Kiss Ernő nyugalmazott rendőr-dandártábornok tagadta, hogy hatmillió eurót kért volna az MVM milliárdos hűtlen kezeléssel vádolt volt vezérétől, Kocsis Istvántól, hogy elsimítsa büntetőügyét. Elmondása szerint csupán azért kért pénzt az egykori MVM-vezértől, illetve annak közvetítőjétől, hogy kiderítse, Kocsis saját büntetőügyének elsimítása érdekében képes lenne-e akár bűncselekményt is elkövetni.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A vádirat ismertetésével, valamint a dandártábornok részletes vallomásával kezdődött meg a KBI volt vezetőjének, Kiss Ernőnek a pere szerdán a Fővárosi Törvényszéken. A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint Kocsis István, a Magyar Villamos Művek korábbi vezérigazgatója és társai, köztük Szász András ellen eljárást indított a Nemzeti Nyomozó iroda, melynek során a két férfit 2011 augusztusában gyanúsítottként hallgatták ki. Ezután 2011 novemberében Szász Andrást megkereste egy be nem azonosítható, Szabó néven bemutatkozó, közvetítőként fellépő férfi, aki a büntetőügy elintézéséig hárommillió euró, majd azt követően további hárommillió euró megfizetését kérte Kocsistól és Szásztól a hatalomra hivatkozva azzal, hogy ha fizetnek, akkor a gyanúsítottként előterjesztett védekezésüket a nyomozóhatóság elfogadja, ha nem fizetnek, rossz irányba fordulhatnak a dolgok – hangzott el a tárgyaláson. A vád szerint Kocsis 2011 decemberében, Szász András közvetítésével megkereste Kiss Ernőt és tájékoztatta a követelésről. Az ügyész hangsúlyozta, hogy a vádlott, átvéve a közvetítő szerepét, azt javasolta, hogy a kért pénzt fizessék ki. Kiss közölte, hogy a fizetés részleteként Kocsis 750 ezer eurót adjon át neki, illetve a további részletek megfizetésére határnapokat jelölt meg.
Börtönnel fenyegették a volt MVM-vezért
Elhangzott, a vádlott kilátásba helyezte, hogy nem fizetés esetén az MVM-vezér súlyos börtönbüntetést fog kapni, emiatt a vádirat szerint Kocsis Szász Andráson keresztül 120 ezer eurót ki is fizetett a KBI egykori vezetőjének, aki a vártnál kisebb összeg miatt közölte, hogy „megbízója fel lesz háborodva” és „rossz irányba fogja felgyorsítani az eljárást”, majd további 420 ezer eurót kérve közölte: „a fizetéstől függ, hogy a büntetőügyben jól mennek-e a dolgok”. A Központi Nyomozó Főügyészség azt is állítja, hogy Kiss 2012 januárjában találkozott Kocsissal és tőle is kérte a 420 ezer euró megfizetését azzal az ürüggyel, hogy a belügyminiszter és a legfőbb ügyész részvételével zajló eljárás eredményeként a bíróság fogja kimondani Kocsis ártatlanságát, egy meghatározott személy pedig a miniszterelnökkel is el fogja ezt fogadtatni. A dandártábornok Pintérre hivatkozva a hárommillió euró további részleteinek megfizetésére 2012 június közepéig szabott határidőt. Mindezek alapján az ügyészség Kiss Ernő dandártábornokot folytatólagosan, vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntettével vádolja.
Kiss állítja, nem követett el bűncselekményt
Kiss Ernő a vádra reagálva állította, bűncselekményt nem követett el, nem tartja magát bűnösnek és szerinte a vádirat nem felel meg a büntetőeljárási törvényben foglaltaknak, hiszen az őt mentő körülmények feltárására az ügyészség nem tett lépéseket. Hangsúlyozta azt is, hogy a vádiratban szereplő személyeket régóta ismeri, Kocsist még KBI vezetőként a Tocsik-ügy kapcsán ismerte meg, a Kocsis mellett főtanácsadóként dolgozó Szász Andrást pedig Princz Gábor ex-Postabank-vezér mutatta be neki még szintén a 90-es években. Elmondása szerint legközelebb akkor kerültek kapcsolatba, amikor a sértettek arra kérték, hogy az MVM-es ügyek kapcsán zajló, szerintük koncepciós eljárásban szakmai tanácsaival segítse védekezésüket. Ezért a szívességért Kocsistól nem, Szász Andrástól viszont a több évre nyúló szaktanácsadói munkáért 300 ezer eurót kért, aminek csak kevesebb, mint a felét kapta meg – mondta a tábornok. A vádlott szerint ez az a 120 ezer eurós összeg, amit a vád a terhére ró, holott ez neki munkadíjként járt.
Kocsis Gyurcsányt vélte az ellene indított eljárások hátterében
Szóba került, hogy Kocsis István több alkalommal is elpanaszolta Kissnek, hogy politikai-koncepciós ügy zajlik ellene, aminek hátterében Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnököt és Kóka János volt gazdasági minisztert sejti. A vádlott hozzáfűzte, Kocsis neki részletekről is beszélt, de ezt a bíróságon nem kívánta kifejteni. Kocsis állítólag azt is hangoztatta, ha az őt igazoló tényeket megismerik azok a személyek, akik őt közelről és régről ismerik, akkor vele szemben megszüntetnék a büntetőeljárásokat. Kocsis neki ezzel összefüggésben három nevet mondott: Csányi Sándor, Polt Péter és Pintér Sándor. A 90-es évek robbantásos-leszámolásos nyomozásait egykoron irányító tábornok úgy tudja, Kocsis a bankvezérrel konzultált is az őt érintő büntetőeljárásokról, de a részleteket nem ismeri.
A tábornok csupán le akarta buktatni Kocsist?
Kiss elismerte, ugyan valóban találkozott 2011 decemberében Szász Andrással, de az általa elmondottak eltértek a vádirat állításaitól. Szász állítólag elpanaszolta, hogy egy Szabó néven bemutatkozó személy összesen hatmillió eurót követel a hatalom nevében Kocsistól, ha azt akarja, hogy elsimítsák az MVM-et érintő nyomozásokat. Kiss „hitte is, meg nem is” ismerőse állításait, de Kocsis addigi megnyilvánulásai alapján az is felmerült benne, hogy a BKV-t egykoron irányító cégvezér vesztegetni is hajlandó. Mivel mindenképp meg akart erről győződni, úgy döntött, „rácsatlakozik” a vesztegetési történetre. A vádlott ebből kifolyólag állította többször is: jobb, ha fizetnek a követelőzőknek. Kiss – állítása szerint – ennél is tovább akart menni: elhatározta, dokumentálni fogja egy, a tárgyaláson meg nem nevezett magánnyomozó bevonásával, hogy Kocsis vesztegetni akar-e, avagy sem. Arra a bírói kérdésre, hogy miért nem fordult a hatóságokhoz, a tábornok azt válaszolta, hogy nem bízott sem az NNI-ben, sem a Nemzeti Védelmi Szolgálatban, igaz, utólag már megbánta, hogy nem kért tőlük segítséget. Elmondta azt is, csak kitaláció volt részéről, hogy Polt Péternek, vagy Pintér Sándornak az MVM elleni eljárásokra ráhatásuk lenne, de az az állítása sem volt igaz, hogy amennyiben a bíróság felmenti Kocsisékat, azt valakinek el kell fogadtatnia a miniszterelnökkel – tette hozzá Kiss Ernő. A per tanúk meghallgatásával április 15-én folytatódik.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS