
A nigeri junta elrendelte a hadsereg harckészültségbe helyezését, miután a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) csütörtökön bejelentette, hogy kész intervenciót kezdeni a nigeri demokratikus rend helyreállítása érdekében – jelentette az al-Arabíja pánarab hírtelevízió.
A jelentés szerint a lázadók katonai tanácsa kész mozgósítani a tartalékos erőket az esetleges intervenció elleni fellépés céljából. Pénteken az ország demokratikusan megválasztott elnökét, Mohamed Bazoumot a hatalomból eltávolító és házi őrizetbe helyező junta több ezer híve tüntetett a fővárosban, Niameyben működő francia katonai támaszpont közelében.
Le Franciaországgal, le az ECOWAS-szal
– skandálták a tüntetők, akik nigeri és orosz zászlókat lobogtattak, és támogatásukról biztosították a puccsistákat, mindenekelőtt főnöküket, Abdourahamane Tiani tábornokot.
A hatalomátvétel óta a katonák az egykori gyarmattartó Franciaországot vették célba. Párizst vádolják azzal is, hogy ő áll az ECOWAS-nak a beavatkozásra kijelölt készenléti erők kialakításával kapcsolatos döntése mögött. Franciaország, amely Niger szövetségese volt az államcsíny előtt, a nyugat-afrikai országban mintegy 1500 katonát állomásoztat, akik a nigeri hadsereggel együtt harcolnak a Száhel-övezet nagy részét fenyegető dzsihadista csoportok ellen.
Az ECOWAS vezérkari főnökei szombaton Ghána fővárosában, Accrában tanácskoznak, majd tájékoztatják a közösség vezetőit a döntés megvalósításának és a készenléti erő felállításának “legjobb eshetőségeiről” – közölték katonai vezetők. Oroszország pénteken ismét ellenvetését fejezte ki bármilyen nigeri katonai beavatkozással szemben, amely szerinte elhúzódó konfrontációhoz vezethet az afrikai országban.
A Twitteren közzétett bejegyzések szerint a belső feszültség egyre nagyobb a nigeriek között is: vannak, akik ünneplik a Boko Haram megjelenését, míg mások ezt cinikusan fogadják.
I have seen Nigeriens threatening Nigerians 😂.
BTW, #BokoHaram & #IslamicState should be celebrating as the military of Nigeria & Niger had formed an alliance to fight them.
Too bad, Shekau isn’t alive to witness this fallout. He’d made funny commentspic.twitter.com/m5Hdj9N8fV— Masmassu ☭ (@GPEditor) August 12, 2023
„Megvédjük a hazánkat mi, nigeriek. Nemcsak a hadsereg fog harcolni, hanem mindenki” – ígérte harciasan az egyik tüntető. A jelentések szerint a francia erők augusztus 9-én összecsaptak a nigeri nemzeti gárdával, öten meghaltak, négyen megsérültek.
Thousands rally near #France‘s military base in #Niger‘s capital, Niamey, urging troop withdrawal. Reports say French forces engaged with Nigerien National Guard on Aug 9, leaving 5 dead, 4 injured. pic.twitter.com/JHKkQe22Y3
— RRN (@worldRRN) August 12, 2023
Közben a nigeri lakosság nagy része azt kéri a szövetségi kormánytól, hogy evakuálják őket, mielőtt az ECOWAS csapatai megérkeznek az országba. Az ECOWAS jóváhagyta a fegyveres beavatkozást Nigerben “a lehető leghamarabb” – mondta az elefántcsontparti elnök a puccs megvitatására tartott találkozót követően. A találkozón az ECOWAS vezetői elmondták, hogy megállapodtak egy “készenléti” katonai erő bevetésében, a haderő méretéről azonban nem közöltek részleteket – írja a BBC.
A nigeri válságból akár globális háború is lehet?
Az elszegényedett nyugat-afrikai Niger az imperialista hatalmak a világ újrafelosztásáért vívott küzdelmének legújabb kitörési pontja. Az ukrajnai NATO–Oroszország háborúval kapcsolatos kérdések – a területekért, a stratégiai erőforrásokért és a rendszerváltásért folytatott harc – a világ minden táján kirobbannak, Kínában és Tajvanon, és most Afrika Száhel-övezetében is – írja a WSWS nevű portál. Szakértők szerint a katonai konfliktus az egész régiót magával ragadná. Szenegál, Benin és Elefántcsontpart már ígéretet tett arra, hogy csapatokat küld Niger megsegítésére, de Mali, Burkina Faso és Guinea is támogatásáról biztosította az országot. Antony Blinken amerikai külügyminiszter a hét elején azt mondta a BBC-nek, hogy szerinte az orosz Wagner-zsoldoscsoport “kihasználja” a nigeri instabilitást.
Niger jelentős urántermelő, Európa kínálatának negyedét biztosítja. Becslések szerint Afrikában található a világ ásványkincseinek 30 százaléka, beleértve a króm és platina 90 százalékát, ami döntő fontosságú a zöld energiára való átállás szempontjából. Egy másik ilyen ásvány a kobalt, amelyből a világ készletének 70 százalékát a Kongói Demokratikus Köztársaságban bányásszák. A század végére a világ lítiumkészletének egyötödét is Afrika adhatja. A kontinens szállítja a világ gyémántjainak 65 százalékát, és itt található a világ aranytartalékainak 40 százaléka, olajának 12 százaléka és földgázának 8 százaléka, míg Marokkó egyedül a világ foszfátkőzetének 75 százalékának ad otthont. Ami a piacokat illeti, Afrika fogyasztói kiadásai a 2015-ös 1,4 billió dollárról 2030-ra 2,5 billió dollárra nőnek – vélekednek a szakértők, így nem meglepő, hogy a nemzetközi portálokon is egyre több aggódó hangvételű írás jelenik meg.
Nagyon sok forog kockán
– írja a WSWS nevű portál, amely felidézi, hogy az Egyesült Államok 6500 fős bejelentett afrikai egységéből jelenleg 1500 katona állomásozik Nigerben két bázison, amelyek közül az egyik a drónküldetések regionális központja. Franciaországnak 1100, Olaszországnak 300, Németországnak pedig körülbelül 100 katonája van az országban.
Colin P. Clarke, a RAND korábbi elemzője és a The Soufan Group globális hírszerzési és biztonsági tanácsadó cég jelenlegi kutatási igazgatója a Newsweeknek elemezte a nigeri helyzet lehetséges következményeit. Úgy vélte:
Ez egy regionális proxyháború méretét öltheti, ahol a nyugati országok támogatják az ECOWAS-t, Oroszország pedig Nigert. Burkina Fasót és Malit pedig, ha csatlakoznak, a Wagner csoport.
Hozzátette: ami a Száhel-övezetben történik, az nagyhatalmi verseny. Az események nem légüres térben zajlanak. Az Egyesült Államoknak, Franciaországnak, Kínának és Oroszországnak megvannak a maga érdekei a száheli országokban.
Nigériai vallási küldöttség érkezett Niameybe
Nigériai vallási küldöttség – muszlim ulémák – érkeztek szombaton a nigeri fővárosba, hogy tárgyaljanak a hatalmat magához ragadó hadsereg vezetésével – jelentette ANP nigeri hírügynökség. Az ulémákat a junta által frissen kinevezett civil miniszterelnök, Ali Mahaman Lamine Zeine fogadta. A vallási vezetők a héten konzultáltak az ECOWAS vezetésével arról, hogy milyen szerepet játszhatnak a válságban. Az eddigi közvetítési próbálkozások kudarcot vallottak. A hatalomból eltávolított és házi őrizetbe helyezett nigeri elnököt, Mohamed Bazoumot egyik tanácsadójának közlése szerint szombaton láthatta az orvosa, de Bazoum sorsa továbbra is bizonytalan. Az elnökkel van rezidenciáján a fia és a felesége is. Bazoum egészségi állapota és sorsa miatt több külföldi ország és szervezet fejezte ki aggodalmát a július 26-i puccs óta.
PS-összeállítás az MTI, a Twitter, a BBC és a WSWS.org cikkei alapján
angelblind652
2023-08-29 at 10:08
Az a legnagyobb baj, hogy Európa egy része még mindig a mi faxunkkal veri a csalánt. Nekünk akarja megmondani, hogy kinek és melyik gesztenyét kell majd kikaparni a MÉG MINDIG GYARMATTARTÓ ORSZÁGOK RÉSZÉRE! Mondjuk mi az, hogy európai hadsereget küldünk oda???? Nincs is ilyen? És remélem nem is lesz! Ha ilyen medveasszonyok kerülhetnek pozícióba az únióban???
Orientál
2023-08-23 at 11:08
USA-nak és a balliberális zöld politikusoknak céljuk hogy Nigerből is rengeteg migráns árassza el az EU-t és ezzel is teljesülne a dk-s Gyurcsány migránspolitiája. Nam csak Soros Györgyéknek.
Tudományos libsizmus
2023-08-14 at 13:49
Niger. Miféle rasszista név ez már? Még jó, hogy nem Nigger. Tessék kérem átnevezni Afroafrikai Népi Demokratikus Köztársasággá!
Római jogász
2023-08-14 at 09:09
Én ammondó vagyok hogy “keresd a nőt és/vagy a pénzt”, oszt’ meg is lesz a probléma gyökere.
“Negró” esetében ez az urán.
Ami pénz is.
Kurva-sok pénz.
Merthogy Francisztán 50-valahány atomerőművének az nélkülözhetetlen nyersanyag.
És hát baromira nem mindegy, hogy mennyi az annyi???
És hát a korábbi elnök – gondolom – kis (?) csúszópénzecske formájában garantálta az occsó uránt a galloknak.
Na ez ért itt most véget.
Persze a demokrácia örve alatt mindent és bármit (is) meg lehet tenni, úgyhogy ez a rohadt nagy demokratikus ajvékolás csak azért megy mert a franciákat seggbe rúgták a mai napig tartó kőkemény gyarmatosító politikájuk miatt Negróban.
Hullanak a (krokodil)könnyeim a franciákért és demokráciáért Negróban.
Ja, nem.
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-08-13 at 18:45
Valószínűnek tartom, hogy a puccsisták megelégelték azt, hogy Fhansziaohszág “gyámkodik” felettük – értsd kifosztja őket. A két torzsalkodó fél közül az lehet távolabb a tisztességtől, akit a fhansziák támogatnak.
Vánnyadt bácsi
2023-08-13 at 16:45
Micsoda számok!Pedig a közeli múltban beszélt valamelyik “szakértő” az afrikai kontinens elhanyagolható jelentőségű ásványnykincseiről.
na4
2023-08-13 at 11:06
Ölik egymást a feketék.
Lukács
2023-08-13 at 09:14
Jó duma! Mindenhol megjelennek a terroristák(jelen esetben a Boko Haram) amivel indokolni lehet az amerikai, francia, olasz, német katonák jelenlétét.
Milyen jó, hogy vannak terroristák!
a helyzet kialakulásának az oka egyszerű.
Megelégelték, az ország kifosztását. Miközben tele vannak nélkülözhetetlen értékes ásványokkal, ők a egyik legszegényebbek a világon. Ezt mondja a főnökünk is már évek óta. Hagyni kellene őket is jobban élni és akkor nem indulnának milliószám Európa felé.
Girolámo
2023-08-13 at 09:13
A térség országai olyan fiatalok minden tekintetben,hogy európai ésszel irányíthatatlannak tűnnek.
Észak-Afrikát magunktól elszigetelni értelmetlen és életveszélyes lenne.
Mindenképpen a sokat emlegetett övezetben fog valami történni.
Ez annyira biztos,mint a korlátlan migráció lehetetlensége.
Sőt,éppen ezért Európa összezárása kellene következzen.
Ilyenkor következik a katonai beavatkozás,új határok vagy övezetek kijelölése.
Afrika országai ma rendkívül gyanakvóak főleg a régi gyarmattartókra.
Az erőltetett migrációnak az lehet az oka,hogy a gazdasági szereplők már eldöntötték,mi következzen.
Naprózsa
2023-08-13 at 00:15
Kifújt Ukrajna, hát folytatják Nigerben?
Polaris
2023-08-12 at 23:17
kezdem azt gondolni hogy küldött fizetett írástudatlan tüntetők ajvékolnak.
Valszeg fel sem fogják mi történik.
Eddig napi 2 francia játék frankért dolgoztak amit a franciák nyomtatnak nekik az urán fejében, ezután lehet hogy napi 15 euróért fognak, különben nem lesz urán a francia erőművekbe, és a németeknek villany
aminek fényénél láthatják hogyan dolgoznak az agysebészek az utcákon, ha kitekintenek sötétedés után az ablakon.
Fekete János
2023-08-12 at 22:43
Bazoum elnököt nem a hadsereg, hanem a saját testőrsége tartja fogva. Korrupciós ügyek miatt vették őrizetbe és kineveztek helyette egy civil miniszterelnököt.
Új választásokról nincsenek hírek.
Polaris
2023-08-12 at 22:23
Feri szerint megunják, majd haza mennek
víg gyula
2023-08-12 at 21:05
Nigerrel csak folytatódik az ejus fracok térvesztése. Már otthon sincsenek otthon.
ViAM
2023-08-12 at 13:15
Csöbörből vödörbe.
andras
2023-08-12 at 13:00
Nem szívesen lennék fehér Nígerben, egyetlen egy fehéret sem lehet látni a képeken. Akkor most őértük is térdelnek az angol focisták? Különben valami új nevet kéne találni nekik, mert a Níger nagyon rasszista.