Oroszország cseppfolyósítottgáz-(LNG-)exportjának szintje változatlan maradt a szankciók bevezetése óta. A Kreml elleni szankciók támogatói tartoznak a legnagyobb importőrök közé – írja a Mandiner. A lap egy elemzésre hivatkozva közölte: tekintettel arra, hogy Oroszország amellett, hogy csővezetékesgáz-exporthatalom, egyben a világ negyedik legnagyobb LNG-exportőre is Katar, Ausztrália és az Egyesült Államok mögött, nem lehet túl meglepő, hogy az oroszok több százmillió dollárnyi értékű LNG-rakományt adnak el, ráadásul nagyrészt azoknak az országoknak, amelyek szankciókat vezettek be Moszkva ellen.
A Bloomberg szerzője ezzel kapcsolatban azt mondja: ha Kínát figyelmen kívül hagyjuk, Japán, Franciaország és Spanyolország is a legnagyobb importőrök közé tartozik. A franciáknál például a TotalEnergies nevű energiaipari óriás felelős az orosz LNG-import jelentős részéért, amelynek vezérigazgatója tisztázta, hogy a vállalat továbbra is folytatja a cseppfolyósított gáz szállítását Oroszországból, amíg nem lépnek életbe szankciók. Eközben Spanyolország – a világ hatodik legnagyobb cseppfolyósított gáz-importőre – 2022-ben több mennyiséget importált Oroszországból, mint bármely más évben. Összességében pedig az orosz LNG Európába irányuló importja 15 százalékkal nőtt 2022 első nyolc hónapjában 2021 azonos időszakához képest.
Hasonlóképpen mutat rá a jelenségre a Columbia Egyetem Globális Energiapolitikai Központjának új jelentése is, amely szerint annak ellenére, hogy a csővezetéken keresztül szállított gáz importja Európába 20 százalékkal csökkent, az orosz LNG nyugat felé történő áramlása továbbra is zavartalan maradt – sőt, 2022 szeptemberének végén az orosz cseppfolyósított gáz körülbelül 40 százalékát Európába szánták.
Természetesen az LNG-eladások nem annyira jövedelmezőek, mint a vezetékes gázexport, de továbbra is jelentős pénzforrást jelentenek Oroszország számára, ahogyan geopolitikai fegyvert is. Anne-Sophie Corbeau, a Columbia-i Egyetem tanulmányának egyik szerzője kiemeli, hogy szerinte a Kreml geopolitikai győzelmet aratott azzal, hogy változatlanul tartotta a globális LNG-eladásokból származó bevételeket.
Egy olyan piacról van tehát szó, amelyet az eladó ural, és az eladó nem más, mint az orosz elnök, aki saját belátása szerint dönthet, hogy mikor zárja el a szelepet vagy mikor állítja le a hajókat. A szakértő szerint mindaddig, amíg Európa orosz gázt vásárol, akár vezetékeken, akár LNG-szállítókon keresztül, Putyin kegyelmébe kerül
– hangsúlyozza a Mandiner.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS