Politikai kalandoroktól óvta a Magyar Orvosi Kamara tisztújítása előtt a testületet Korányi László orvosprofesszor, a híres orvosdinasztia tagja a Magyar Nemzetben. A kritika éle Kincses Gyula ellen irányult. A szombaton megválasztott elnök életútja kétségtelenül kacskaringós: volt MDF-es országgyűlési képviselő, a Fidesz-kormány kormánytanácsadója, Gyurcsány Ferenc egészségügyi államtitkára, és kokettált a néppártosodó, választási győzelemre készülő Jobbikkal is.
Kincses Gyula csak két éve lépett be a Magyar Orvosi Kamarába, és azóta a legmodernebb kommunikációs eszközöket és technikát használta a szervezet régi vezetésének leváltására: az 1001 orvos a hálapénz ellen Facebook-csoportból induló Újratervezés csoport segítségével szervezett bázist, amely aztán jelölte is a MOK elnökének. Az Újratervezés egyértelműen a Gyurcsány-párt irányába mutat: tagjai közé tartozik például az ellenzéki sajtóban rendszeresen megszólaló Lénárd Rita, aki az elmúlt időszakban volt, hogy a Demokratikus Koalíció egészségpolitikusával, László Imrével jelent meg a médiában. Ugyancsak az Újratervezés-csoporthoz köthető Komáromi Zoltán, aki a 2014-es választás előtt Bajnai Gordon csapatában, majd a 2018-as voksolást megelőzően Karácsony Gergely mellett dolgozott. Komáromi később – Kálmán Olga csapatát segítendő – belépett a Demokratikus Koalícióba, annak egészségügyi kabinetében tevékenykedik, amelyet a párt honlapja szerint László Imre vezet.
Korányi László a Magyar Nemzetben a tisztújítás előtt politikai kalandoroktól óvta a kamarát. Kétségtelen, Kincses – aki egyébként harminc éve nem gyakorló orvos – pályafutása során valamilyen formában együttműködött szinte minden politikai párttal. Volt MDF-es országgyűlési képviselő 1990 és 1994 között, a Fidesz első kormányában kormánytanácsadó, a 2002-es MSZP–SZDSZ-kormány idején kormányzati háttérintézmények főigazgatója, végül az SZDSZ hatáskörébe tartozó minisztérium államtitkára a Gyurcsány-kormányban. Márpedig éppen a Gyurcsány-féle egészségügyi vezetés volt az, amely egyesületté minősítette vissza a Magyar Orvosi Kamarát, elvéve egyetértési, konzultációs jogait, egy sorba süllyesztve őket a bélyeggyűjtőkkel és a horgászokkal.
Erről a MOK előző elnöksége így írt egy közleményében:
Nem szerencsés, ha független köztestület programját olyan személy is jegyzi (ő Kincses Gyula – a szerk.), aki állami vezető szerepében ugyanazon köztestület meggyengítésén, sőt megszüntetésén munkálkodott, ráadásul az egészségügy elüzletiesítését is minden erejével szorgalmazta, szemben a MOK szolidaritási elven nyugvó, mindenki számára egyenlő eséllyel elérhető közfinanszírozott egészségügy fennmaradásáért folytatott küzdelmével. Mint köztudott, e nemzetstratégiai ügyben a kamara győzött.
Korányi Lászlónak pedig ez a véleménye:
A legsúlyosabb politikai megalkuvása, amiből a friss életrajzában szeretné magát tisztára mosni: a kamara visszaminősítése egyesületté, egyetértési és konzultációs jogainak megvonása. Mosakodása hiteltelen. Bármit is állít manapság. Nincs még egy orvos Magyarországon, akinek kevesebb erkölcsi alapja lenne a Magyar Orvosi Kamara elnöki tisztségére pályázni.
Ehhez képest Kincses a MOK egészen más szerepéről nyilatkozott megválasztása után:
Az orvostársadalom legfontosabb szervezetében zajló drámai változásoknak nincs politikai színezete.
Ugyanakkor hozzátette: a kamara ezentúl érdemi helyre tart igényt a szakpolitikában, ahol a korábbinál szigorúbb tárgyalópartnerként lesznek jelen. A reformok terén viszont nagyobb együttműködést szeretnénk a szaktárcával.
Kincses egyébként még a nagy választási győzelemre készülő Jobbik közelében is felbukkant. Tapolcán, 2017 decemberében tartotta első konferenciáját a Szövetség az Innovatív Alapellátásért (SzIA) nevű szervezet, Dobó Zoltán jobbikos polgármesterrel és Rig Lajos jobbikos országgyűlési képviselővel. Kincses a szervezet képviseletében a szerinte fenntarthatatlan alapellátás problémáit ecsetelte. Ezután – tavaly februárban – Vona Gáborral írt alá megállapodást az alapellátás megmentéséről. Akkori közleményük szerint „a Jobbik és a SzIA együttműködése jelzi, a kormányváltó erő nem politikai lózungokkal, hanem a legmagasabb szintű szakmaisággal készül az ágazat rendbetételére”. A Kekesonline.hu azonban feltárta, hogy a „legmagasabb szintű szakmaiság” mögött egy be sem jegyzett szervezet volt, jobbikos politikus tagokkal, miskolci címükön pedig még kapucsengő-felirat sem utalt a SzIA létezésére. Honlapjuk nem volt, Facebook-oldalukon a legutóbbi bejegyzés tavaly áprilisban született.
Forrás: Magyar Nemzet /Magyar Hírlap / PestiSrácok.hu; Fotó: MTI/Nagy Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS