Pesti Srácok

Pintér nem hagyja futni az olajos alvilág kulcsfiguráit

null

Újra miniszteri biztossá nevezte ki Pintér Sándor Horváth András nyugalmazott rendőr dandártábornokot, akinek feladata a korábbiakhoz hasonlóan a kilencvenes években történt alvilági leszámolások, illetve az úgynevezett olajos ügyekkel összefüggő bűncselekmények felderítésének irányítása lesz.

Ismét miniszteri biztossá nevezte ki Horváth András nyugalmazott dandártábornokot Pintér Sándor belügyminiszter. Horváth 2013-tól végzi ezt a feladatot, kinevezése most is fél évre szól. A dandártábornok konkrét feladata

Horváth András tevékenységét a korábbi kinevezéséhez hasonlóan a belügyminiszter irányítja, feladatainak végrehajtása érdekében valamennyi érintett nyomozó szervezeti egységgel folyamatos és közvetlen kapcsolattartásra, egyeztetésre, továbbá adat, információ, illetve irat bekérésére jogosult. A miniszteri biztos megkeresését az érintett nyomozó szervezeti egységeknek feladat- és hatáskörükben eljárva, határidőre teljesíteniük kell. A biztos a feladatát az országos rendőrfőkapitánnyal együttműködve látja el, és tevékenységéről havonta jelentést tesz a belügyminiszternek.

PestiSracok facebook image
Az Aranykéz utcai robbantással az olajos alvilág hadat üzent Magyarországnak. Fotó: MTI

Több leszámolást is sikeresen derített fel a rendőrség

Ismert, a kilencvenes évek hazai alvilági leszámolásai után indított vizsgálatok többsége hosszú időre eredménytelen maradt, a nyomozások a 2010-es kormányváltás után vettek új lendületet, amelynek eredményeképpen sikerült megoldani például Prisztás József nagyvállalkozó 1996-os meggyilkolása, vagy a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás ügyét. A két eljárásban az említett időszak olajos ügyeinek egyik kulcsfiguráját, Portik Tamást marasztalták el felbujtóként. A vizsgálatok adatai szerint Prisztást Portik egyik bizalmasa, H. István lőtte agyon, az Aranykéz utcában pedig az ismert szlovák alvilági figura, Jozef Rohác és emberei robbantottak. Rohácot Fenyő János médiamágnás meggyilkolása miatt is elítélték, amely ügy áprilisban került újra reflektorfénybe, hiszen a rendőrség gyanúsítottként hallgatta ki Gyárfás Tamást, az úszószövetség egykori elnökét, a Nap TV volt tulajdonosát. A gyanú szerint ugyanis Gyárfás valamikor 1998 elején megbízást adott Portik Tamásnak, hogy bérgyilkosokkal ölesse meg nagy üzleti ellenfelét, Fenyő Jánost. Sikeresnek mondható a miniszteri biztos és a rendőrség közös munkája a Lakatos Csaba hajtó elleni merényletkísérlet ügyében is, mivel jogerősen elítélte a bíróság az éjszakai élet ismert alakját, Tanyi Györgyöt, két testvérét és egy negyedik társukat is. Tanyinak a jogerős ítélet után megeredt a nyelve és mindent kipakolt a leszámolás-kísérletről: elismerte, Portik Tamás utasítására lőtt rá 1996. november 13-án Lakatosra, mert a férfi az Energol-vezér érintettségére utalt a rendőröknek Prisztás lelövése után néhány nappal. Portikot Tanyi terhelő vallomásának köszönhetően ebben az ügyben is sikerült meggyanúsítani a nyomozóknak.

A vezető képen Pintér Sándor és Horváth András látható. Fotó: MTI