Eljött az ítélet órája, a Fővárosi Törvényszéken bűnösnek mondták ki Tarsoly Csabát, a Quaestor-csoport egykori tulajdonosát, 13 évre ítélték – nem jogerősen – valamint le is fogják tartóztatni. Kilenc évvel a Quaestor-botrány kirobbanása és hét évvel a vádemelés után született meg az ítélet a magyar igazságszolgáltatás egyik legbonyolultabb gazdasági bűncselekménysorozat ügyében. A vád lényege szerint Tarsoly Csaba és társai 2007-től 2015-ig egy olyan bűnszervezetet működtettek, amely a mintegy 47 társaságból álló Quaestor-cégcsoport befektetőinek a valóságban nem létező értékpapírokat is értékesített. A nevesített kár 77 milliárd forint, de a tényleges kár ettől legalább 150 milliárddal több volt.
A Fővárosi Törvényszéken Steiner Gábor bíró ma hirdetett ítéletet abban a büntetőügyben, amelyben a Quaestor-cégcsoport vezetője, Tarsoly Csaba és munkatársai vádlottként, míg a nagyszámú károsult sértettként várta a bíróság ítéletét. A tárgyalóterem dugig megtelt a sajtó képviselőivel és károsultakkal.
Tarsoly Csabát bűnszervezetben elkövetett sikkasztás, valamint csalás bűntettében bűnösnek találta, amiért 13 év fegyházbüntetésre ítéli, emellett véglegesen eltiltották a cégvezetéstől és tíz évre a közügyektől. Ennél súlyosabb büntetést, 16 év fegyházat kapott a III. rendű vádlott, Mayer Zsolt.
Tarsoly feleségét, aki II. rendű vádlott, valamint a IV. rendű vádlottat ugyanakkor felmentette a bíró. A többi vádlott hosszabb, rövidebb idejű fegyházat kapott.
Kifejezetten súlyos ítéletek születtek, hiszen Steiner Gábor bíró azt is közölte, hogy a vádlottak nem helyezhetők feltételesen szabadlábra. Azaz Tarsolynak – a két évnyi letartóztatást levonva – még legalább 11 évet fegyházban kell töltenie. Mint ahogy Mayer Zsoltnak is hátra van még a büntetésből 14 és fél év.
A bíró még az ítélet kihirdetése előtt közölte, hogy elrendeli 72 órára Tarsoly Csaba, valamint a harmadrendű vádlott, Mayer Zsolt őrizetbe vételét. Ez azt jelenti, hogy az ítélet indoklása után várhatóan még ma le is fogja tartóztatni őket. Azonnal három rendőr lépett be a terembe, hogy a kényszerintézkedés elrendelése után elkísérje majd a két vádlottat. Erre azonban csak a tárgyalás végeztével lesz alkalmuk az egyenruhásoknak, addig a padsorok között kell várniuk.
Az ügy részleteiről pénteken írtunk, amit itt olvashatnak el.
A Fővárosi Főügyészség Tarsoly Csabát és tíz társát különösen jelentős kárt okozó, bűnszervezetben elkövetett sikkasztás, csalás és más bűncselekmények elkövetésével vádolja. A vádirat szerinti elkövetési érték összesen mintegy 77 milliárd forint. A vádirat szerint 755 károsult szenvedte el ezt az óriási kárt. A vádirat 5 vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a vádlottak terhére.
Az ügynek azonban legalább 32 ezer károsultja volt. Az összkár meghaladta a 200 milliárd forintot is. A vádiratban csak azok az ügyfelek szerepelnek károsultként, akik 50 millió forintot meghaladó kárt szenvedtek. A kis károsultak elvesztették a befektetésüket.
Profi munkát végzett a Fővárosi Főügyészség
Steiner Gábor az indoklásában hangsúlyozta: világszínvonalú munka volt, amikor az ügyészség feltárta a Quaestor ügyleteit. Mindössze hat hónap alatt tárták fel a cégben zajló bűncselekményeket, ami példanélküli. A bíró kiemelte: a vádlottak azzal próbálták húzni az időt, hogy minden szakértőt megpróbáltak kizárni az ügyből, még olyat is, aki nem is szerepelt az ügyben, majd már egymás védőitől próbáltak megszabadulni.
Steiner bíró rámutatott: a védelem részéről érthető az időhúzás, ám B-tervnek is lennie kellett volna, mint ahogy nem volt. Fel kellett volna készülniük egy B-tervvel arra, hogy miként védekeznek, ha az időhúzás már nem eredményes.
A bíró szerint a vádlottak állításaival szemben fel sem merülhetett, hogy koncepciós eljárás folyt volna velük szemben. A bíró példaként említette a III. rendű vádlott Mayer Zsolt levelezését, amelyben még a botrány kipattanása előtt maga is elismerte, hogy bűncselekményeket folytattak. Más vádlottak az egymás közötti levelezésekben szintén elismerték a csalásokat és sikkasztásokat, amelyeket egyikük sem cáfolt. Sőt, előrevetítették a büntetőeljárást is.
A szakértői vélemények azt támasztották alá, hogy esély sem volt a cégcsoport likviditási problémáinak megoldására és ebben a vezetők sem hittek. A bizonyítékok olyan zárt logikai rendszert alkottak, amelyek egyértelműen alátámasztották a vádlottak bűnösségét.
A mintegy 250 milliós bűnügyi költséget is fizethetik az elítéltek
A büntetőeljárás során eddig felmerült összesen 247.442.093 forint bűnügyi költséget a bűnösnek kimondott vádlottak különböző mértékben kötelesek az állam javára megfizetni – közölte a Pesti Srácokkal a Fővárosi Törvényszék Sajtóosztálya.
Részletezték az ítéleteket is.
A több mint 8 éve tartó tárgyalássorozat végén a törvényszék 10 vádlott vonatkozásában hirdetett ítéletet.
A bíróság többek között 7 rendbeli sikkasztás és 396 rendbeli (így egyes esetben bűnszervezetben, társtettesként, vagy részben folytatólagosan elkövetett) csalás bűntette miatt az I. rendű vádlottat (Tarsoly Csabát – a szerző) – halmazati büntetésül – 13 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, valamint végleges hatállyal eltiltotta őt a gazdasági társaságban betöltött vezető tisztségviselői foglalkozástól.
A III. rendű vádlottat (Mayer Zsoltot – a szerző) – halmazati büntetésül – 16 év fegyházbüntetésre és 10 év közügyektől eltiltásra, valamint őt is végleges hatállyal eltiltotta a törvényszék a gazdasági társaságban betöltött vezető tisztségviselői foglalkozástól.
A VII. rendű vádlottat – halmazati büntetésül – 5 év 6 hónap fegyházbüntetésre, 7 év közügyektől eltiltásra, továbbá 8 év könyvelői foglalkozástól eltiltásra ítélte.
A IX. rendű vádlottat – halmazati büntetésül – 5 év fegyházbüntetésre és 7 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A X. rendű vádlottat – halmazati büntetésül – 6 év fegyházbüntetésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A XI. rendű vádlottat – halmazati büntetésül – 6 év 6 hónap fegyházbüntetésre és 8 év közügyektől eltiltásra ítélte.
A vádlottak feltételes szabadságra nem bocsáthatók.
A bíróság e vádlottakat bizonyos vádpontok alól felmentette, illetve több vádpontban megszüntette az ellenük indult eljárást.
Az V. és VIII. rendű vádlottat társtettesként és folytatólagosan elkövetett számvitel rendjének megsértése bűntette miatt 5 év próbaidőre felfüggesztett 2 év börtönbüntetésre ítélte, valamint 5 év időtartamra eltiltotta őket a könyvelői foglalkozástól.
A II. (Tarsoly felesége – a szerző) és IV. rendű vádlottat az ellene emelt vád alól felmentette a törvényszék.
Monstre ügy, óriási adathalmaz
Az ügy 1548 oldal terjedelmű – azóta többször módosított és kiegészített – vádirata 2016. február 5- én érkezett a bíróságra.
A nyomozati iratok meghaladták a 132 ezer oldalt, míg a mellékletek között 104 db CD lemez és 5 TB kapacitású winchester került becsatolásra.
A tárgyalássorozat 2016 júliusában kezdődött. Az FT összesen 359 tárgyalási napot tartott, ezekből 193 napon tanúk kihallgatására, 73 napon pedig szakértők meghallgatására került sor. A nyomozás során összesen – kiegészítéseikkel együtt – 21 informatikai szakértői vélemény (közel 5 GB terjedelmű melléklettel), továbbá egyesített könyv-, pénz- és tőkepiaci, valamint informatikai szakvélemény – két kiegészítéssel, 4 GB melléklettel – összesen 861 oldal terjedelemben, továbbá 5 igazságügyi orvosszakértői vélemény került előterjesztésre.
Az ügy bonyolultságát jól érzékelteti, hogy az eljárás bírósági szakaszában 2018 júniusában egy újabb 40 oldalas vádirat benyújtására került sor, amelyet a vádiratokban írt cselekmények szoros kapcsolódása okán a bíróság az alapügyhöz egyesített. Ekkor az ügybe további 2064 oldal terjedelmű újabb nyomozati anyag csatolódott. Mindezen túl az ügyészség 2018 júliusában újabb 25 oldalas vádmódosítást, majd 2019 márciusában 10 oldalas vádkiterjesztést nyújtott be. A bizonyítási eljárás végeztével – az ügyben beszerzett egyesített könyv-, pénz- és tőkepiaci, valamint informatikai szakvélemény megállapításaira tekintettel – 2024 februárjában a vádhatóság 859 oldalas vádmódosításában pontosította az addigi vádakat.
Az ügy sokdimenziós voltát és nehézségét igen jól érzékelteti az a tény is, hogy az eljárás bírósági szakaszában 17 új szakértő kirendelése vált szükségessé. A kirendelt szakértők közül 6 szakértő kizárásáról és 2 további szakértő felmentéséről kellett döntenie a bíróságnak.
Ennyi nehezítő tényező és hátráltató körülmény, illetve két évvel ezelőtt bíróváltás után jutott el a Fővárosi Törvényszék az ügyben az ítélethirdetéshez.
Kiemelt kép: Tarsoly Csaba (szemben) és védője, Papp Gábor a törvényszék folyosóján (Fotó: Hatlaczky Balázs)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS