Gyárfás Tamás a legfontosabb kérdésekben becsapott és félrevezető volt – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Horváth András nyugalmazott dandártábornok, miniszteri biztos, aki először beszélt az egykori úszóelnökkel azután, hogy valakik tavaly ősszel megzsarolták a Fenyő-gyilkosság ügyében. Gyárfást azóta többek között egy hangfelvételnek köszönhetően már Fenyő János médiacézár megöletésével gyanúsítja a rendőrség, és a tábornok szerint ez a felvétel, ha nyilvánosságra kerül, választ adhat az ex-úszóelnök korábbi ellentmondásos magatartására is.
Megszólalt a PestiSrácok.hu-nak Horváth András nyugalmazott dandártábornok, a belügyminiszter által kinevezett miniszteri biztos a Gyárfás-üggyel kapcsolatban, miután szerinte a napokban valótlan információk jelentek meg a sajtóban. A ’90-es évek leszámolásos ügyeit koordináló tábornok volt az, aki először beszélt az egykori úszóelnökkel azután, hogy valakik egy éve megzsarolták a Fenyő-gyilkossággal összefüggésben. A Zoom.hu internetes portál meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Horváth András néhány hete a Központi Nyomozó Főügyészségen (KNYF) tett vallomása a Fenyő-ügyben bűnpártolással gyanúsított egykor fellebbviteli főügyész, Ihász Sándor álláspontját erősíti. A nyugalmazott dandártábornok ugyanakkor úgy értékeli, tanúvallomása szöges ellentétben áll azzal, amit a volt főügyész állít.
“Tragédia lesz”
Horváth András portálunknak elmondta, tavaly október 11-én Gyárfás kérésére találkozott az egykori úszóelnökkel ügyvédje, Bánáti János irodájában. Gyárfás a miniszteri biztosnak elmesélte, milyen körülmények között jelentkezett nála egy szlovák férfi: telefonos bejelentkezés után meglátogatta a lakásán, Gyárfás kiment a kapuhoz, az illető pedig közölte, hogy ő egy küldönc, aki egy levelet hozott. Az úszószövetség volt elnöke állítása szerint a levelet (ami egy Portik Tamás által készített hangfelvétel leirata volt) a rossz fényviszonyok miatt bevitte a házba, majd beleolvasott: Gyárfás ekkor jött rá, hogy Portik úgy irányította a beszélgetéseiket, hogy az rá terhelő legyen a Fenyő-gyilkosság ügyében. Ezek után visszament és közölte a küldönccel, ha akarja, vigye be a rendőrségre a levelet. A férfi Gyárfás szerint annyit mondott, hogy újra jelentkezni fognak és elutasítás esetén „tragédia lesz”. Mindenképpen megpróbáltam rábeszélni Gyárfás Tamást, hogy a Portik-Roháč-féle társaság miatt vegye nagyon komolyan ezt a fellépést, és ha ez az ember, aki küldöncként jelent meg nála, ehhez a körhöz tartozik, akkor közvetlen veszélyben van ő is és a családja is, ezért tegyen feljelentést – hangsúlyozta portálunknak Horváth András, aki szerint Bánáti János is ezen a szakmai állásponton volt.
Nem tipikus sértett
Horváth András Gyárfás előtt leszögezte, ha a hozzá ellátogató személy nem ismertette a fellépés célját, nem szabott meg időpontot, helyet bárminek az átadására, akkor klasszikus zsarolásnak a fellépés nem tekinthető. Elmondtam Gyárfásnak, hogy nehéz helyzetbe hoz bennünket, mert a bűncselekmény alapos gyanúját, abból, amit elmondott, nem lehet egyértelműsíteni – emelte ki a tábornok, aki a PestiSrácok.hu-nak megjegyezte, Gyárfás „valami miatt” nem úgy viselkedett, mint egy tipikus sértett, a magatartása aggályos volt: „óhatatlanul arra gondolt az ember, hogy valami olyan dolognak kellett lennie abban a levélben, amitől Gyárfás tart és ezért nem akar együttműködni”. Pedig el lett neki mondva, ha feljelentést tesz, akkor gondoskodunk a családja és az ő védelméről is – jegyezte meg a dandártábornok, hozzátéve, hogy Gyárfás azzal érvelt, szerinte a rendőrség annak idején a Fenyő-ügy kapcsán tisztességtelen magatartást tanúsított vele szemben, hiszen elhintette a sajtóban, hogy ő lehet a felbujtó. Különösen haragudott Kovács ezredes úrra, aki a nyomozást vezette, majd közölte, azért sem hajlandó feljelentést tenni, mert a közéleti szerepe miatt nem akarja kompromittálni magát ezzel a történettel, és különben is, fél a bűnözőktől.
A tábornok másnap indítványozta, hogy hívjanak össze egy értekezletet, amin az NNI és a felderítésben érintett szervek tagjai, vezetői vettek részt. Csakhogy a Zoom.hu-n megjelentekkel ellentétben Horváth András szerint az ott jelenlévők közül mindenki egyetértett abban, hogy ez az ügy a büntetőeljárás azonnali elrendelésére nem alkalmas. Egyébként is, ha elrendeljük a nyomozást – amire ismétlem, nem volt alap – akkor be kellett volna idézni Gyárfást, aki megmondta, hogy nem hajlandó együttműködni, így kétséges lett volna annak kimenetele, hogy felismeri-e a „zsarolóját” – mondta a miniszteri biztos, megemlítve, hogy abban bíztak, az ügynek lesz olyan további fejleménye, ami lehetőséget ad a nyílt rendőri fellépésre.
Miniszteri biztos: Gyárfás megpróbált átverni!
Bíztak abban is, hogy a Fenyő-gyilkosság ügyében is jól jöhetnek ezek az információk és nekik ebből a szempontból is óriási szükségük lett volna a levélre. Itt említeném meg azt a tényt, hogy Gyárfás Tamás a legfontosabb kérdésekben félrevezető volt, becsapott, hiszen nekem nem tett említést arról, hogy a „zsaroló” levélről másolatot készített, és mivel nyilvánvalóvá tette, hogy ezt a bizonyítékot ő visszaadta a fenyegetőjének, ezért ezt nem is kértem el tőle – jegyezte meg Horváth András azzal összefüggésben, hogy Ihász Sándor azzal védekezik, Gyárfás a tábornoknak már mindent elmondott, ezért sem tartotta szükségesnek az ex-úszóelnöktől kapott iratokat továbbküldeni a nyomozóknak. A volt főügyész ellen indított eljárás fő kérdése az, hogy Gyárfás elmondta-e Ihász Sándornak, hogy a rendőröknek „elfelejtette” átadni a „zsaroló” levelet és Ihász ezek után milyen tanácsot adott – szögezte le portálunknak a tábornok, aki hozzáfűzte, Gyárfás Tamás magatartása azért változott meg és azért tett feljelentést, mert a leirat után a hangfelvételt is eljuttatták hozzá a szlovák bűnözők, akik közül a „postást”, Imrich K.-t az úszószövetség volt elnöke segítségével végül sikerült beazonosítani. A tábornok a hangfelvétel tartalmáról nem beszélhetett, ám annyit elárult, a felvétel lényege a nyomozás befejezése után ismertté válhat és választ adhat Gyárfás ellentmondásos „sértetti” magatartására.
Ismert, Gyárfást azóta többek között ennek a felvételnek köszönhetően gyanúsítottként hallgatták ki a Fenyő-gyilkosság ügyében. A volt médiavállalkozó terhére azt rója a hatóság, hogy valamikor 1997 végén, 1998 elején megbízta az olajügyekből jól ismert, azóta több leszámolásos gyilkosság miatt jogerősen elítélt Portik Tamást, hogy bérgyilkosokkal ölesse meg legnagyobb üzleti riválisát, Fenyő Jánost.
Vezető kép: lokal.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS