikai elnök, aki éppen Litvániába tart, vasárnap a CNN-nek azt mondta, hogy Washington kész biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának abban a formában, mint amit Izraelnek nyújt:

Az Egyesült Államok katonai segélye Izraelnek évente mintegy 3,5 milliárd dollár, de a kapcsolat nagymértékű politikai támogatást is jelent. Egy izraeli tisztviselő úgy fogalmazott,

Forrás: Sky News; Fotó: Facebook

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.