Kőkeményen szorongatta és sarokba akarta szorítani a Fenyő-gyilkosság miatt Gyárfás Tamást a leszámolásos ügyek kulcsfigurájának tartott rettegett olajmaffiózó, Portik Tamás – ez derül ki egy, a PestiSrácok.hu által megszerzett hangfelvétel 52 oldalas leiratából. A felvételt rögzítő Portik egyértelműen abban volt érdekelt, hogy kicsikarjon a Nap TV volt elnökétől egy mondatot, miszerint az ő parancsára likvidálták Fenyő Jánost. Noha az Energol-vezér többször, visszatérően megemlítette, hogy Gyárfás a megbízója „az évszázad egyik bűnügyének”, Gyárfás mindig visszautasította beszélgetőpartnere állítását. Jelenleg mindkettőjüket felbujtással gyanúsítják a Fenyő-ügyben, de Portik és Gyárfás Tamás is ártatlannak vallja magát. Gyárfás portálunknak úgy nyilatkozott, „abszurdum”, hogy köze van a gyilkossághoz, és szerinte az új leiratok is ezt igazolják. A dokumentumban a médiacézár másik nagy ellensége, a volt Postabank-vezér, Princz Gábor neve is előkerül.
Néhány nappal ezelőtt egy hangfelvétel-leirat alapján az Index.hu írt arról, hogy a bujkálásból 2003-ban hazatérő, ma már az Aranykéz utcai robbantás és a Prisztás-gyilkosság megrendelése miatt jogerős fegyházbüntetését töltő Portik Tamás Gyárfás segítségét kérte egy állítólagos zsarolási ügyben, ami miatt újra a rendőrség látókörébe került:
Állítólag benne vagyok egy zsarolásban. 98-as ügy, ami 8 év múlva évül el. Mindig, mindig tudod valami új…
„Van egy ember, aki tudja, hogy mi történt a politikai robbantásoknál”
Portikot 1997. őszétől a végül nevetség tárgyává váló Energol-ügy miatt körözték hat évig. Ezután kereste fel a Nap TV egykori elnökét, akit arra kért, hogy kapcsolatai révén hozza össze tekintélyes politikusukkal, vagy rendőri vezetőkkel. A felelősségre vonástól rettegő maffiózó közölte Gyárfással, hogy ő olyan információkkal rendelkezik, amely az akkori MSZP-SZDSZ kormány számára nagyon értékesek lehetnek, és abban bízott, hogy Gyurcsányék ezért cserébe szemet hunynak bűnei fölött. Portik ezzel kapcsolatban az úgynevezett politikai színezetű robbantásokra utalt:
Én azt gondolom, hogy, hogy nagyon nagy szívességet tettem neked. Egy ruppót nem adtál, hanem azt ígérted meg, hogy ha én segítek neked, te is segítesz nekem… Jó, szeretnék nyílt kártyákkal játszani… Van egy ember, aki tudja, hogy mi történt a politikai robbantásoknál…. Össze is lett állítva a dolog, a Torgyán, stb.
Ahogy az köztudott, az 1998-as országgyűlési választások előtt és után ismeretlen személyek, hivatalosan ismeretlen okból különböző robbantásos merényleteket hajtottak végre Magyarországon: bomba robbant Torgyán József és Szájer József lakásánál, illetve a Fidesz Lendvay utcai székházánál is. Az Index azt is megírta, hogy az általuk megszerzett leiratok szerint Portik arra törekedett, hogy kiprovokáljon Gyárfástól legalább egy olyan mondatot, miszerint neki köze lenne a Fenyő-gyilkossághoz. A portálunk birtokába került új, 52 oldalas, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által írt leirat lényegében ennek a beszélgetésnek a folytatása, amely az eddig nyilvánosságra került iratoknál is pontosabb, hiszen jóval kevesebb helyen van kipontozott, vagy érthetetlen rész. Olyan beszélgetésrészlet egyelőre nem került elő, amiben Gyárfás elismeri, hogy gyilkosságra adott megbízást.
Minden a zsarolási üggyel kezdődött
Ismert, 2017 őszén a zsarolók Gyárfás otthonának levélszekrényébe bedobtak egy kazettát, amit Gyárfás 2017. november 27-én egy szlovák maffiózó, Imrich K. által korábban átadott, öt oldalas irománnyal együtt maga vitt be az NNI-be. Végeredményben ezek alapján lett Portikkal együtt a Fenyő-gyilkosság gyanúsítottja. A bedobott kazettán található felvételek manipuláltak voltak, a közülük megismertetett hét rövid bejátszásban rengeteg helyen szavak, mondatrészek, vagy teljes mondatok egyáltalán nem érthetőek. A zsarolók nyilván úgy állították az össze, hogy Gyárfás megrettenjen tőle, és fizessen. A hatóságok által megszerzett, vágatlan felvételek már követhetőek, még ha ebben is vannak érthetetlen részek.
Portik: Felajánlottak már 28 vádalkut, most szórakozol velem? 28-at, és én úgy élek mint egy állat. …. Én nagyban segítettem neked, és te segítesz nekem. Én szeretnélek megkérni arra, hogy 3 havonta, vagy 6 havonta néha becsöngetek, és akkor beszéljünk fél órát…
Gyárfás: Sok összefüggést, minden szavadat nem értem, de nem is kell.
Portik: De mondjad, akkor melyiket nem érted?
Gyárfás: Azt, hogy velem kapcsolatban ígérnek vádalkut? …Velem?
Portik: A Fenyves-ügyet, hogyne… Én segítettem neked a Fenyvesi ügyben, így van… Lesz egy olyan időszak, mikor be fogok menni, főleg most, lehet, hogy így néz ki.
Gyárfás: Nem is értem, tényleg nem értem…, olyan messze áll tőlem ez a fajta szemlélet, ez a … könyörtelen farkastörvény…tehát, hogy a másikat meggyalázni vagy eltüntetni vagy agyonverni, vagy megsemmisíteni…
„Amíg élsz, börtönben leszel”
Utóbbi párbeszédből is kitűnik, hogy Portik valamilyen segítséget akart kikényszeríteni Gyárfástól, akiről pontosan tudta, hogy a találkozásuk idején az egyike volt azoknak, akikre a rendőrség a Fenyő-gyilkosság miatt gyanakodott, ezért szorult helyzetben van. Gyárfás a rendőrségnek elmondta: Portik csupán azt ajánlotta fel neki, hogy az ellene 1996-ban adócsalás miatt Kaposváron folyó eljárásba megpróbál belenyúlni. A segítség végül elmaradt, mert kiderült: Portiknak ott nem voltak rendőri kapcsolatai. Gyárfás szerint az is a kaposvári üggyel kapcsolatos, amikor arról beszél, hogy Portik valamit mutogatott, jelzett. A rendőrök úgy vélik, ez Fenyő meggyilkolására vonatkozott, Gyárfás viszont azt mondja, Portik a kezével a pénzre utalt:
Gyárfás: Azon túl, hogy te azt mondtad, hogy nekem segít(sz)… mutogattál!
Portik: Igen.
Gyárfás: Én becsületszavamra nem tudom, hogy te mit csináltál, és én mindent elhiszek neked.
Portik: De, várjál, nem segítettem?
Gyárfás: Az ügy megoldódott!
Portik: De nehogy azt mondd, hogy én nem segítettem.
Gyárfás: Én azt mondom neked, ahogy mondtad, hogy egy ruppót nem fizettem. Ilyen (ember) nincs a Földön, hogy az életét kockáztatja, és tesz egy ilyen szolgálatot…
Portik: Hát én be tudom bizonyítani Tamás, hogyha akarod. Neked örök életedben börtön lesz, amíg élsz, börtönben leszel!…
„Azt le se tagadom, tettél jeleket”
Volt, hogy Portik a fenyegetések után hirtelen negédessé vált: „Gazdám vagy akkor! Gazdám vagy!…Legmesszebb menőkig tisztellek.” Ma már tudható, hogy ezeket a “húzd meg, ereszd meg” párbeszédeket az energolos hosszú évek során rögzítette, és a hatóság meg is kérdezte Gyárfástól, miért találkozott annyiszor Portikkal. A Nap TV egykori tulajdonosa azt állította, azért, mert tartott Portiktól, aki nem pénzzel, hanem pszichésen zsarolta, nyíltan fenyegette a beszélgetések alatt, amelyek sokszor – Portik közbevágásai miatt – nehezen érthetőek:
Gyárfás: És utána jött egy pali, és még csak nem is beszéltünk erről, hanem te, azt le se tagadom, tettél jeleket, hogy, hogy ami ő, értelmezhető sokféleképpen, és utána a helyzet megoldódott… van-e ilyen ember a földön, ilyen áldott jó?…
Portik: Most melegítesz. Én nem tettem ilyeneket (pedig a leiratok szerint ezt ő maga ismeri el – PS). Te azt mondtad nekem, ha már ennyire akarsz, és nyugodtan vetkőztessél le.
Gyárfás: Igen.
Portik: Te azt mondtad nekem, mikor én megkérdeztem még akkor is, hogy igaz, lassan nem tudom hány éve volt, ’96? Azt hiszem, lassan 8-9 éve.
Gyárfás: Igen.
Portik: Én azt kérdeztem tőled, hogy mi legyen az emberrel? Szétbasszuk? Erre te azt mondtad, hogy igen. Ne, nem én tettem(?) ilyeneket (?), most nehogy kitaláld a végén.
Gyárfás: Én azt úgy emlékszem akkor, hogy…
Portik: És te mondtad nekem, hogy külön, hogy nem érted, hogy miért, de tönkre akarja tenni, el akarja venni tőled a tévét, stb. (ezt Gyárfás soha nem tagadta – PS)
Gyárfás: Így van.
„Kezet is fogtunk, azt is tudod”
Később Gyárfás megemlíti beszélgetőpartnerének, hogy halála előtt kibékült Fenyővel: „…kezet is fogtunk, azt is tudod”, de Portik újra közbevágott:
Ha megmaradt volna az az ember, akkor te nem maradtál volna meg… El is taposott volna.
Amiket Portik állít, az egyértelműen a Fenyő-gyilkosságra vonatkozik, és a rendőrök azt feltételezik, hogy párbeszédeik „kényesebb” részei is a Margit utcai gyilkosságról szólnak, ám mivel Gyárfás mindig visszautasította, hogy ő erre utasítást adott, a felbujtás ezek alapján nehezen állna meg. Gyárfás szerint Portik mindig úgy irányította a beszélgetést, hogy a Fenyő-ügyre terelődjön a szó. Igaz, azt nem tudni, hogy mik azok a hanganyagok és tanúvallomások, amiket nyomozati érdekből visszatart a rendőrség. Az igazi áttörést persze az jelentené, ha a pár hónapja lefoglalt több száz órányi hangfelvétel között találnának olyat, amely a gyilkosság előtt készült, és azon konkrétumok hangzanak el, ám a Nap TV volt tulajdonosa szerint ilyen szövegrészlet nem kerülhet elő, mert nem adott megbízást Portiknak a gyilkosságra.
„Az évszázad ügye”
Az olajmaffiózó fenyegetőzött azzal is, hogy bemegy a rendőrségre és közli, hogy Gyárfás a megbízó:
Há’ megmondom, hogy hát ő a megbízó, ő csinálta, mi közöm hozzá, leközvetítettem. Elmondom neked, mennyit kapnék érte, szerintem semmit. Tehát az, hogy (nem érthető egy szó) üggyel. Az évszázad ügye. Majd mosd ki magad, ahogy tudod! Vannak nagy nevek, politikai barátaid.
Ez az újabb kiszólás azért irreális, mert Portiknak tudnia kellett: ezzel az állítással saját magát is gyanúba keverné, hiszen egy ilyen cselekedet miatt ugyanúgy felelősségre vonhatnák a hatóságok (ez később meg is történt – PS).
Gyárfás később nyomatékosítja Portiknak, azt szeretné inkább tőle hallani, ő sem vett részt semmiben, „mert, nem volt mit tennie”. Erre reagálva Portik újra „ráugrik” a Fenyő-témára: „Dehogynem! Ne hülyéskedj már! Lett volna mit! Most mér’, megint mér’, ja értem, hogy nem volt mit. Jó! Hát te vagy a megbízója az egyik ilyen évszázad ügyének!” Aztán így folytatta:
legyen egy síp a nyakadban neked és egypár nagy embernek. Ha szükségetek van rám –én nem is jelentkezem, el tudok menni külföldre is -, megfújjátok a sípot, ha kellek, ha nem, akkor én nem megyek. Ennyit szeretnék elérni tisztán. Erre vágyok 15 éve, vagy 20 éve! Ezt mondom, én nekem ez a filozófiám, fekete és fehér. Ha te azt mondod nekem, hogy a következő célpontom az az…”
– mondaná tovább Portik, de Gyárfás itt is elzárkózik: „Isten őrizz!”. Emlékezetes, hasonlóan utasította el Gyárfás azt is, hogy Portik „elintézze” Tasnádit, aki az energolos állítása szerint megkereste őt azzal, hogy tudja, milyen viszonyban van az úszószövetség volt elnökével:
Portik: Elintézem, ha kell? (Tasnádit – PS)
Gyárfás: De nem kell.
Portik: Csak mondom.
Gyárfás: De nem.
Tasnádi Péter volt az, aki a rendőrségen és korábban az alapügy bírósági szakában tett vallomásában azt állította, hogy 1997. őszén Gyárfás megbízta őt Fenyő megölésével, ám a „munkát” nem hajtotta végre, csak a megbízási díjat vágta zsebre.
A leiratokkal kapcsolatban portálunk Gyárfás Tamást is megkereste. A Nap TV volt tulajdonosa a PestiSrácok.hu-nak újfent elmondta: Portik arra törekedett, hogy kiprovokáljon tőle egy olyan mondatot, miszerint neki köze lenne a Fenyő-gyilkossághoz. Gyárfás hangsúlyozta: egészen az utolsó találkozójukig fogalma sem volt, hogy Portik rögzíti a beszélgetéseiket, emiatt a mindenkori diskurzusuk ilyen értelemben igencsak egyoldalú volt, hiszen Portik tisztában volt azzal, hogy újra és újra mit miért mond, ő tulajdonképpen a magnóra beszélt. Gyárfás nyomatékosította: ha lett volna félnivalója az őt szintén szorongató Tasnáditól, akkor nem tiltakozik Portik ajánlatakor, bár annak még a feltételezése is borzasztó, hogy ilyenre képes lett volna – emelte ki a Nap TV egykori vezetője, hozzátéve, hogy tanúvallomások igazolják: Tasnádi egy ideig azzal hivalkodott, hogy ő ölette meg Fenyőt, majd váltott és „csak” azzal büszkélkedett, hogy a semmiért pénzt csalt ki tőle. Szerinte képtelenség, amit Tasnádi mond, és a volt keresztapa csak ráült arra a hangulatra, amit a Fenyő-ügy egykori főnyomozója, Kovács Lajos keltett ellene.
„Princznek rengeteg munkát megcsináltam”
Az 52 oldalas irat érdekessége még, hogy abban Portik beszél a nemrég elhunyt Postabank-vezérrel való kapcsolatáról is: „a Princzel nagyon jóban vagyok különben. Azt tudom, hogy a Princznek rengeteg munkát megcsináltam és a Princz a legmesszebb menőkig , leemelem a kalapomat a Princz előtt. amikor megkerestem idáig, ha pucolós voltam, ha nem, szó nélkül jött, mindenbe’ segített”. Majd hangsúlyozta: kapott „lét is”, kedvezményes hitelt annak idején a Postabanktól. A bankár több vallomás szerint a Portik tulajdonában lévő Művészinas étterem rendszeres vendége volt, és az energolos egyik embere, H. Tibor rajta volt a hírhedt VIP-listán. Princzre Gyárfáshoz hasonlóan ugyancsak potenciális felbujtóként tekintettek a hatóságok, miután a Postabankhoz tartozó sajtóportfólió miatt konfliktusba keveredett Fenyő Jánossal, aki bizalmasa, Perczel Tamás szerint a páncélszekrényében őrizte a bank eredeti és a meghamisított mérlegét is, ám ezek a dokumentumok Fenyő halála után rejtélyes módon eltűntek.
Portik a bankárt is szorongathatta?
Információink szerint a gyilkosság után a rendőri vezetés megtiltotta a Fenyő-gyilkosság ügyében eljáró rendőröknek, hogy „rádolgozzanak” Princz Gáborra. Princz esetleges érintettségéről Radnai László is beszélt a nyomozóknak. Az egykori keresztapa Portik albán katonájától, Salihi Meadtól hallotta, hogy az olajos nagyvállalkozó jóban volt a bankárral. A külföldi gengszter arról is beszélt a Conti-Car főnökének, hogy nem sokkal Fenyő János médiacézár halála után Portik Tamás megbízta egy ismerősét, T. Tamást, hogy a Keleti pályaudvarnál lévő egykori Postabank-fiókból vegyen föl részére 120 millió forintot. A rendőrségi nyomozás szerint, ha nem is konkrétan a pályaudvarnál, de a környékén volt bankfiók, igaz, Princz Gábor a kihallgatásán tagadta, hogy ilyen pénzfelvétel történt volna. A Princz-szál abból a szempontból is érdekes, hogy ha Portik valóban minden fontosabb beszélgetését rögzítette, akkor elképzelhető, hogy előkerülhetnek olyan hanganyagok, amelyeken az Energol-vezér Gyárfáshoz hasonlóan a bankelnököt is szorongatta.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS