Tavaszi csokrokkal, cserepes és szálas virágokkal, házias ételekkel, raklapnyi pizzával, bevásárlás átvállalásával illetve milliónyi kedves gesztussal igyekeznek kifejezni a hálájukat, nagyrabecsülésüket az egészségügyi dolgozók felé a jó szándékú önkéntesek. A frontvonalban harcoló járványkórházak alkalmazottai olykor könnyekig hatódnak a nemes gesztusok láttán, de az adományok jelentős részét nem fogadhatják el a szigorú higiéniai előírások miatt.
A borsodi megyeszékhelyen, Miskolcon is teljesen átszervezték a betegellátást. Az egymástól több különálló épületkomplexummal rendelkező járványkórházban kizárólag a koronavírussal kapcsolatos esetekre koncentrálnak. Ezen a nagy és sok részleggel bíró területen minden kapacitás adott az életmentő beavatkozásokra, az ápolásra, az elkülönítésre. Az egykori Szent Ferenc Kórházban zajlik a nem koronavírusos, de súlyos, például daganatos légzőszervi betegek gyógyítása, az aktív TBC-s fertőzöttek az edelényi egységhez kerültek. A miskolci Szentpéteri kapuban működő hatalmas központi létesítményben pedig az egyéb betegségekkel küzdőket fogadják. A veszélyhelyzet miatt azonban rendkívüli üzemmódba kapcsolt az intézmény, elmaradnak az átütemezhető kezelések, műtétek, a szűrővizsgálatok kivételével a járóbeteg rendeléseket is felfüggesztették, most a sürgősen orvosi segítséget igénylő páciensekre fókuszálnak.
Megugrott az adakozási kedv
A Borsod-Abaúj- Zemplén megyei Központi és Oktatókórház széleskörű társadalmi összefogásról számolt be. Az intézmény honlapján lévő közlemény szerint, amint kiderült, hogy a megyei kórház kiemelten fontos feladatokat kapott a járvány elleni háborúban, azonnal megugrott a támogatási kedv. Már az első 72 órában közel 100 millió forintot kaptak helyi cégektől és vállalkozóktól orvostechnikai eszközök, műszerek, berendezések beszerzésére és napról-napra bővül azóta is az adakozók köre, információnk szerint, mára 150 millió forintra nőtt a kórháznak utalt pénzadomány. A helyi társadalom több szintjén megmutatkozott az összefogás ereje. A városháza beszámolója szerint, néhány nap alatt közel 8 millió forint folyt be az önkormányzat által a vírus elleni védekezés támogatására létrehozott számlára. A helyi vállalkozásoktól származó pénzadományok között vannak kisebb és nagyobb tételek, volt, aki lehetőségeihez mérten pár tízezer forinttal, míg más milliókkal járult hozzá ehhez az alaphoz. Az önkormányzatoknak ugyan kötelessége gondoskodni a településükön élő rászoruló szépkorúakról, ám a követhetetlenül sok alulról jövő kezdeményezés eredményeként, rengeteg önkéntes is figyel a legveszélyeztetettebb korosztály tagjaira.
Házhoz viszik a gyógyszert az idős embereknek fotó: facebook.com
A helyi Fidesz frakcióvezetője, Alakszai Zoltán arról számolt be portálunknak, hogy létrehoztak a legnépszerűbb közösségi oldalon egy nyilvános, politikamentes csoportot, amelynek már több ezer tagja van, és mindenki úgy segít másokon ezekben a nehéz időkben, ahogy tud.
Összefogtak az emberek, hihetetlenül gyors ütemben gyarapszik a tenni akarók csoportja, segítünk ott, ahol tudunk és annak, akinek szüksége van rá
– hangsúlyozta Alakszai Zoltán, az online közösség életre hívója. Van, aki speciális maszkokat készít társadalmi munkában és felajánlja ingyen a helyieknek, több pedagógus kész, ellenszolgáltatás nélkül, online korrepetálni a felzárkóztatásra, vagy felvételi miatt különórákra szoruló diákokat, van, aki gyermekfelügyeletet vállal, míg más saját autójában szállítja orvosi kontrollra az egyik idős onkológiai beteget, hogy nehogy tömegközlekedési eszközön utazzon.
Önkéntes ápolók, civil futárok
“Vannak, akik magukra maradtak, messze élnek rokonaiktól. Számukra minden apró figyelmesség jól jöhet. Megmozdult valami az országban, sok pozitív példát láttam a közösségi oldalakon és alig vártam, hogy legyen hasonló miskolci kezdeményezés, ezért csatlakoztam” – sorolta a PestiSrácok.hu érdeklődésére az egyik miskolci ápolónő, aki szabadidejében bevásárlás mellett ingyenes házigondozást is végez idős embereknél.
Mindenki tehet valamit. Nem kell a sült galambra várni, mondván, hogy a kormány és az önkormányzatok majd mindent megoldanak, felelősséggel tartozunk egymásért. Szívesen megyek boltba, patikába. A körutak során telepakolom a csomagtartót, viszem a gyógyszert, az élelmiszert az erre igényt tartó időseknek, be sem lépek hozzájuk, átadom a szatyrot és indulok a következő címre. Nem érdekel, ki milyen politikai szimpátiával bír, emberek vagyunk, most emberségből vizsgázunk. Ez a hitvallása a csoportnak, amelynek a kezdetektől tagja vagyok
– sorolta az egyik önkéntes fiatalember, akinek a benzinköltségét már a csoporttagok állják, hogy minél több szépkorú igényelhesse a sajátos civil futárszolgálatot.
Az egyik miskolci étterem munkatársai pizzát vittek a sürgősségi osztály dolgozóinak. Fotó: facebook.com
Fordítva “sült el” a pizza
A megyei kórház egyik dolgozója arról számolt be portálunknak, hogy a nemes kezdeményezések olykor fordítva sülnek el. A koronavírus miatt számos vállalkozás szünetelteti tevékenységét vagy csökkentett üzemmódra kapcsolt, most igyekeznek termékeiket, szolgáltatásaikat jó célokra felajánlani. A gyorséttermek például pizzákat küldenek a kórházba, de akad olyan termelő is, aki virágokkal fejezi ki háláját. A szigorú higiéniai szabályok miatt nem lehet ilyesmit az intézménybe juttatni, ha mégis sikerülne valamilyen különutas magánakció során, még meg is büntethetik azt a dolgozót, aki átveszi az adományt.
Jól esik a gondoskodás, de rendes ellátást kapunk, saját konyhája van a kórháznak, tágas étteremmel, ahol minőségi meleg ételt fogyaszthatunk. Ha nem lenne veszélyhelyzet a koronavírus miatt, akkor is tilos lenne az ilyesmi, nem lehet csak úgy járni-kelni a sürgősségi osztályon, hiszen még az influenzajárvány miatti látogatási tilalom is érvényben van
– hangsúlyozta az egyik egészségügyi dolgozó, aki azt is hozzátette, hogy a Facebook-ra feltöltött képek, amelyek dokumentálják, hogy olykor sikerült bejuttatni a kórházba egy raklapnyi pizzát, kellemetlen helyzetbe hozhatják őket, ugyanis ez szabályszegés, amely szankciókba is torkollhat. Miután a közösségi oldalakat ellepték a pizzaátadáson készült felvételek, az intézmény hivatalos közleményben is leszögezte, hogy nem léphetnek be ételfutárok a kórház területére.
A virágokat is a frontvonalban lévő egészségügyi dolgozóknak szánták. Fotó: facebook.com
Ugyanez a helyzet a csodálatos virágcsokrokkal is, bármilyen megható is a gesztus, nem fogadhatjuk el. A maszkokat sem, mert a kórház minden osztálya rendelkezik a megfelelő védőfelszereléssel, központi az ellátás, szigorú szabályok vonatkoznak arra, hogy a különböző részlegek dolgozóinak mit kell viselni
– tette hozzá az anonimitást kérő dolgozó.
Szállást, szállítást és autót is kínálnak
A névtelenséget kérő dolgozók viszont számos olyan kezdeményezést is említettek, amelyek valódi segítséget jelentenek. Ide tartozik az egyik miskolci taxitársaság felajánlása, a cég vállalta, hogy térítésmentesen szállítja városon belül munkahelyükre a kórházi alkalmazottakat. Egy fuvarozási vállalkozó pedig autókat ajánlott fel a vészhelyzet idejére, amelyet díjmentesen használhatnak. Az egyik hotel tulajdonosa felkínálta üresen álló szobáit azoknak az orvosoknak, ápolóknak, akik más településekről járnak be munkahelyükre, hogy egy-egy nehéz nap után Miskolcon tudják álomra hajtani fejüket. Több fodrász és kozmetikus ingyenes szolgáltatással akar kedveskedni, számos helyi üzlet kedvezményeket kínál az egészségügyben dolgozóknak.
Ezeket az autókat ingyenes használatra ajánlotta az egyik helyi vállalkozás. Fotó: facebook.com
Az elfogadható tárgyi adományok köre szűk. Bár jelenleg mindennel jól felszerelt a miskolci kórház, de a gyári csomagolásban lévő tisztító és fertőtlenítőszereket átvehetik. A bőrápolókat is tudják hasznosítani, hiszen a gyakori kézfertőtlenítések megviselik a bőrt, de a betegellátás során is bevethetők. A gyógyszertárakban forgalmazott hámosító, hidratáló és felfekvések kialakulását megelőző készítmények, különböző vitaminos balzsamok békeidőben is rohamosan fogynak, most viszont háborúra készülnek ezen a vonalon. Az intenzív osztályokon kezelt ágyhoz és lélegeztető géphez kötött betegek bőrápolására jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a szakápolók, mint egy átlagos aktív osztály pácienseinek esetében. Átmozgatják őket szakszerűen minden nap, hogy ne gémberedjenek el teljesen az izmaik, vigyázni kell a betegek sarkára, mely könnyen kisebesedik. Az intenzív terápia mellékhatásaként, az állandó fekvés miatt gyulladások, felfekvések alakulhatnak ki több testrészen is, ezek a problémák megelőzhetők, illetve enyhíthetők jó minőségű bőrápoló szerekkel.
Itt komoly higiéniás szabályok vannak. Sokat fertőtlenítünk, ez megviseli a bőrt, de a betegellátásban is használunk jó minőségű bőrápolókat, az életmentő beavatkozások mellett, a rendszeres testápolás is fontos része a munkánknak
– magyarázta egy másik miskolci nővér, aki közel húsz éve dolgozik intenzív szakápolóként.
Él a nemzeti összefogás vonala
Országszerte nagyon sokan szeretnének segíteni, a különböző szervezetek már képtelenek koordinálni a rengeteg adományt, ezért nem veszik át azokat. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, a Nemzeti Humanitárius Koordinációs Tanács elnöke, sajtószereplései során többször is hangsúlyozta, hogy a lakosság már azzal is segíti a járvány elleni harcot, ha betartja az Operatív Törzs és a kormány javaslatait.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS