A legnagyobb magyar civil szervezet tagjai is ott vannak a gátakon. A gátak kiépítésében, megerősítésében éppúgy részt vesznek, mint ahogy a közbiztonságot erősítve, az igényeknek megfelelően rendészeti, illetve közlekedésirányítási feladatokat is végeznek. Azaz továbbra is részt vesznek az árvízi védekezésben a polgárőrök. A büntetés-végrehajtás dolgozói mellett immár fogvatartottak is segítenek megfékezni az évtized árhullámát. Rabok most már a gátakon is dolgoznak, eddig a börtönökben rakták meg negyedig a homokzsákokat, amiket aztán börtönőrök szállítottak a védendő gátszakaszra.
A szakemberek – a vízügyesek, a tűzoltók és a katasztrófavédők -, a katonák mellett most már ezrével küzdenek civilek a gátakon az idővel, hogy még az évtized árvízének megérkezése előtt elkészüljenek az elengedhetetlen munkákkal.
Az ár a Szigetközben ma tetőzött, hogy aztán tovább iramoljon lefelé a Dunán. Ma reggeli adat szerint 6500 m³/s víz zúdul le, normálesetben ez az adat általában 1000 m³/s. Budapesten szombatra várják az árvíz csúcsát.
Továbbra is ott küzdenek a gátakon a polgárőrök
Túrós András elnökletével az Országos Polgárőr Szövetség(OPSZ) Árvízi Munkacsoportja áttekintette ma a polgárőrség árvízi védekezésben való részvételét a Duna menti területeken, valamint meghatározta a további feladatokat – tudatta a Pesti Srácokkal Bakonyi Ágnes, az OPSZ sajtófőnöke.
Az OPSZ elnöke mindenekelőtt elismerését és köszönetét fejezte ki annak a több száz polgárőrnek, akik immár a Duna teljes magyarországi szakaszán aktívan részt vesznek a védekezésben, homokzsákokat pakolnak, a szakemberek útmutatása szerint építik a védőgátakat, közreműködnek a veszélyeztetett területek lezárásában, közlekedésbiztonsági és jelzőőri feladatokat látnak el a folyóparti utakon és a gátak mentén.
Pest vármegyében mintegy 200, Győr-Moson-Sopronban 140, Budapesten pedig 150 polgárőr vett részt az eddigi védekezési munkákban. A fővárosban és a Budapest feletti szakaszokon jelenleg jelző-és figyelőszolgálatot látnak el a polgárőrök, míg a főváros alatti részeken részt vesznek a gátak építésében és megerősítésében.
Mivel a Duna vízszintjének változásai különféle lakosságvédelmi intézkedéseket igényelnek – a közutak forgalmának részleges, esetleg teljes korlátozását, néhol a kitelepítést is – a munkacsoport áttekintette a polgárőrség várható feladatait.
A munkacsoportot vezető OPSZ elnök kérte az érintett vármegyei polgárőr szövetségek elnökeit, hogy a helyben működő operatív törzseknél tájékozódjanak, a védekezést segítő munkálatok mellett, hol válhat szükségessé kitelepítés, és ha azok megindulnak, akkor a hatóságokkal egyeztetve, lássanak el járőr- és őrző-védő szolgálatot a kiürítendő területen élők által hátrahagyott javak védelmében.
Börtönőrök és rabok a gátakon
Továbbra is országszerte segítjük az árvízi védekezést – írta a PS-hez eljuttatott közleményében a BVOP Kommunikációs Főosztály sajtótisztje.
A büntetés-végrehajtás munkatársai és a fogvatartottak folyamatosan dolgoznak, országszerte több százan veszik ki részüket az árvízhullám megfékezésében.
A védekezésbe már a rabokat is bevontak, akik az elmúlt napokban már több mint 90 ezer homokzsákot töltöttek meg, amelyeket a BV hivatásos munkatársai szállítanak el azokra a területekre, ahol azokra a legnagyobb szükség van.
Új helyszínként Vámosszabadinál kapcsolódtak be az árhullám megfékezésébe a bévések: csütörtökre virradóra 50 kollégánk több mint 4000 homokzsákot töltött fel. Napközben a börtön falain kívül, fogvatartottak bevonásával folytatják a vámosszabadi munkálatokat: két váltásban 50-50 fogvatartott segíti az árvízi védekezést.
A Margit-szigeten továbbra is több mint 200 bévés éjjel-nappal tölti a homokzsákokat, alakítja ki a védműveket.
A Váci Fegyház és Börtön közvetlenül a Duna-parttal határos, itt a fogvatartottak és a bévések a védvonal megerősítésével készülnek az egyre növekvő árhullámra.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS