A várakozások szerint jövő héten újabb kilencven nappal megtoldhatja az illetékes nyomozási bíró dr. S. Gy. letartóztatását. Bár a magyar hatóságok nem árulták el, hogy mivel gyanúsítják az Afrika-szakértő volt diplomatát, a PestiSrácok ügyvédi körökből megtudta: befolyással üzérkedés minősített alakzatát róják a terhére. A gyanú alapját állítólag egy rá nézve terhelő vallomás teremtette meg, az ügy pedig összefügg a B. János, volt Sierra Leone-i tiszteletbeli főkonzul elleni váddal. Kérdés, mit tudnak bizonyítani a nyomozó ügyészek a több mint tíz (!) évvel ezelőtti ügyekből.
A magyar sajtó teljes érdektelensége kíséri dr. S. Gy. letartóztatását. Vélhetően azért kezelik így az ügyet, mert olyan dolog, amelyhez semmi előny, haszon, érdek nem fűződik számukra; nem érdekes. Pedig a nemzetközileg is ismert és elfogadott Afrika-szakértő elleni eljárás távolabb mutat, mint egy egyszerű korrupciós gyanú. Mindössze egy magyar blog fejtett ki konteónak tűnő gondolatsort a PestiSrácok cikke nyomán.
A magyar-francia kettős állampolgárságú S. Gy.-t három hete vették őrizetbe befolyással üzérkedés minősített esetével gyanúsítva, majd elsősorban az összebeszélés, bizonyítékok eltüntetésének veszélye miatt 30 napra le is tartóztatta az illetékes nyomozási bíró. Amit jövő héten jó eséllyel meg is hosszabbít majd újabb 90 napra.
Egy minden gyanún felül álló egyetemi tanár?
S. Gy. ismerői, barátai egyként állítják: kizárt, hogy bűncselekményt követett volna el. Eddigi pályafutása alapján éppen a másik oldalra, a törvény betartásán örködők oldalára lehet besorolni. Az életrajza is erről árulkodik:
- Kinevezett főiskolai tanár, a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tagja.
- Rádiós újságírói képzést követően (1986–87) a Magyar Rádió szerkesztő-riportere, a rendszerváltás utáni rendőrség első civil szóvivője, az ORFK sajtófőnöke.
- A kilencvenes évek közepétől tanácsadó cégek tulajdonosa, szakmai vezetője, 1996-ban kormányfőtanácsadó, a miniszterelnök sajtótitkára.
- A harmadik világ fejlődési kérdéseivel 1989 óta foglalkozik, a magyarországi Európa Mozgalom és a JEF (Ifjú Európai Föderalisták) alapító tagja.
- 1997-től a Gambiai Köztársaság budapesti konzuli képviseletének vezetője tiszteletbeli konzuli, majd főkonzuli rangban.
- 1999-ben Gambia párizsi nagykövetségének Romániáért felelős politikai attaséja, 2000-től Romániára, Ukrajnára, Bulgáriára, Szlovéniára (2003) és Koszovóra (2009) is kiterjedő akkreditációval.
- 2005 júniusától nagyköveti rangban Gambia bécsi ENSZ képviseletének vezetője, állandó képviselő az Átfogó Atomcsend Szerződés Végrehajtását Ellenőrző Bizottság (CTBTO) és az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete (UNIDO) mellett.
- 2001–2003 között alapító tisztségviselőként, majd 2009-től ismét a Magyarországon Akkreditált Tiszteletbeli Konzuli Testület elnöke.
- Szakterülete a multilaterális gazdaságdiplomácia, a nemzetközi fejlesztés és a szubszaharai Afrika.
- Alapítása óta a Geopolitikai Tanács Afrika Kutatási Központ elnöke.
- Az Európai Bizottság EuropeAid Iroda regisztrált szakértője, számos ENSZ-projekt aktív résztvevője, a Migrációs Politikát Fejlesztő Nemzetközi Központ (ICMPD) tanácsadója, a Royal African Society tagja.
Ki alkudott meg, ha megalkudott, S. Gy. bőrére?
A PestiSrácok megtudta: S. Gy. védelmét ügyvédcsoport látja el. Úgy tudjuk, egyelőre csak egy vallomást tártak a védők elé, az azonban összefügghet egy januári vádemeléssel.
Ismeretes: a Központi Nyomozó Főügyészség külföldi hivatalos személlyel kapcsolatban – részben vesztegetést állítva – üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vádat január 29-én B. János ellen a Fővárosi Törvényszéken.
A vádirat lényege szerint B. János 2016 és 2021 között összesen öt külföldi személynek anyagi ellenszolgáltatásért cserébe azt ígérte, hogy afrikai és óceániai országok tisztviselőinek segítségével – esetenként nekik pénzt juttatva – elintézi, hogy ezen országok vonatkozásában tiszteletbeli konzuli és különleges megbízotti pozíciót kapjanak. Közbenjárásának eredményeként két külföldi állampolgár megkapta a kívánt pozíciót. A vádlott ezen „ügyintézésekért” cserébe összesen 214 ezer euróval gazdagodott.
B. János ezen időszakban maga is az egyik afrikai ország – lapértesülések szerint Sierra Leone – tiszteletbeli konzulja volt, majd egy másik állam ENSZ bécsi nagykövete, továbbá egy bécsi székhelyű nemzetközi szervezet igazgatótanácsának tagja, ahol ugyancsak ezen államok egyikét képviselte.
Megjegyzés: mivel külföldi hatóságoktól több jelzés érkezett rá, a magyar külügy lépett és elveszítette ezt a státuszát. B. János ezután Bécsben egy másik afrikai ország, Burundi képviseletét látta el az ENSZ bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökségében.
A nyomozó főügyészség – a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentésére indult ügyben – gyanúsítotti kihallgatása után sikerrel indítványozta B. János letartóztatásának elrendelését, amely közel 10 hónapig volt hatályban, azóta az elkövető bűnügyi felügyeletben van. Vádiratában az ügyészség arra tett indítványt, hogy a bíróság ítélje a férfit végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre és pénzbüntetésre, valamint rendeljen el vele szemben közel 70 millió forint erejéig vagyonelkobzást. Kérdés: mit tudnak bizonyítani a nyomozó ügyészek a több mint tíz, illetve tíz éves felvetett ügyekben.
Kiemelt kép: Justicia, illusztráció (PS-archív)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS