Nem az a baj, ha az Egyesült Államok nyomást gyakorol Európára, vagy felkéri bizonyos szankciók meghozatalára, hanem hogy az EU meg sem vizsgálja, milyen hatással lehetnek ezek az intézkedések a saját gazdaságára, vakon követi az USA-t – jelentette ki Gulyás Gergely a szombati aktuális Kormányinfón. A kancelláriaminiszter üdvözölte, hogy már Emmanuel Macronnak is feltűnt, mennyire indokolatlanul drágábban kapja Európa nyugati szövetségesétől a palagázt. Mint megjegyezte, ezt a problémát a magyar kormány számtalan alkalommal kommunikálta már de, „szerzői jogokon nem érdemes vitatkozni”, a lényeg, hogy méltatlan helyzetben van Európa gazdasága, hogy olyan országokkal kell versenyeznie, amelyek negyed-ötöd áron jutnak nyersanyaghoz, energiához.
A megszokottól eltérő időpontban, szombaton tartotta a Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő 11:30-tól, amelyen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is részt vett.
Eredményes volt az uniós csúcs
Gulyás Gergely az uniós csúccsal kapcsolatban arról beszélt, Magyarország szempontjából jó kompromisszumot sikerült kiharcolni. A kancelláriaminiszter kifejtette, az Európai Bizottság eredeti javaslatának elfogadása esetén Magyarország nem jutott volna elegendő gázhoz. Hozzátette, a gázellátás biztonsága szempontjából a hosszú távú szerződések kulcsfontosságúak, az ársapka bevezetése ezeket a szerződéseket lehetetlenítette volna el. Gulyás Gergely hozzátette, az látható, hogy a piaci árak jelenleg is magasak, de valamelyest mérséklődtek.
Segítség a kis- és középvállalkozásoknak
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a szombati Kormányinfón arról beszélt, Európában szankciós infláció van, ennek kivédése érdekében a kormány három intézkedést is hozott a KKV-szektor megsegítésérére. A miniszter kifejtette, úgy kell küzdeni az infláció ellen, hogy közben a gazdaság ne forduljon át recesszióba. Ennek érdekében a kis- és középvállalkozások esetén elsőként kiterjesztették a kamatstopot a változó kamatozású hitelekre. A referenciaidőpont június 28-a lesz, amikor a kamatok 7,77 százalékon álltak, a jelenlegi 16,69 helyett. A kamatstop november 15-étől jövő júniusig tart majd, és a vállalkozói hitelek 60 százalékát érinti.
Nagy Márton arról is szólt, a kormány további döntésének értelmében meghosszabbítják a Széchényi-kártya hiteleket, a jövő év első feléig. Hozzátette, ebben a félévben a 3,5 százalékos volt a kamat, ez jövő év január elsejével ugyan 5 százalékra emelkedik, de még így is kedvező. A miniszter harmadik döntésként említette, hogy a kormány fontolgatja a bankadó átformálását annak érdekében, hogy a hitelezést ösztönözzék. Azaz, az a bank, amely nem hitelez, több adót fog fizetni.
A miniszter megjegyezte, a kormány a gazdaság lassú növekedésével számol, hiszen csökkennek a költségvetési bevételek, de úgy látják, elkerülhető lesz a recesszió.
Jó reggelt, Európa!
Gulyás Gergely újságírói kérdésre kommentálta Emmanuel Macron francia elnök azon megjegyzését is, hogy az USA részéről nem túl baráti gesztus, hogy emelt áron adja Európának a palagázt. A kancelláriaminiszter úgy reagált, a kormány csak annyit tud hozzáfűzni: Jó reggelt kívánunk! Mint hozzátette, ezt a problémát a magyar kormány számtalan alkalommal kommunikálta már de, „szerzői jogokon nem érdemes vitatkozni”, a lényeg, hogy méltatlan helyzetben van Európa gazdasága, hogy olyan országokkal kell versenyeznie, amelyek negyed-ötöd áron jutnak nyersanyaghoz, energiához.
A kancelláriaminiszter szintén újságírói kérdésre arról is beszélt, azzal, hogy Dobrev Klára végiglátogatott 25 nagykövetséget, valójában nyilvánvalóvá vált, a DK árnyékkormányának vezetője azon dolgozik, hogy Magyarország ne juthasson a neki járó uniós forrásokhoz. Gulyás Gergely hozzátette, ez régi hagyomány az internacionalista baloldalnak, de annak is egy penetráns formája.
Európa feladata, hogy kiálljon magáért
Gulyás Gergely arról is beszélt, az USA-tól nem várható el, hogy Európa érdekeit érvényesítse, inkább Brüsszel hiányossága, hogy vakon követi Amerika szankciós politikáját. A kancelláriaminiszter úgy vélte, nem az a baj, ha az Egyesült Államok nyomást gyakorol Európára, vagy felkéri bizonyos szankciók meghozatalára, hanem hogy az EU meg sem vizsgálja, milyen hatással lehetnek ezek az intézkedések a saját gazdaságára.
A kancelláriaminiszter kitért az Egyesült Államok nagykövetsége által nemrégiben közreadott online-kvízre, amely a magyar kormányt, közéleti és politikai személyeket, portálokat vádol meg Amerika-ellenességgel, Putyin-barátsággal. Gulyás Gergely elmondta, általánosságban a nagyköveteknek az a feladata, hogy minél jobb kapcsolatokat alakítson ki az országokkal, ahová küldik őket, az ilyen megnyilvánulások azonban csak eltávolítják Magyarországot amerikai szövetségesétől.
Aránytalanul megnőtt a napenergia-betáplálási igény
Gulyás Gergely szólt a lakossági napenergia-betáplálás felfüggesztésének kérdéséről is, amellyel kapcsolatban kifejtette, hétfőn jelenik meg az új kormányrendelet ezzel kapcsolatban, az igénybejelentés október 31-éig marad fenn. A kancelláriaminiszter elmondta, jelenleg a lakossági napenergia-betáplálás mértéke 3.000 megawatt, 2026-ra ugyanakkor 5.000 megawatt előrejegyzés van már most, és az igények folyamatosan emelkednek, ezt a rendszer nem bírja el. A kancelláriaminiszter hozzátette, a kormány többször is jelezte, a helyreállítási alap kölcsön-részét szánja arra az energetikai korszerűsítésre, amellyel ez a probléma megoldható lesz.
A szocialisták és a nemzeti karakter
Arra az újságírói kérdésre, amely szerint a Magyar Szocialista Párt tisztújításával párhuzamosan erősítené nemzeti karakterét Gulyás Gergely úgy reagált, a szocialisták komoly munka előtt állnak,
nagy vállalás, drukkolunk nekik!
Az USA ott kell üljön az orosz-ukrán béketárgyalásokon
Olyan békekötés csak elfogadható, amely Ukrajnának is megfelelt – reagált újságírói kérdésre Gulyás Gergely. Hozzátette, a magyar kormány egyik elvárása ez, a másik, hogy a tárgyalóasztalhoz az Egyesült Államoknak is le kell ülnie,
és az sem baj, ha Európa is ott lesz.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS