Európában a nagy országokat a háborús propaganda uralja, ennek megfelelően beszélnek vezető politikusaik, ugyanakkor valakinek képviselnie kell a vesztesek, az áldozatok, a megcsonkított családok hangját is – fogalmazott Gulyás Gergely a kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, az elhúzódó háború rendkívüli veszélyeket hordoz Európára és hazánkra nézve egyaránt, ezért is indított Magyarország a soros elnökség idején békemissziót.
Gulyás Gergely a Kormányinfón kiemelte, az elmúlt héten két kormányülés is volt, amelyen megállapították: Magyarország konkrét politikai, jogi és pénzügyi zsarolásnak van kitéve annak érdekében, hogy változtasson békepárti álláspontján. Ugyanakkor a kancelláriaminiszter kiemelte,
nincs olyan zsarolás, hogy hazánk változtasson azon meggyőződésén, hogy a háborúnak mielőbb véget kell vetni.
Ugyanakkor kiemelte, a zsarolás ellensúlyozása érdekében a kormány háborúellenes akciótervet dolgozott ki, amelynek első eleme, hogy a háborúpárti propagandával szemben határozottan kívánnak fellépni. Gulyás Gergely kifejtette, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pártoknak, médiumoknak átláthatóvá kell tenniük a finanszírozásukat.
Magyarország fenntartja magának a jogot, hogy a háborús propagandára érkező külföldi forrásokat visszautalja a feladónak
-fogalmazott.
Védelmi hozzájárulást kell fizetnie a cégeknek
Gulyás Gergely elmondta, a Kormány arról is döntött, hogy védelmi hozzájárulást kell fizetnie azoknak a bankoknak, multicégeknek és energiaipari cégeknek, akik a háborús időszakban extraprofitra tettek szert. Közölte, 2024-ben érdemben a bankadó mértéke nem változik; a bankadót minden olyan banknak meg kell fizetnie teljes egészében, amely nem növelte teljes állampapírállományát. Elmondta, megemelik a bankok által fizetett tranzakciós illeték mértékét és a bankok devizaműveleteire valutaátváltási illetéket vetnek ki; annak érdekében, hogy ezt ne lehessen áthárítani a családokra, 2024-ben a számlavezetési és a kártyahasználati díjra stopot vezetnek be a lakossági kártyákra és számlákra vonatkozóan. A miniszter azt mondta, az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadót és a kiskereskedelmi adót nem csökkentik idén.
Képviselni kell az áldozatok hangját is
Gulyás Gergely a kormányinfón arról is beszélt, az elhúzódó háború rendkívüli veszélyeket hordoz Európára és hazánkra nézve egyaránt, ezért is indított Magyarország a soros elnökség idején békemissziót.
Európában a nagy országokat a háborús propaganda uralja, ennek megfelelően beszélnek vezető politikusaik, ugyanakkor valakinek képviselnie kell a vesztesek, az áldozatok, a megcsonkított családok hangját is
–fogalmazott.
A kancelláriaminiszter kiemelte, hazánk minden vezetővel párbeszédet kíván folytatni, aki hozzájárulhat a béke elősegítéséhez. Hangsúlyozta, Magyarország az unió soros elnökeként is tudja, hogy hol a helye, ezért sincs konkrét béketerve, hiszen azt csak a két féllel közösen lehet kidolgozni. Leszögezte, ehhez azonban először tűzszünet kell.
Gulyás Gergely az üzemanyagárak ismételt emelkedése kapcsán kitért arra, az április környékén elharapózó áremelkedést egyszer már sikerült letörni, ugyanakkor a Kormány továbbra is arra szólítja fel az energetikai vállalatokat, hogy a környező országok átlagárához igazítsák a saját áraikat. Mint kiemelte, nem véletlen, hogy a KSH rendszeresen közli az adatokat, amelyek szerint a benzin esetében 4, a dízel esetében pedig 10 forinttal drágább az üzemanyag hazánkban a környező országok átlagánál.
Meghosszabbítják a babaváró kölcsönök gyermekvállalási határidejét
Vitályos Eszter kormányszóvivő a Kormányinfón bejelentette, hogy a Kormány két évvel, 2026. július 1-jéig meghosszabbítja a 2019 és 2021 között felvett babaváró kölcsönök esetében a gyermekvállalási határidőt. Kifejtette, a babaváró kölcsön 2019-es bevezetését követően több, előre nem látható, nem várt, nagy horderejű, vis maior jellegű negatív esemény következett be, mint a Covid-járvány, az ukrajnai háború vagy az energiaválság.
A kormány úgy gondolta, hogy ez a magyar családok egészségügyi állapotát, életszínvonalát, foglalkoztatási helyzetét egyaránt hátrányosan érinthette, és ezzel jelentősen megnehezíthette a gyermekvállalási terveik megvalósítását is
-tette hozzá. Jelezte, a visszafizetési kötelezettség most júliusig pár száz, de év végéig akár több ezer családot is érinthet, akiknek lejárna az ötéves időtartam, de még nem született gyermekük, ezért a kormány úgy gondolja, hogy nagy segítség lesz nekik, ha a két évvel meghosszabbodik a gyermekvállalási határidő.
Forrás: PS/MTI; fotó: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS