Három dolog biztos az életben: a halál, az adó és az, hogy a román belpolitika nem egy unalmas mocsár. Akkora vihart kavart ugyanis Călin Georgescu múlt vasárnapi első fordulós győzelme a romániai elnökválasztáson, hogy az összes lehetséges vádaskodással előrukkoltak ellenfelei és a vele – fogalmazzunk úgy – nem szimpatizáló sajtóorgánumai, mint a búcsúban: külföldi összejátszás, választási csalás, törvénytelen kampányolás, befolyásolás. Hasonlókkal vádolják a második fordulóba bejutott másik jelöltet, a nyugatbarát liberális Elena Lasconit is. Az Alkotmánybíróság pedig most úgy döntött, újraszámoltatja a szavazatokat.
Nem csillapodnak a kedélyek a múlt vasárnapi román elnökválasztás első fordulója óta. A lavinát az indította el, hogy a tizennégy jelölt közül a mindössze egy százalékot szerző Cristian Terheș és az ennél is csúnyábban leszereplő, 0,16 százalékos támogatottságú Sebastian Popescu kérelmet nyújtott be a román Alkotmánybíróságra (CCR), hogy érvénytelenítse a Georgescu-ra adott szavazatokat és megismételjék a választást.
„A múlt vasárnapi választások eredményét Călin Georgescu által elkövetett csalás nyomán állapították meg, a teljes választási kampány illegális finanszírozásával, az ország határain kívülről, állami szervektől származó támogatással, azzal a céllal, hogy Romániát destabilizálják”
– hangoztatta Popescu a kérelemmel kapcsolatban.
Nem csitul a TikTok-botrány
A fellebbezésben az is szerepel, hogy Georgescu manipulálta a románokat dezinformációs technikák segítségével, célozva ezzel a TikTok-kampányra, amelyben – Popescu állítása szerint – influenszereket fizetett le, hogy reklámozzák a magát függetlennek tartó, oroszbarát és magyargyűlölő jelöltet.
„Ez ellentmond a hivatalos pénzügyi kimutatásoknak és a kampány állítólagos spontán jellegének. Georgescu valójában a rendszer embere, aki jelentős pénzügyi támogatást kapott manipulatív és megtévesztő online kampányára, miközben tiszta, átlátható független jelöltként mutatja be magát, akit senki sem támogat”
– közölte Popescu.
Tiltott választói befolyásolás
Terheș az egyik legsúlyosabb állítást fogalmazta meg Georgescu-ról:
“a szabályokat megszegve a szavazás napján és annak előestéjén chatbotokkal szólíttatta fel az embereket, hogy menjenek el szavazni, és húzzák a neve mellé az ikszet.”
A Digi24.ro szerint márpedig ha ez az állítás bebizonyosodik, akkor a CCR működéséről szóló szabályzat alapján törölni kell az elnökválasztás eredményét, és a döntést követő második vasárnap meg kell ismételni a szavazást.
Cristian Terheș emellett a Mentsétek meg Romániát! (USR) nevű nyugatbarát párt jelöltjét, Elena Lasconit is betámadta, mondván több, a párthoz kötődő, magát függetlennek nevező véleményvezér buzdította Facebook-on az Egyesült Államokban élő románokat, hogy szavazzanak az USR elnökére. Ezzel a román törvények szerint Lasconi szintén tisztességtelen előnyre tett szert.
Újraszámolják a szavazatokat
A reakciók alapján éppen a második fordulóba épphogy bejutó Elena Lasconit viselte meg a legjobban az erről szóló vizsgálat lehetősége.
„Az elnökválasztás [első fordulójának] törlése a demokrácia súlyos megsértésének minősülne. A demokrácia már akkor is megsérült, amikor Diana Şoşoacă jelöltet az Alkotmánybíróság döntésével kizárták a versenyből”
– háborodott fel Lasconi. Az eredmények tükrében nem meglepő, hogy látványosan tiltakozik a liberális jelölt: úgy szerzett 19,18 százalékot, hogy mindössze háromszázad százalékpontnyi különbséggel előzte meg a román kormányfőt, Marcel Ciolacut.
Ez egy nagyon kényes ügy a románoknak, hiszen bár óriási a sajtó- és a politikai nyomás, szakértők állítása szerint nem láttak bizonyító erejű dokumentumokat, ráadásul a választás ismétlését követelő két politikus együttesen nem szerzett két százalékot az első fordulóban, vagyis nagy nemzeti támogatottság sincs az ügy mögött.
Ennek ellenére a CCR mégis úgy döntött a csütörtöki ülésen, hogy felkérve a román Központi Választási Irodát, újraszámoltatja az első fordulóban leadott szavazatokat. Ezzel az is kérdésessé, hogy időben megtartják-e a vészesen közelgő román parlamenti választást és az elnökválasztás második fordulóját.
Előbbi ugyanis december 1-jén, utóbbi december 8-án lenne esedékes a jelenlegi terv szerint.
Éppen ezért Ludovic Orban volt elnök a döntés után rögtön kijelentette, hogy nincs jogalapja az Alkotmánybíróságnak a szavazatok újraszámlálására. A Forta Dreptei nevű kereszténydemokrata párt vezetője szerint ugyanis olyan nyomást ró a választási irodára, amelyet szinte lehetetlen 24 óra alatt teljesíteni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS