Kimondható, hogy abban az időszakban a jogállami kereteket felfüggesztették 2006-ban – mondta Révész Máriusz a Magyar Nemzetnek adott interjújában, kifejtve: ha bármely európai demokráciában azonosító szám nélküli rendőrök vernék szét az embereket, akkor a rendőri vezetők és a belügyminiszter rövid időn belül nem lennének a pozíciójukban, hacsak a miniszterelnök eleve nem bukna bele. Magyarországon azonban ez nem így alakult, az akkori miniszterelnök pedig most az ellenzék vezető figurája.
Révész Máriusz a Magyar Nemzetnek mesélt a 2006 őszén történtekről és a rendőrterror alatti brutalitásokról, kifejtve: teljesen jóhiszeműen mentek ki a Fidesz ’56-os megemlékezésére, különben nem vitték volna ki a féléves és kétéves gyerekeiket. Aztán a rendőrök egyszer csak elkezdték lőni a tömeget a Síp utcánál, bármiféle előjel nélkül.
Később a rendőrség is elismerte, hogy nem volt felszólítás, azzal védekeztek, hogy nem volt elég technikai eszközük, hangágyújuk. Ekkor elhatároztam, hogy országgyűlési képviselőként beszélek a rendőrökkel, egy ideig elkísért az öcsém, de ő már szerencsére nem mert odajönni a rendőrsorfalhoz. A bíróság előtt több rendőr is megerősítette: látták, hogy beszélek a rendőrökkel, de azután berántottak a sorfal mögé, és ők nem néztek hátra.
– emlékezett a politikus.
Révész szerint aznap a rendőrség nagyon furcsán viselkedett, ugyanis a készenléti rendőrség vezetője és az igazságügyminiszter is csak később értesült az eseményekről, a felszereléseket biztosító raktárosok pedig szintén nem teljesítettek szolgálatot. Ilyen körülmények között Gergényi vezette a rendőrségi akciót, aki egy későbbi bizottsági ülésen azt állította, nem tudott arról, hogy a székházépületet nem kerítették be a tüntetők, és még a Hír TV nézői is több információval rendelkeztek, mint ő. Révész szerint azonban ez azért furcsa, mert az általa a Nádor utcába kivezényelt rendőri erők láthatták, hogy a székház mögött nincsenek tiltakozók.
Ezek az egységek várakoztak egy ideig, majd a tüntetőkhöz mérten alacsony létszámú, rosszul felszerelt csapatot beküldték a tömegbe. Az akció során több mint százötven rendőr megsérült. Úgy tűnt tehát, mintha a rendőri vezetők arra törekedtek volna, hogy ez minél több egyenruhással megtörténjen. Ha ugyanis a rendőrök a hátsó bejáraton bementek volna a tévészékházba, védett körülmények között várhatták volna meg a megfelelő létszámú egységek megérkezését
– fogalmazott. A politikus hozzátette: a tömeget folyamatosan szorították kifelé, a Kossuth tér irányából az Astoriánál tartott Fidesz-nagygyűlés irányába, amikor pedig a műveletet vezénylő százados ez ellen tiltakozott, egyszerűen leváltották.
Kettő perccel a Fidesz nagygyűlésének befejezése után küldtek lovasrohamot, a sors fintora, hogy ez elől a tömegben lévő civil rendőrök is alig tudtak elmenekülni. Ha az azonosítók levételétől, a problémás személyek Fidesz-nagygyűlésbe terelésén keresztül a lovasrohamig összerakjuk a darabkákat, nehéz más következtetésre jutni, mint hogy tudatosan próbálták eszkalálni a konfliktust
– vélekedett. Annak kapcsán, hogy a hatalom az események után azzal védekezett, hogy dilettánsok voltak, és nem tudták megfelelően koordinálni a rendőrségi műveleteket, Révész úgy nyilatkozott:
Hülyének lenni természetesen szabad, na de ennyire?!
A teljes interjú elolvasható ITT.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS