Távollétében ítélte öt év börtönre közel félmilliárdos adócsalás és más bűncselekmények miatt a szökésben lévő, emberölés előkészülete miatt is elítélt bissau-guineai “áldiplomatát”, Farkas Attilát a bíróság – tudta meg a PestriSrácok.hu. Figyelemre méltó, hogy a 2007 és 2009 között zajló, többszáz millió forintos áfacsalási ügy nyomozati szakában Farkas azt vallotta, hogy a csalássorozat sokáig politikai védelmet élvezett és a fekete pénzek egy része az MSZP-nél és Kóka János egykori gazdasági és közlekedési miniszternél landoltak.
Csaknem félmilliárd forintos költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt öt év börtönre ítélte néhány hete a nemzetközi körözés alatt álló, más milliárdos áfacsalási ügyekben is érintett bissau-guineai “áldiplomatát”, Farkas Attilát első fokon a bíróság – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a Fővárosi Törvényszék sajtóosztálya. A férfit öt évre a közügyektől is eltiltották. A 2007 és 2009 között zajló csalássorozat ügyében megszületett ítélet szerint Farkas az adócsalást úgy követte el, hogy egyik társával Szlovákiában alapított egy céget, amely a magyarországi illetékességű kft-től vásárolt cukor- és olajtermékeket áfamentesen. Azonban az áruk nem hagyták el Magyarország területét, hanem a vádlott irányítása alatt álló magyar cégek áfával növelten értékesítették azokat belföldön. A kft. áfamentes értékesítést tüntetett fel az adóbevallásában, és az áfát nem fizette be – írta a törvényszék. A bíróság szerint a vádlott úgy is megvalósította az adócsalást, hogy magyar cégeknek jogosulatlanul áfa visszaigényléshez nyújtott segítséget. A törvényszék tájékoztatása szerint Farkas Attila azzal védekezett, hogy a bűncselekményeket kényszer hatása alatt követte el, mivel fenyegették őt és családját, ám bíróság ezt nem fogadta el, mivel bűnösségét a vádlott-társak beismerése, valamint a titkos információgyűjtés is igazolta.
Több bűncselekmény is a rovásán
Farkas korábban azzal vált ismertté, hogy évekkel ezelőtt kiderült, több mint kétmilliárd forintos áfacsalásban érintett, miután egy, a közreműködésével létrehozott cégcsoport eszmei irányítójaként tonnaszám szerzett be cukrot és étolajat Szlovákiából. A magyar áruházláncok polcain azután jelentek meg ezek a termékek, hogy több cégen is átfuttatták őket. Az áfacsaló társaságra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói 2013 nyarán csaptak le, de az ügy nyolc gyanúsítottja közül senkit sem helyeztek előzetes letartóztatásba. Ez az ügy jelenleg azért áll, mert a nyomozók a külföldi jogsegély megérkezésére várnak. A vállalkozó bűnlajstromához azonban nem csak gazdasági ügyek tartoznak, hiszen Farkast 2015-ben jogerősen emberölés előkészületéért is két éves szabadságvesztésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla, amely bizonyítottnak látta, hogy Farkas egy üzleti vita miatt meg akarta öletni volt üzlettársát.
Dominikán bujkálhat
A táblabíróság már 2014 októberében döntést hozhatott volna a bűnügyben, ám a „vállalkozó” diplomáciai mentességre hivatkozott és kijelentette, ő bissau-guineai diplomata. Azóta kiderült, nem szerepel a diplomáciai nyilvántartásban, így semmilyen mentesség nem illeti meg az „üzletembert”, ezért a többi ügye mellett ez az eljárás is folytatódhatott a csaló ellen. Farkas azonban elfelejtett bevonulni a börtönbe, ezért a bíróság 2015 novemberében belföldi, fél évvel később pedig nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene. Portálunk már akkor megírta, hogy a férfi Dominikán bujkálhat, sőt, telefonon sikerült is elérnünk a férfit. A szökés egyébként azért sem volt meglepő Farkastól, mivel egy korábban birtokunkba került hangfelvétel szerint már évekkel ezelőtt is azzal hencegett, hogy hiába adnak ki ellene elfogatóparancsot, ha úgy akarja, soha többé nem tér vissza Magyarországra és végleg Dominikán marad.
Politikai védelmet élvezett az áfacsalás
Farkassal kapcsolatban fontos kiemelni, hogy a PestiSrácok.hu megszerezte a férfi adócsalási ügyében tett nyomozati vallomását. Abban az áfacsaló a nyomozóknak elárulta, a többszázmilliós áfacsalásra épülő biznisz a balliberális oldal politikai védelmét élvezte, és a haszon harminc százalékát az MSZP-nek kellett leadniuk, de Farkas szerint az áfacsalás szereplői az SZDSZ egykori frakcióvezetőjének és elnökének, Kóka Jánosnak is milliós összeget juttattak. Farkas 2010 elején tett vallomását azzal kezdte, hogy miként keveredett elszámolási vitába egyik üzletfelével, az általa csak T. Gáborként ismert, de a vezetéknevét rendszeresen megváltoztató, másoknak Ráczként, Szabóként, Kertészként is bemutatkozó „erős emberrel”:
Több alkalommal is vitába keveredtem Gáborral, aki engem többször is megfenyegetett. Azt mondta, hogyha nem fizetem ki az ő elmaradt hasznát, illetve kárát, akkor jönnek a fiúk és megölik a családomat és engem. Én ezektől a fenyegetésektől megijedtem, komolyan vettem és fizettem is neki.
Molotov-koktél Kóka házára
Az áfacsaló a nyomozóknak elmondta azt is, mikor ijedt meg igazán T. Gábortól:
Azért is tűntek hitelesnek a fenyegetései, mert a televízióban és napilapokban látható bűnügyek híreit Gábor már előző nap közölte. Többször nyomatékosan felhívta a figyelmemet arra, hogy ő nagyon komoly ember, komoly politikai kapcsolatokkal, politikai védelmet élvez, és Kóka János személyes jó barátja. Például amikor Kóka János épülő házára Molotov-koktélt dobott valaki, Gábor már egy héttel korábban elmondta nekem, hogy ez fog történni, a fiúk a Kóka házára Molotov-koktélt fognak dobni. Az elmondása szerint azért történt, mert vitája volt Kóka úrral.
Ismert, 2007 decemberében ismeretlenek három Molotov-koktélt dobtak az akkori SZDSZ elnök, Kóka Normafánál épülő házára. A palackokat az ablakon dobták be, és meg is gyulladtak. A benzines palackok okozta tüzet a biztonsági őr eloltotta. A rendőrség akkor rongálás miatt indított eljárást és az ügyet nem T. Gáborral, hanem Budaházy Györggyel és a Magyarok Nyilaival hozta összefüggésbe.
Harminc százalék az MSZP pártkasszába
A gyanúsítotti vallomásban többször is előkerülnek a politikai kapcsolatok. Farkas Attila akkor is ezt említi, amikor elárulja, hogy bizonyos üzletekből egyszer nagyobb részesedést szeretett volna kérni T. Gábortól:
Gábor ezt megtagadta azzal, hogy neki és nekem, cégeinknek politikai védelem kell, a keletkező haszon harminc százalékát nekik juttatja el, a befektetett pénz az övé, így neki nagyobb részesedés jár, és nem tud nekem többet fizetni. A politikai védelemmel kapcsolatban megemlítette az MSZP-t, Kókát. Azt, hogy a pénz hogyan jut el a címzettekhez két utat említett, az egyik, hogy közvetlenül ő viszi fel, a másik, hogy alapítványon keresztül jut fel a harminc százaléknyi pénz. Annyit mondott még, hogy a pénzt péntek délutánonként kell eljuttatni. Idén nyáron egy alkalommal kétmillió forintot kért tőlem, a fent megnevezett politikus részére.
Nincs nyoma a politikusok ellen indított eljárásnak
A Kókára és az MSZP-re nézve tett terhelő vallomás kapcsán korábban megkerestük a Központi Nyomozó Főügyészséget, hogy indult-e bármilyen nyomozás az akkor még mentelmi joggal rendelkező volt SZDSZ-elnök, esetleg más politikus ellen. Nagy Andrea szóvivő portálunknak elmondta, még a büntetőügy ügyszáma alapján sem sikerült beazonosítaniuk, hogy a KNYF megkapta volna a NAV elődjétől Farkas Attila vallomását.
Vezető kép: magyarhirlap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS