Szokatlan időpontban, szombaton 11 órakor kezdte a Kormányinfót Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Az időzítésből következően rendkívüli bejelentés volt várható; ennek megfelelően az üzemanyag-ársapkával kapcsolatban tett többek között bejelentést a kancelláriaminiszter. A kormány döntése szerint a lakosság számára fennmarad a hatósági ársapka, ugyanakkor a céges tulajdonú gépjárművek használóinak piaci árat kell fizetniük tankolásnál. Az európai energiaválságra is reagált a kabinet: Gulyás Gergely tájékoztatása szerint számos alternatívát vizsgálnak a földgáz importjának a kiváltására, köztük a barnaszénbányászat újraindítását vagy a tűzifa exportjának a tilalmát. A rendelet megjelent a Közlönyben, szombat déli hatállyal pedig hatályba is lépett a céges ársapka kivezetése: mostantól tehát a nem magánszemély tulajdonában álló gépjárművek piaci áron tankolhatók.
Gulyás Gergely a Kormányinfó elején ismertette, hogy a százhalombattai finomító már többször elhalasztott karbantartását most megkezdték, így két opció maradt a szükségletek fedezetére: a stratégiai készletek felszabadítása vagy a külföldi beszerzés. A készletek teljes feloldása azonban a háborús bizonytalanság miatt lehetetlen, Oroszországtól pedig nem lehet az uniós szabályok értelmében decembertől finomított kőolajat beszerezni, miközben az üzemanyagárak tovább növekednek. Ebben a helyzetben a kormány kénytelen megváltoztatni a hatósági árszabályozás részleteit.
Az új szabályozás értelmében a lakossági, magántulajdonú gépjárművet használók, a nehézgépjárművek, valamint a taxisok továbbra is a hatósági áras, 480 forintos áron tankolhatnak, a céges járműveket használók azonban piaci árat kötelesek fizetni. A lakosság számára tehát marad az ársapka. A hatósági ár igénybevételének lehetőségét az üzembentartó személye fogja meghatározni, vagyis a magánszemély által lízingelt autók esetén is érvényben marad az ársapka.
A miniszter szerint a szankciók és a háború miatt senki nem tudja garantálni, hogy lesz-e később elég kőolaj, ezért csak annyit szabadítanak fel a stratégiai készletből – nagyjából az egynegyedét –, ami a hazai fogyasztás egy részét fedezi.
A megmaradó készletek csak a lakossági fogyasztásra elegendőek. A magántulajdonú gépjárművekre, a taxikra és a mezőgazdasági gépekre marad a 480 forintos benzinár
– mondta a miniszter. Július 29-én megkezdődött a százhalombattai finomító karbantartása, amely a magyar felhasználás 100 százalékát adta. A karbantartás ideje nem meghatározható. A megjelenő rendelet a készlet-felszabadításról azt fogja tartalmazni, hogy 184 millió liter benzint és gázolajat szabadítanak fel.
Ez a teljes készlet egynegyede
– tette hozzá. Gulyás Gergely a Mediaworks kérdésére azt mondta, nem szeretnének további korlátozásokat bevezetni a benzin esetében. A Mol szerint a jelenlegi rendszer fenntartható.
Jelen pillanatban tudja garantálni a kormány a rezsicsökkentést az átlagfogyasztásig
– mondta egy másik kérdésre. A miniszter kérdésre elmondta, hogy miután a rezsicsökkentés felett a gáz nagyon drága, ezért csak két dolgot tud csinálni az ember: vagy spórol, vagy megpróbál más lehetőésget keresni.
Annak kapcsán, hogy a taxisok miért jelentenek kivételt az ársapka eltörlése alól, a miniszter elmondta: hatvanszázalékos növekedés lett volna a taxis árak esetében, ha ők is piaci áron vásárolhatnának benzint. Újságírói kérdésre azt is elmondta: nem tartottak egy taxisblokádtól, hiszen az elmúlt napok blokádjairól kiderült, hogy ezek politikailag inkább a kormány számára voltak hasznosak.
A földgáz kiváltása kapcsán a miniszter elmondta, hogy alternatívákat kell találni, ezek közül pedig vannak gyorsabb és lassabb alternatívák. Az áthidaló megoldások között szerepel többek között a lignittermelés és a Mátrai Erőmű blokkjainak az újraindítása. Emellett újra elindulhat a barnakőszén bányászata, és a tűzifát sem lehet kivinni az országból. A megújuló energiaforrások lakossági átállásának támogatása kapcsán elmondta: remélik, hogy minél hamarabb elindulhatnak a pályázatok, ehhez azonban az is kell, hogy a baloldal brüsszeli képviselői ne gáncsolják a hazánknak járó forrásokat.
A helyreállítási alap körüli vita kapcsán a miniszter ismertette: folyamatosan tárgyalnak az Európai Bizottsággal. Vannak olyan követelések, ahol gyorsan meg tudnak egyezni, de vannak még részletkérdésekben viták – tette hozzá. A miniszter optimistán áll a megállapodás tető alá hozatalához, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a baloldal Brüsszelből áskálódik a béremelések ellen.
Gulyás kérdésre elmondta: a háztartások egynegyede van az átlagfogyasztás felett. Azok a fogyasztási helyek, ahol alacsony a fogyasztás, nincsenek benne az átlagszámításban. A miniszter elmondta azt is, hogy pontos kimutatásaik vannak a fogyasztási adatokról: ezen adatok alapján számították ki az átlagfogyasztás értékét. A családok gáztámogatása kapcsán kiemelte: a háromgyermekes családok számára 600 köbméterrel több gázt biztosít rezsicsökkentett áron a kormány, míg a lakossági piaci ár, bár magas, így is alacsonyabb, mint a piaci ár.
A határvédelem kapcsán Gulyás Gergely elmondta, mintegy hatezren érdeklődtek a határvadásznak való jelentkezés kapcsán. Gulyás kiemelte: továbbra is fontos a déli határ védelme, Brüsszel azonban eddig 2 százalékát állta csupán a védekezés költségeinek.
Ha az Európai Unió energia-veszélyhelyzetet hirdet, az nyílt beismerése lesz annak, hogy Európa háborús gazdaságra áll át
– mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely hozzátette: mindez szószegés lenne azon politikusok részéről, akik korábban azt állították, hogy a háborúnak nem lesz hatása Európára. Az uniós gázfogyasztási direktívával, amely 15 százalékos csökkentést irányoz elő, a kormány nem ért egyet, annak lakosságra mért hatásairól pedig azt mondta: azon dolgoznak, hogy semmilyen befolyást se gyakoroljon a lakosságra. Kijelentette ugyanakkor: Magyarország, bár nem szavazta meg, kénytelen lesz betartani a 15 százalékos gázfelhasználási csökkentést és képes is lesz erre. A közszolgáltatások terén egyelőre nem terveznek áremelést – ismertette Gulyás. Szólt arról is, hogy minden rövid vagy hosszú távon megvalósítható eszközt meg kell vizsgálni a gáz kiváltására; “a gáztól valóban menekülni érdemes”. Gulyás Gergely ezt azzal indokolta, hogy a 200 dollár feletti gázár egész Európában hátrányt okoz a globális versenyben, és továbbra sincs jele az ukrajnai háború gyors lezárásának. Gulyás kérdésre elmondta: sajnos a szankciók következményeit látjuk, és tévedés volt azt hinni, hogy ezek az oroszoknak jobban fájnának.
Azzal, hogy az árak az egekbe szöktek, azzal az orosz bevételek jelentősen megnőttek
– tette hozzá.
Gulyás Gergelytől megkérdezték, hogyan értékeli, hogy Gyurcsány Ferenc kétnaponta bejelenti, hogy készül valamire. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a volt miniszterelnök 2001 és 2004 között a hatalom megragadására készült, utána az ország tönkretételére.
Óvnám az országot, hogy Gyurcsányra bármit rábízzunk, főleg a mostani vészterhes időkben
– mondta a tárcavezető. Gulyás Gergely elmondta véleményét az ellenzék EP-képviselőiről is, azt kérte, hogy
ne akadályozzák az ötmilliós EP-képviselői fizetésük hűs árnyékából a pedagógusbéremeléseket.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS