Az erzsébetvárosi bulinegyed Budapest egyik fő idegenforgalmi csábítóereje, ugyanakkor állandó feszültségek forrása is, hiszen a felpörgött éjszakai élet minden tekintetben megviseli a környéket. Az éjszakák alkalmával részeg külföldiek csoportosan randalíroznak az utcákon, a másnap reggelekre pedig irdatlan mennyiségű szemét marad utánuk. Megoldásként ismét felmerült az esti-éjjeli nyitva tartást tiltó rendelet azon mellékletének visszavonatása, amely a mentességet élvező területet jelöli ki, de a helyi vendéglátósok más lehetőséget keresnek, hogy ne szűnjön meg az iparág.
A Károly körút, a Király utca, az Erzsébet körút páratlan oldala és a Rákóczi út határolja azt a területet, ahol éjjel is nyitva lehetnek a kocsmák és vendéglők, a külföldi és magyar bulizó tömegek pedig rendre zsúfolásig meg is töltik, elsősorban a hétvégi éjszakákon. Az interneten egyre több civil kezdeményezés fékezné meg a tobzódást a kerületben, azonban a vendéglősök is az összefogáson munkálkodnak. Molnár Bence, a Szimpla kommunikációs vezetője és egyben az Élő Erzsébetvárosért Egyesület munkatársa kijelentette, hogy a lakóknak joguk van ott lakni, a vendéglősöknek is joguk van ott üzletet nyitni, ugyanakkor elismerte, hogy valóban undorító, ami esténként ott folyik. A csendrendelet bevezetését viszont nem tartja megoldásnak, hiszen a zárórakor az utcára tessékelt, felpörgött hangulatú, részeg emberekkel sem lehet biztosítani a nyugalmat. Mint mondja, ésszerű keretek közé kell szorítani a bulizást Erzsébetvárosban, ahol nyaranta akár 200 ezer ember is megfordul egy hétvégén.
A főleg angolokra és hollandokra kiépült legénybúcsú-iparág, a kocsmatúrák vonzzák a fiatalokat, és ezt kiaknázandó, sok olcsó hely nyílt, a kimondottan lerészegedni vágyók kiszolgálására. A vendéglátóhelyek ennek megfékezésére például szektorrendszerben gondolkodnak, azaz embereket alkalmaznának arra, hogy még az utcán megmondják a kellőképpen súlyos állapotba került vendégeknek, hogy már nincs helyük bent. A szórakozóhelyek fél éve elkezdtek összeállni, megalapították és fenntartják a Budapest éjjel csoportot – egy éjszakai polgármesteri rendszert –, hogy rendet tartson az ezeken a helyeken lerészegedett, majd távozott vendégek között a környéken. Céljuk, hogy minél többen legyenek, és együttműködjenek az önkormányzattal és a rendőrséggel. Ebbe a diszpécseri szolgálat is beletartozna, vagyis hozzájuk érkeznének a lakossági bejelentések, és ők tudnának azonnal intézkedni, vagy szükség esetén értesíteni az illetékes szervet.
Vécéhálózat és tájékoztató anyagok
A hangoskodáson kívül a szeméthegyek és a mindenfelé látható vizeletcsíkok okozzák a legnagyobb gondot a bulinegyedben. Molnár Bence szerint nagyobb kukákat kéne kihelyezni, hogy bírják a tömegterhelést, a sörfogyasztás hátulütőjét pedig egyrészt közvécék felállításával oldanák meg, másrészt a hálózat összes szórakozóhelyére be lehetne menni vécére, attól függetlenül, hogy a vendég fogyasztott-e ott. A bulinegyed gyakorlatilag egy fesztivál – főleg nyáron –, eszerint is kell kezelni – fogalmazott Molnár.
A gyakorlati problémakezelésen túl kommunikációs programmal is küzdenének az elfajult állapotok ellen. A Budapest éjjel csoport most tájékoztató anyagokat dolgoz ki a turistáknak, hogy azokból még ideérkezésük előtt, a repülőn megtudhassák, mit szabad és mit nem az erzsébetvárosi buli hevében.
forrás: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS