Nem az az érdekes, hogy 1989. június 16-án az állampárt a háttérben hogyan próbálta meghekkelni a rendszerváltást, hanem az, hogy mi történt aznap, hogy 1989. június 16-án eltemettük a Kádár-rendszert – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Dr. Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, az 1956-os Emlékbizottság társelnöke a pénteki Egy szabad országért fesztiválon. Schmidt Mária hangsúlyozta, 1989. június 16-án Orbán Viktor olyan beszédet mondott, ami minden mást elhomályosít. “Orbán Viktor a régióban elsőként mondta ki, hogy a szovjetek vonuljanak ki Magyarországról. Ez mindent megváltoztatott. Az, hogy őt nem vitték el és a téren nem vertek meg, vagy mészároltak le mindenkit, nyilvánvalóvá tette, hogy a Kádár-rendszernek vége van” – mondta Schmidt Mária. Szikora Róbert, az R-Go frontembere a fellépés előtt arról beszélt kameránknak: bárhol is járt a világban, mindenhol hallottak a magyar forradalomról, hogy micsoda srácok élnek, éltek ebben az országban.
Az Egy szabad országért fesztiválon a Terror Háza Múzeum főigazgatója mellett Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke is beszédet mondott, aki portálunk kérdésére úgy fogalmazott, az 1956-os forradalom negyvenedik és ötvenedik évfordulója is méltatlan volt a hősökhöz, 1956-hoz, mert azokon a megemlékezéseken a kommunista utódpárt volt kormányon.
Különösen a tíz évvel ezelőtt történtek sikerültek a legméltatlanabbra. A hatalom megverette a békésen tüntetőket és emlékezőket Budapest utcáin, ami szégyenfolt. Szerintem sokat tett azért az 56-os kormánybiztosság, hogy túllépjünk ezeken az eseményeken és végre legyen egy olyan megemlékezés, ami bemutatja azt, hogy a XX. században Magyarország számára a legnagyobb pozitívumot a világban 1956 jelentette” – fogalmazott Gulyás Gergely. Szerinte június 16-a részben a megtorlás, részben az újrakezdés napja, az emlékezetünkben pedig meg kell őriznünk azokat a hősöket, akik a legnagyobb áldozatot, az emberáldozatot vállalták azért, hogy Magyarország szabad legyen.
A PestiSrácok.hu videójában Nagy Ervin filozófus, az OIKOSZ Alapítvány kuratóriumi elnöke, Sasvári Sándor színművész és Szikora Róbert, az R-GO frontembere is megszólal, 1956-ról mindannyian kifejtik véleményüket. Szikora Róbert szerint egy rocksztárnak elég elejtenie néhány szót a “csikidám” között, hogy kicsit elgondolkodtassa a közönséget. Ezt a két órás nagykoncerten a művész meg is tette, hiszen a népszerű és újabb számokkal is kiegészített repertoárja mellett – a szétszakadt Nagy-Magyarország illusztrációja előtt – elénekelte a közönséggel a “Boldogasszony Anyánk” régi magyar néphimnuszt, majd az 56-osok lyukas zászlaját az égbe tartva megköszönte a forradalom hőseinek a magyar szabadságért hozott áldozatukat.
Ha az 1956-os lélekből és a szabadságból mi is tudunk adni valamit a mai fiataloknak, akkor már megérte. A sorok közötti szó utat talál a szívekhez. Büszke vagyok rá, hogy Budapesten volt egy forradalom, én már éltem akkor, apámat alig tudta visszarángatni édesanyám és nagymamám a szabadságharcosok teherautójáról. Bárhol jártam a világban, mindenütt hallottak róla, hogy micsoda emberek, micsoda srácok születtek Magyarországon! – nyomatékosította Szikora Róbert.
A fesztiválon Sasvári Sándor énekes lányával, Lénával és az Oscar-díjas Mindenki című kisfilmből is ismert Bakáts téri gyermekkórussal elénekelte a Desmond Child által írt Egy szabad országért című dal egy részletét, evvel is köszönetet mondva a független Magyarországért harcoló forradalmároknak, majd a DuDance Táncegyesület az ötvenes évek hangulatát idéző táncbemutatót tartott. A Magyar Tartalékosok Szövetsége 56-os hagyományőrzői, élükön Jásdi Balázs főhadnaggyal, különleges módon tisztelegtek a szabadságharcosok előtt: korabeli ágyúval adtak le díszlövést. Ugyanezt megtették az olasz sztrájk miatt késve, de mégiscsak befutó római Lazio-szurkolók tiszteletére, hiszen a neves olasz klub hivatalos himnusza a mai napig az 56-os hősök emlékét és hősiességét idézi fel. Szikora Róbert és az R-Go nagykoncertje után a kilencvenes évek nagy diáktüntetéseiről ismert DJ Szabó Laci utcabálja mozgatta tovább a közönséget. A fesztivál házigazdája Losonczi Kata, az Echo TV műsorvezetője volt, olykor Huth Gergely főszerkesztő-szóvivővel megerősítve.
Az érdeklődők megnézhették a korabeli harci járművek kiállítását és részt vehettek a korhű fegyverekkel rendezett air-soft lövészeten, továbbá az amerikai Timelooper-projekt jóvoltából ki lehetett próbálni azt az applikációt és 3D-szemüveget, amellyel az 56-os forradalom barikádjain találja magát a néző.
Bár az időjárás nem volt kegyes a szervezőkhöz, hiszen hatszor verte el a záporeső a rendezvényt, miközben még durvább zivatarokat jósoltak, estére több ezres közönség gyűlt össze a városligeti Kós Károly sétányon. Az Egy szabad országért fesztivált a PestiSrácok.hu munkatársai és az OIKOSZ Alapítvány, továbbá a Magyar Tenger.com Kft. szervezte az 1956-os Emlékév záró nagyrendezvényeként, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány megbízásából.
Külön köszönet a rendezvény támogatójának, az Igazi Csíki Sörmanufaktúrának!
No gallery template found!Videó: Tihanyi Rita, Szerencsés Márton Dániel, Szabó Fruzsina és Szarvas Szilveszter, fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS