Úgy tűnik, a pontos számítások ellenére mégsem működik a németek terve az orosz eredetű energiahordozókkal kapcsolatban. Habeck, Baerbock és Scholz többször szólongatta úgy az orosz gázt, hogy „gyere ide, takarodj!”, ám az orosz gáz csak a második tagmondatot vette figyelembe: nem jön. A német történelem a ciklikusságról szól; időről időre összehoznak maguknak egy jégbe merevedett katasztrófát.
10 napos figyelmeztető pauzát léptetett érvénybe a Gazprom Németországgal szemben az Északi Áramlat vezetéken. Az egyesen, mert a kettesre nem adták ki az engedélyt – a németek. Az hivatalos indoklás szerint karbantartást végeznek, emiatt kényszerültek nullára csavarni a gázcsapot. A németek attól tartanak, hogy a karbantartás végeztével sem indul újra a szállítás, hiába vállalták be az arcvesztést és beszélték rá Kanadát, hogy mégse vonatkozzon az embargó az Északi Áramlat ott megjavított turbináira. A hiányzó mennyiséget a szabadpiacról szerzik be, ami esetükben a holland gáztőzsde – jól fel is verték az árakat. Ha nem indul újra az Északi Áramlat, Putyin valóban elsüti az energiafegyvert, nem csak lengeti, akkor Németországba is megérkezik a recesszió.
Németország legnagyobb gázkereskedője, az Uniper hivatalosan is állami segítséget kér. A vállalat vezetője, Klaus-Dieter Maubach szerint a helyzet már fenntarthatatlan a számukra. Az orosz gázszállítás teljes leállása esetén akár tízmilliárd eurós veszteség halmozódhatna fel a következő hónapokban. A többségi tulajdonos Fortum azt javasolja, hogy az állam vegye át a céget. Így foglalta össze a Guardian a fejleményeket.
SZAURON SZEME KERESI, KUTATJA AZ EGY GÁZT
Mióta Manfred Weber egykedvűen felvetette, hogy európai gázszolidaritásra van szükség, mindenki elkezdett a hátrafelé, nyugatra is figyelni a keleti veszedelem mellett. Mert a germán T-800-as modell már csak ilyen; monokrómban körbenéz és bejelenti, hogy „Szükségem van a földgázodra és a vagyonodra!” Az osztrákok és az olaszok sietve bejelentették, hogy ők is bajban vannak, az OMW 70 százalékkal kevesebb gázt kap az oroszoktól, az ENI pedig egyharmadnyi gázhiánnyal indokolta, hogy Szauron szeme hiába tekintget délre.
A DRÁGÁBB ENERGIA TÖBBE KERÜL – FIZESSENEK A SZEGÉNYEK!
Az energiaárak ötszörösére, hatszorosára növekedtek egy év leforgása alatt. És még nincs vége, főleg, ha Putyin elvtárs úgy dönt, elege van az Ukrajnát támogató európai országokból, és teljesen lecsavarja a szénhidrogén exportot nyugati irányba. Csak felsorolás jelleggel, hogy milyen történetek keringenek az európai mindennapokról a magyar médiumokban:
- Németországban egy évente 20 ezer kilowattóra gázt fogyasztó háztartásnak idén 2000 euróval többet kell fizetnie a gázért, mint tavaly. A gázfűtés költsége megháromszorozódott egyes esetekben. Németországban a több mint 900 gázszolgáltató átlagosan 75 százalékkal emelte az árakat 2022-ben becslések szerint. Robert Habeck a német közszolgálati televízióban beszélt arról, hogy az őszre és a télre tervezett áremelések „háztartásonként a négy számjegyű tartományba esnének. Ez pedig egy család havi bevétele is lehet.”
- Ausztriában a lakossági gáz ára 73,5 százalékkal nőtt májusban az előző évhez képest.
- Életbe léptetett korlátozó intézkedések és takarékossági kampányok
- Olaszországban és Spanyolországban a közhivatalokat télen legfeljebb 19 fokra lehet fűteni, nyáron pedig nem lehet 27 fok alá hűteni.
- Németországban a középületekben addig nem kapcsolhatják be a klímát, amíg a hőmérséklet nem haladja meg a 26 fokot.
- A Frankfurt melletti Lahn-Dill járásban 86 iskolában és 60 konditeremben lekapcsolták a melegvíz-ellátást szeptember közepéig, hogy így 100 ezer eurót takarítsanak meg.
- Düsseldorfban ideiglenesen bezárták a Münster-Therme uszodakomplexumot a nyári hónapokra, energiatakarékossági okokból.
- Nürnberg városában a négy fedett uszoda közül hármat bezárnak a nyári hónapokra, hogy spóroljanak az energiával. A város polgármestere, Marcus König szerint időben fel kell készülniük a gázellátás esetleges korlátozására.
- Észak-Rajna-Vesztfáliában egyes minisztériumok a klímahasználat csökkentése mellett a meleg vízzel is spórolnának: korlátoznák a melegvíz-elérést a konyhákban és a mosdókban. A düsseldorfi gazdasági és klímavédelmi minisztériumban kevesebbet akarnak fűteni ősszel és télen, és korlátozzák a melegvíz-használatot. Az igazságügy-minisztérium szóvivője bejelentette, hogy már melegebb hőfokra állították be a klímát.
- A német szövetségi parlamentben a képviselők és munkatársaiknak irodáit, és az adminisztrációs részleget télen 22 fok helyett csak 20 fokra szabad felfűteni, nyáron pedig az eddigi 24-26 fok helyett 26-28 fokra lehet állítani a klímát. Hasonló intézkedést vezetne be Saar-vidék állami parlamentje is, csak 20 fokig fűtenének télen, azt viszont még vizsgálják, hogy a 19. századi műemlék épületben ez hogyan valósítható meg.
- A holland kormány már tavasszal kampányt indított, amelyben arra szólítja fel az embereket, hogy kapcsolják le a központi fűtést és zuhanyozzanak rövidebb ideig, hogy energiát takarítsanak meg, és ezzel csökkentsék az ország függőségét az orosz üzemanyagimporttól az egyre növekvő energiaárak közepette. “Vegyenek fel meleg kabátot vagy pulóvert, zoknit és papucsot” – tanácsolták a kampányban.
- A dán energiaügynökség rendkívüli takarékossági lépéseket vár a lakosságtól. Egy 3,6 millió dolláros kampány keretében arra szólítják fel az embereket, hogy zuhanyozzanak rövidebb ideig, szárítsák a ruháikat a szabad levegőn, és húzzák ki a tápkábeleket otthon, amikor nyaralni mennek. Az ügynökség egyik vezetője szerint azt remélik, hogy a dánok a saját pénztárcájuk, az energiaellátási problémák és a klímavédelem miatt is mérséklik a fogyasztásukat. „Kevesebb gázt kell majd importálnunk Európába, ha rávesszük a háztartásokat a fogyasztásuk csökkentésére.”
Ha kirémüldöztük magunkat és örülünk, hogy nálunk – a ma bejelentett intézkedések értelmében az átlagfogyasztás mértékéig, de mégiscsak – fenntartható a rezsicsökkentés, akkor az iménti felsorolás a jelen állapotainak tükre. Ősszel és télen további korlátozások várhatóak, egyáltalán nem légből kapott a feltételezés, hogy tömeges haváriának leszünk szemtanúi. Keleten háború, nyugaton hideg és recesszió – mégiscsak egész jó hely ez a Kárpát-medence.
MI LETT VOLNA, HA?
Érdemes belegondolni, mi lett volna, ha hallgatunk a baloldalra és marad, sőt, teljesen végbemegy a lakossági energiapiac liberalizációja („majd a fogyasztó polgár eldönti, kitől veszi meg az áramot, gázt, igaz, ugyanazon a vezetéken”), máris fizethetné mindenki a négyszeres meg hat és félszeres árat. Szintén csak néhány idézet a közelmúltból:
- „Az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni. (…) A rezsicsökkentés kivezetéséről se beszélünk, hiszen egyszer megadta ezt az Orbán-kormány valakinek, akkor ebből nagyon nehéz kimászni. De ennek iszonyatosan tovagyűrűző káros hatása van a környezetvédelemre is. Az igazságosság szempontjából is. (…) Éppen, hogy az árakon keresztül tudunk ösztönzőket képviselni.” (Márki-Zay Péter)
- Riporter: „A rezsicsökkentésről például mi lesz a közös álláspont?”
Gyurcsány Ferenc: „Az egy hülyeség.” - „Egy biztos, tehát, hogy a rezsicsökkentésnek azt a formáját, amit Orbán Viktor kitalált, azt nem szeretnénk fönntartani.” (Márki-Zay Péter)
- „Tehát ahhoz, hogy fenntarthatóvá alakítsuk a gazdaságot, ahhoz igenis érezni kell az energiaár-növekedést és azokat az externáliákat, amiket ráterhelünk a fogyasztókra. (…) A végén mindent a fogyasztó fizet, olyan nincs, hogy nem a fogyasztó fizeti meg, hogy nem az ember fizeti meg.” (Márki-Zay Péter)
- „Fenntartható rezsicsökkentést! A Fidesz rezsicsökkentése fenntarthatatlan. Amikor a világpiaci árak alacsonyabbak voltak, mint befagyasztott rezsi, akkor a különbözetet nem adták oda a fogyasztóknak. Most, amikor a piaci árak magasabbak, akkor a különbözetet a magyar állampolgárok fogják megfizetni, hiszen a kormány veszteségessé teszi azokat a közműcégeket, amelyeket adófizetők pénzéből kell majd megmenteni – ezt tették a víziközmű-cégekkel is. A valódi rezsicsökkentés a meg nem termelt, el nem fogyasztott energia, amely fenntartható és nem terheli az adófizetőket sem.” (Márki-Zay Péter)
- „Mi azt vállaljuk, hogy ha a világpiaci ár megengedi, akár csökkentjük is az energiaárakat.” (Márki-Zay Péter)
- „Gyurcsány szerint Orbán Viktornak olyan szavakat kellene megtanulnia, mint az együttműködés, partnerség és dialógus. Még háromszor rezsit csökkentenek, aztán ők fognak fizetni, hogy hajlandók legyünk fűteni. Lehet tapsikolni, hogy letörünk minden hasznot, de akkor a végén éhen halunk, mert egy jól működő gazdaságban kell a haszon” (Gyurcsány Ferenc)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS