Precedens-értékű döntést hozott a kúria az állami földekre kiírt NFA-pályázatok elbírálásával kapcsolatban – állítja a GreenPeace -, amelyben többek közt megerősítette, hogy általánosságban vizsgálni kell a pályázatok kiírásának és elbírálásának jogszerűségét. A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ által indított per azonban több kérdést is felvet. Ha az új pályáztatási rendszer aggályos is, a régi gyakorlathoz – amikor földbárók fillérekért bérelhettek állami földet évtizedekre – sem kellene visszatérni.
A Kúria helyben hagyta a másodfokú bíróság döntését, amelyben megsemmisítette a Nemzeti Földalapkezelőnek (NFA) a Mező Vidék Bt.-vel megkötött szerződését – írja közleményében a GreenPeace. A bíróság tehát a legfelsőbb szinten is megerősítette, hogy az NFA törvényt sértett a kishantosi földek pályáztatásakor 2013-ban, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ joggal indított pert az általa korábban bérelt állami földekre kiírt NFA-pályázatok elbírálása ügyében.
Emlékezetes, a Kúria döntését megelőzően 2015. június 17-én a másodfokú bíróság már elfogadta Kishantos érveit; ítéletében semmissé tette az egyik új bérlő (a Mező Vidék Bt.) és az NFA közötti szerződést. Emellett döntött arról is, hogy az NFA pályázati kiírásának és elbírálásának jogszerűségét vizsgálnia kell a bíróságnak, és ezért ezt az ügyet visszautalta első fokra. Az NFA és a Mező Vidék Bt. azonban nem fogadta el a jogerős ítéletet a szerződés megsemmisítéséről, és a Kúriához fordult, ám az megerősítette a megtámadott másodfokú ítéletét.
A GreenPeace közleményében arról ír, a precedensértékű ítélet arra utal, hogy a bíróságok ténylegesen számon kérhetik a NFA-n a jogszabályok betartását. Mint fogalmaznak, „reméljük, hogy a jog eszközével a magyar termőföld jó kezekbe kerülhet, és minél több tisztességes gazdálkodó számára nyílik lehetőség az ökológiai gazdálkodás folytatására, Kishantos mellett más területeken is”.
Forrás: GreenPeace közleménye
Fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS