Több, mint fél éve nem hajlandó kifizetni a Kúria felmentő ítéletének rendelkezésébe foglalt bűnügyi, illetve védői költséget a Szegedi Járásbíróság kollégánknak, László Petrának, akit több éven tartó igaztalan és elfogult meghurcoltatás után 2018 decemberében a legmagasabb bírói fórumon végül felmentettek a garázdaság vétségének vádja alól. Védője, Gaudi-Nagy Tamás már tavaly decemberben előterjesztette a kérelmet a közel 700 ezer forint megtérítésére, pontosan részletezve a költségeket. Az illetékes bíró a mai napig semmilyen érdemi intézkedést nem tett, még az ügyvéd ez év márciusában megküldött kifogását is gyakorlatilag a szőnyeg alá söpörték. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd álláspontja szerint az eset olyan példátlan jogsértés, ami alkalmas arra, hogy aláássa a bíróságok működésével szembeni közbizalmat, ráadásul azt a vélelmet is erősíti, miszerint az elsőfokú bíróság sem László Petra elítélésekor, sem azóta nem felelt meg a pártatlanság követelményének és a szakma szabályainak megtartására sem volt képes ebben az ügyben. A védőügyvéd panaszt nyújtott be a Szegedi Járásbíróság elnökénél, amelyben nemcsak azonnali intézkedést, hanem a kúriai felmentés jogkövetkezményét blokkoló bíró fegyelmi felelősségrevonását is kéri.
Egy önvédelmireflex-reakcióból aljas manipulációval lett szenzáció
2015-ben, amikor László Petra Röszkén védtelen nőként, a vállán kamerával szemben találta magát a határt védő rendőri sorfalat áttörő migránsáradattal, még a Jobbik-hoz köthető N1TV munkatársa volt. A rendőrök elől menekülő hőzöngő tömeg egyenesen felé, előre nyomult, ő pedig kamerát szorongató kézzel, ösztönből felemelte a lábát. Védeni próbálta magát az őt elsodrással fenyegetőkkel szemben. Majd pedig egy, a rendőri elfogás elől a karján ülő gyermekkel elszökő szír migráns elől kellett ellépnie. Ezt “adták el” világszerte akként, hogy felrúgta őket, miközben hozzájuk sem ért.
Ez az aljas manipuláció nemcsak az ő, hanem egész családja életét megmásíthatatlanul megváltoztatta.
A magukat nemzetinek hirdető, előszeretettel moralizáló egykori főnökei úgy hagyták magára – szemben a világgal, a legdurvább támadásokkal, amit csak el lehet képzelni -, hogy őt magát még csak meg sem kérdezték arról, mi történt. Továbbmegyek: meg sem várták, hogy hazaérjen. Gyávaságból egyszerűen elbocsátották, amit telefonon közöltek vele, amikor ő az események hatása alatt felzaklatva tartott visszafelé Budapestre.
Kitaszítás, üldöztetés, vérdíj, menekülés otthonról
László Petrát, a díjnyertes filmes szakembert, az egyébként rendkívüli empátiával rendelkező nőt, a kétgyermekes édesanyát évekig nem hallgatta meg úgy igazán senki. Attól a 2015-ös szeptemberi naptól fogva a poklok poklát kellett átélnie. Ahogy a felmentő ítélete után adott interjúban fogalmazott, talán azért, mert akkoriban robbant a migránsválság és “az emberek egy része ki volt éhezve egy gonosz magyarra és egy jóságos migráns áldozatra”. Ezért aztán elindult ellene “a XXI. század legjobban megszervezett boszorkányüldözése”.
Nemcsak a hazai, hanem a világsajtó emlegette naponta, mint menekült gyermekek rugdosóját; mocskolták, gyalázták, fenyegették. Egy iszlamista terrorszervezet vérdíjat tűzött ki a fejére, majd a Blikk című bulvárlap jóságos szerkesztősége az aznapi rekordkattintásért azt is nyilvánosságra hozta, hogy hol lakik a családjával. Azaz csak lakott – ugyanis ettől kezdve nem volt maradásuk: hátrahagyva a családi otthont, gyakorlatilag menekültek egészen 2017 decemberéig, amikor Petra megunva az igaztalan száműzetést, újra munkába állt a sajtóban, először a Demokratánál, majd a PestiSrácok.hu-nál.
Szakértők szerint hozzá sem ért a migránsokhoz, mégis kimondták: bűnös
Mindezt azért fontos felidézni, mert eközben zajlottak az a büntetőeljárás, ami a véréért kiáltók feljelentésére indult ellene. Annak ellenére, hogy a bíróság által kirendelt szakértők egyértelműen megállapították: még csak hozzá sem ért a rendőrök kezéből magát kitépő szír férfinak – aki aztán elesett -, pláne nem gyerekeknek, első-, majd másodfokon is bűnösnek mondták ki garázdaság vétségében.
A várva várt igazságtétel – a felmentés, amit egyesek nem hajlandóak tudomásul venni…
Egy felülvizsgálati kérelem és a Kúria kellett hozzá, hogy három év üldöztetés után fellélegezhessen. Ezen túlmenően nem mintha történt volna bármi. László Petrától a mai napig nem kért bocsánatot senki – a jogerősen erre kötelezett Blikken kívül -, ellenkezőleg: ugyanúgy migránsrugdosónak nevezik, és az ellenzéki sajtóban azt is csak negatív éllel és kommentárokkal közölték, hogy végül felmentették.
Neki nem ítéltek sok milliós sérelemdíjakat, mint köztörvényes bűncselekményekkel terhelt ballib médiakedvenceknek, vagy köpönyegforgató politikusoknak, ha sértőt mer írni róluk a kormánypárti sajtó. Három liberális sajtókiadót perelt be a valótlan és sértő, róla szóló cikkek miatt, azonban csupán a Blikket marasztalták el otthonának beazonosítható közzététele miatt, de csak jelképes mértékű sérelemdíjat kapott.
Ráadásul neki még azt a néhány százezer forintot sem akarja megfizetni a törvényileg erre kötelezett Szegedi Járásbíróság, ami a védőjének jár, illetve amit bűnügyi költségként kifizetett – holott felmentés esetén még a legsúlyosabb bűncselekmények vádlottjainak is gond nélkül kifizetik a bíróságok a védői díjat.
Petrának nem ennyibe, nem 700 ezer forintba került az a hadjárat, amit ellene folytattak: az elveszített egzisztencia, munkahely, a hátrahagyni kényszerült otthon és az a lelki törés, amiből csak a legerősebbek állnak fel, egyszerűen nem is forintosítható.
László Petra első- és másodfokon született ítéletei távol álltak a bírói függetlenségtől
Ahogy már említettem, akkor, 2015-ben László Petrát szinte mindenki magára hagyta a bajban; aközött a néhány ember közt, aki mégsem, ott van védője, Gaudi-Nagy Tamás, aki a büntetőper két elveszített szintje után is látta értelmét harcolni. Még akkor is, ha ezen ítéletekről sütött az elfogultság, a “társadalmi”, vagy egyéb igénynek való megfelelés.
(Máshogy elég nehéz lenne értékelni egy olyan elmarasztaló ítéletet, amelynek az indokolásában egyébként szakértői vélemény alapján kimondják, hogy az a cselekmény, amire a vád épül, nem történt meg.)
Egy órát sem igényelne annak a határozatnak az elkészítése, amire fél éve nem hajlandó a Szegedi Járásbíróság bírája
A Kúria 2018. október 30-án mondta ki László Petra ártatlanságát. Még az év december 5-én Gaudi-Nagy Tamás védői előterjesztést tett a Szegedi Járásbíróságon a László Petra ügyében eljáró bírónak a kúriai ítélet rendelkezésében foglalt bűnügyi költség, illetve ügyvédi költség és útiköltségek megtérítésére.
Példátlan módon az ügy bírája a mai napig nem hozott határozatot. Három hónappal később, már ez év március 26-án ezért kifogást terjesztettem elő. A Be (büntetőeljárásról szóló törvény) 8 napon belüli vizsgálatot ír elő, illetve járásbírósági mulasztás esetén törvényszéki döntésre utalja az ügyet 15 napon belül. A mi esetünkben nem 8 vagy 15 nap, hanem lassan három hónap telt el a kifogásom óta, de annak elbírálásáról semmilyen tájékoztatást nem kaptam
– mondta a PestiSrácoknak Gaudi-Nagy Tamás. Hozzátette: az, hogy ezzel a mai napig nem sikerült pontot tenni az ügy végére, élesen ütközik az ésszerű határidőn belüli befejezés törvényi követelményével is. Aláhúzta (még mielőtt leterheltségre hivatkoznának), hogy egy olyan határozat elkészítése, amiről szó van, körülbelül egy órát vesz igénybe.
A védőügyvéd szerint az, ami történik, elfogadhatatlan késedelem, és alkalmas arra, hogy erősítse az elsőfokon eljáró Szegedi Járásbíróság elfogult hozzáállásának vélelmét…
Ráadásul ez már túlmutat a bírói függetlenség kérdésén. Az elsőfokú bíróság gyakorlatilag blokkolja a kúriai felmentés folytán alkalmazandó jogkövetkezményeket, ami példátlan jogsértés
– hangsúlyozta Gaudi.
László Petra ügyvédje a minap a Szegedi Járásbíróság elnökéhez nyújtott be panaszt, amelyben azt is kéri, hogy a jelentős mulasztást elkövető bíró felelősségét fegyelmi eljárásban vizsgálják ki.
Már megint Szeged…
Csak óvatosan jegyezzük meg, hogy a fenti történet abban a szegedi igazságszolgáltatási rendszerben történik, ahol arról is döntöttek, hogy jó magaviseletért a kiszabott 17 éves fegyházbüntetésének lejárta előtt négy évvel szabadulhat Szögi Lajos gyilkosa. Szegeden elsőfokon a családok százait megnyomorító, milliárdokat elcsaló Szeviép exvezetői 5-6 éveket kaptak, és a kényszerintézkedések megszüntetésének köszönhetően ma is boldogan élik a milliárdosok önfeledt életét. De ugyancsak Szegeden zajlott a Hunnia-per, amelyben Budaházyt terrorcselekmény miatt 13 év fegyházbüntetésre ítélték, majd tavaly a Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy olyan súlyos eljárási hibákat vétettek, amit nem is lehet orvosolni. Nem derült ki a tényállásból, hogy mi történt, elmulasztották az indokolási kötelezettséget, és még a védekezéshez való jogot is megsértették azzal, hogy a vádlottak védőinek nem adtak ki fontos iratokat, jegyzőkönyveket. Hogy folytassuk a sort, a Szegedi Törvényszék szüntette meg Czeglédy Csaba előzetes letartóztatását. Majd amikor Gyurcsányék felvették az EP-listájuk utolsó helyére, nemcsak felfüggesztették, hanem meg is szüntették vele szemben a büntetőeljárást. Ahogy a napokban elutasították a Csongrád Megyei Főügyészség indítványát is arra vonatkozóan, hogy Czeglédy mentelmi joga megszűnése után most rendelje el az ellene folytatott büntetőeljárás folytatását.
Ez Szeged… Botka városának bírósága, amiről Czeglédy legvéresszájúbb követői bőszen hirdetik, hogy azért nem engedik áthelyezni az ügyét, mert ez a fideszes nagykutyák bírósága…
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS