A Rendkívüli Helytállásért Érdemjel arany, ezüst és bronz fokozatát vehették át a Hableány mentésében résztvevő szakemberek és civilek Pintér Sándor belügyminisztertől csütörtökön délelőtt a Belügyminisztérium Nemzetközi Főosztályának épületében. Az ünnepélyes ceremónia főhajtással és egyperces tiszteletadással kezdődött az áldozatok emlékére. Az átadón többek között kitüntetést kaptak a roncs kiemelésén dolgozó búvárok, a Clark Ádám úszódaru kapitánya, a vízi rendőr, aki először a helyszínre ért, és több civil is, akik a helyszínen az áldozatok segítségére siettek. Bemutatták továbbá az első segélykérés hangfelvételét is, majd betekintést engedtek a kulisszák mögé egy videó formájában, melyben a mentési és kutatási munkálatokat mutatták be a színfalak mögül.
Pintér Sándor megnyitójában elmondta: mintegy 1000 rendőr, katasztrófavédelmi szakértő, tűzoltó és önkéntes segédkezett a magyar történelem legnagyobb polgári hajókatasztrófája utáni mentő és kutató tevékenységben. Külön kiemelte a dél-koreai búvárok és szakemberek segítségét, illetve megköszönte a kutatásban való együttműködést Szerbiának, Romániának és Bulgáriának, és reményét fejezte ki, hogy ez az együttműködés segít közelebb kerülni a három, továbbra is eltűntként számon tartott dél-koreai állampolgár megtalálásához.
A szerb, bolgár és román együttműködés kapcsán megvan az esély, a három eltűnt személy megtalálására
– fogalmazott. Ugyanakkor figyelmeztetett: a Hableány roncsainak kiemelésével még nem ért véget a hatóságok munkája, ugyanis a büntetőjogi felelősségre vonás még nem történt meg. A mentésen dolgozó szakértők feladatának azt nevezte meg, hogy munkájukkal segítsék az ügyészség és a bíróság munkáját, hogy az ügyben mihamarabb igazságot lehessen szolgáltatni.
Civilek a kitüntetettek közt
A Rendkívüli Helytállásért Érdemjel arany, ezüst és bronz fokozatait vehették át a mentésben részt vevők és azt segítők. Többek között elismerést kaptak a mentést végző búvárok és a Terrorelhárítási Központ szakemberei, köztük Hajdu János igazgató és Jasenszky Nándor szóvivő, továbbá több rendőr és tűzoltó is. A rendőrség kötelékéből is kiemelten megemlékeztek Lázár Balázs rendőr főtörzsőrmesterről és Virágh István Richárd rendőr törzsőrmesterről, akik elsőként értek a baleset helyszínére.
Szintén kitüntetést vehetett át a Clark Ádám kapitánya, Gyenei Gyula is, továbbá a BME két tanára, akik a kiemelés technikai feltételeit elemezték, illetve azt megtervezték. A legmagasabb fokozatú kitüntetést civilek kapták, két, éppen a helyszínen járó hajó legénységének a tagjait jutalmazta meg így a belügyminiszter, amiért azonnal segíteni kezdtek az áldozatok kimentésében. Köztük volt egy szolgálaton kívüli rendőrnő, aki szintén arany fokozatú elismerést vehetett át.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS