A magyar piac tíz százalékát teszik ki az áfacsalással érintett étolajok – írja a Magyar Nemzet piaci szereplőkre hivatkozva. A lapnak nyilatkozó Köves András, a kiskunfélegyházi étolajgyártó, az NT Kft. kereskedelmi igazgatója szerint az igazi a probléma azonban a termékek egészségre ártalmas hatása.
A szakember szerint azok a termékek gyanúsak, amelyeket jóval ár alatt meg lehet vásárolni. Általában az itthon előállított étolajoknál 100-200 forinttal kerülnek kevesebbe, ezt az árkülönbséget a szakértők szerint csak áfacsalással lehet elérni.
A legnagyobb gond a „gyanús” étolajokkal, hogy veszélyesek lehetnek az egészségre, mert a szántóföldtől az asztalig megkövetelt tételes nyomon követés ezeknél a termékeknél nem lehetséges – fejtette ki Köves András. Mint mondta, ha például nem megfelelően tisztítják a növényt, a benzopirén nevű anyag benne maradhat az étolajban. Ez egy olyan aromás szénhidrogén, amely főleg a gépkocsik kipufogógázában található meg. Mivel a legtöbb napraforgó autóutak mellett terem, ezért nagy eséllyel tartalmaznak ilyen anyagot a növények. A szakember elmondása szerint a legtöbb gyanús termék nyers részét Ukrajnában gyártják, ahol sok tábla az utak mellett található. De nem csak az utak mentén kerülhetnek egészségre ártalmas anyagok a napraforgóba, a régi típusú magszárítók alkalmazása során is szennyeződhetnek a magok. A benzopirén az egészségügyi vizsgálatok szerint rákkeltő, genetikai károsodásokat okoz.
Köves András felhívta a figyelmet arra, becslése szerint a piac körülbelül tíz százalékát teszik ki ezek a gyanús termékek, vagyis tavalyhoz képest megduplázódott a számuk. Hozzátette, nem csak hazánkban, a régió többi országában is komoly problémát okoznak az olajok, Szlovákiában és Csehországban hozzánk képest még rosszabb a helyzet. A szakember a lapnak elmondta, megkeresték a problémával a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) illetve Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert. Az ügyben alapos vizsgálat várható.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Nébih
Facebook
Twitter
YouTube
RSS