A világ olajpiacát jelenleg három ember irányítja: Mohamed bin Szalman szaúdi herceg és trónörökös, aki nagyon szeretne már király lenni, Vlagyimir Putyin, aki szinte cárként uralkodik, ám szerényen elnöknek nevezteti magát, valamint Donald Trump, aki néha királyként viselkedik, pedig csak elnök. Ez a három derék államfő az utóbbi időkben kissé összekülönbözött és ennek köszönhetően az olajár történelmi mélypontra zuhant. Az elmúlt hetekben az amerikai tőzsdéken szintén erőteljes mélyrepülést láthattunk, amit leginkább a világjárvánnyal indokolnak, holott abban az alacsony olajáraknak is jelentős szerepe van. Az olajdollár nagyon fontos tényező, és ha túl alacsony az olaj ára, akkor könnyen bajba kerülhet az amerikai pénzpiac.
Putyin orosz elnök úgy döntött, hogy kihasználva a koronavírus-járványt megvalósítja régi tervét, és kiiktatja az amerikai palaolaj termelőket, vagy legalábbis megszorongatja őket. Ennek a logikája pofonegyszerű és azon alapul, hogy az orosz kőolaj termelési költsége jóval alacsonyabb, mint az amerikai palaolajé. Az amerikai bányászat már 40 dolláros hordónkénti ár alatt veszteséges, míg az oroszoknál ez a határ 20 dollár körül van. Putyin ebből kiindulva úgy okoskodik, ha 40 dollár alá nyomja a világpiaci árat, akkor az amerikai cégek idővel csődbe jutnak. Ezt már egyszer Obama elnöksége alatt megpróbálta az orosz vezetés, amikor szövetkezett a szaúdiakkal: elkezdték növelni a termelést és a túlkínálat lenyomta az olaj árát. A céljukat elérték, az amerikai cégek nagy bajba kerültek, ám, akkor az Obama- kormány közbelépett. Több, mint 1000 milliárd dollár támogatást nyújtott az olajiparnak és más érzékeny politikai területen elkezdett szemétkedni két riválisával, Oroszországgal és Szaúd-Arábiával. Az ukrajnai válsággal és annak fokozásával az volt az egyik célja az USA-nak, hogy az oroszokat rávegyék az olaj- kitermelésük visszafogására. Szaúdiakkal könnyebb dolguk volt, hiszen a közel-keleti olajmonarchia Amerika katonai és politikai támogatásától függ. Ha ez nem lenne, akkor az az ország hetek alatt összeomlana. Így, rövid időn belül visszanyomták az olaj árát 60 dollár körülire, ami megfelelő szint az amerikai termelőknek is.
Koronavírus káosz
2020 elején azonban minden megváltozott, köszönhetően a koronavírus mizériának. Először Kínában csökkent az olajfogyasztás, majd az egész világon. Ez már önmagában árcsökkentő hatású, ám az oroszok fokozták a tempót, és ahelyett, hogy mérsékelték volna a termelésüket, ami ilyen piaci helyzetben elvárható, inkább növelték. Ezzel még mélyebbre lökték a fekete arany árát. A szaúdi kormány az elején az amerikaiak pártján állt és hajlandó lett volna az export csökkentésére, csakhogy szinten tartsák az árakat. Ez érthető is, hiszen ahhoz, hogy fenntartsák a magas életszínvonalat az országban, 70 dolláros olajárra van szükségük. Ám, meggondolták magukat és csatlakoztak az oroszokhoz, ők is elkezdték pumpálni az olajat, ahogy a csövön kifért. Végül is hosszabb távon nekik is jó, ha az amerikai konkurensek kiesnek a piacról.
Trumpnak főhet a feje
Trump amerikai elnök a járvány miatt meglehetősen szorult helyzetben van. Most szavaztatott meg a kongresszussal egy 2000 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomagot. Így, neki most nincs felesleges 1000 milliárd dollárja, ahogy az Obamának volt. Tehát, ha megakarja védeni a texasi olajipart, akkor alkudoznia kell az oroszokkal. Feltehetően Moszkva hajlandó belemenni a 60 dolláros olajár visszaállításába, ám ezért sokat kérhet cserébe. Olyan területen követelhet Amerikától valamit, ami látszólag nincs összefüggésbe az olajpiaccal. Politikai, katonai, vagy gazdasági engedményeket kaphat. Nehéz megmondani, hogy pontosan mit akar és mit kaphat. Szóba jöhet Ukrajna, a Jeges-tenger, a gazdasági szankciók enyhítése, vagy bármi más. Putyin feltehetően sokat akar, és van rá esélye, hogy ennek jórészét meg is kapja. Azért, mert az USA szorult helyzetben van, továbbá, mert Trump kedveli Oroszországot. Trump elnök Kínát tekinti fő ellenségnek, és szeretné kijátszani az orosz kártyát Peking ellen. Úgy gondolhatja, ha Kína első számú stratégiai partnerével haverkodik, akkor azzal nagyon idegesítheti az Ázsia nagyhatalom vezetését. Ebben feltehetőleg igaza is van.
Elnökválasztás az USA-ban
De, Trumpnak van nagyobb baja is. Az idén elnökválasztás lesz, és a gazdasági válság miatt, ennek kimenetele nagyon bizonytalanná vált. Másrészt neki az lett volna a jó, hogy a demokrata kihívója Sanders legyen, aki annyira balos, hogy könnyűszerrel megverheti. Ez nem jött össze, most már biztos, hogy a Demokrata Párt Joe Bident fogja jelölni ellene, aki centralista. Őt sokkal nehezebb lesz megvernie és az se biztos, hogy sikerülni fog. Szóval Trump kétszeresen is csapdában van, ezért mi mást tehetne, minthogy engedményeket tesz Putyinnak. A két elnök már meg is kezdte az alkudozást, és ahogy ilyenkor szokás, először telefonon beszélgettek. A tegnapi tárgyalásról kiadott közlemény szerint:
Donald Trump az Egyesült Államok elnöke és Vlagyimir Putyin orosz elnök megállapodtak az energiapiacok stabilizálásáról szóló tárgyalások megkezdésében.
És láss csodát, ennek hatására az olaj jegyzése egyből 5 százalékot emelkedett. Ám, Szaúd-Arábia kissé zokon vehette, hogy őket nem hívja fel senki és egyből bejelentette, hogy tovább növeli a termelést. Ezzel emlékeztette az oroszokat és az amerikaiakat, hogy ő is szeretne belefolyni a tárgyalásokba. Ez természetesen meg fog történni, és majd Putyin felemeli a telefont és felhívja a Rijadi királyi palotát. Úgy is régóta szeretne eladni nekik orosz fegyvereket és van rá esélye, hogy egy olajalku után, Szaúd-Arábia vásárol S-400-as légvédelmi rakétákat. Ezt az üzletet egyébként idáig éppenséggel az USA vétózta meg, hiszen közölte a sivatagi királysággal, ha orosz fegyvereket vásárol, akkor nem kapnak amerikai F-35-ös vadászgépeket. Holott azt szeretnék, ha a világ legjobb vadászgépe és légvédelmi rakétája egyszerre a birtokukban legyen. Ebből látszik, hogy Trumpnak, Putyinnak és bin Szalmannak van miről tárgyalniuk.
Lélektani határ alatt a benzin ára
Azonban az olajimportőr Magyarországnak ez a helyzet kedvező. Az egyre mélyülő koronavírus-válság negatív hatásait az üzemanyag árak zuhanása valamelyest mérsékli. Nálunk vannak olyan benzinkutak, ahol a 95-ös ára 308 forint literenként.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS